اجرای نمایش آق قویون و قره قویون در جشنواره کهن دیار فیروزکوه | ابتکار آنلاین
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

اجرای نمایش آق قویون و قره قویون در جشنواره کهن دیار فیروزکوه

انتشار: دوشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ / ساعت ۲۳:۳۹:۵۱ |
کد خبر: 49471 |
بازدید: 33 views |
بدون دیدگاه


فیروزکوه – ابتکارآنلاین: در دومین روز از اجرای نمایش جشنواره کهن دیار شهرستان فیروزکوه میزبان گروه نمایش تکم از شهرستان مرند بود.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین-  نمایش «آق قویون، قره قویون» و نمایش «تکه» به کارگردانی حمید حمیدی و نویسندگی محمد یوسفی زاده، کاری از گروه تئاتر تکم و نیلوفران شهرستان مرند،  برگرفته  از یکی از آیین‌های آذربایجان است که در میدان معلم اجرا شد.

 

نام گذاری نمایش «آق قویون، قره قویون» بر حسب دو نماد شکل گرفته؛ آق قویون نماد شادی وخیر برکت است و با فرا رسیدن بهار و سال نو را به میان مردم آمده و از مردم می خواهد شادی کنند، اما قره قوین نماد شر و بدی مانع از فرا رسیدن بهار می شود.

 

داستان این نمایش مبارزه میان آق قویون و قره قویون است که اق قویون قره قویون را شکست داده و مردم به شادی و پایکوبی می‌پردازند.

 

کارگردان نمایش با بیان اینکه : نمایش آق قویون و قره قویون از آیین‌های قدیمی آذربایجان است که دوران گذشته این کار توسط چوپان‌ها اجرا می‌شد و آن‌ها پیک‌های نوروزی به‌شمار می‌آیند که آق قویون نماد پاکی و قره قویون نماد پلیدی هستکه همیشه خیر بر شر پیروز می‌شود.

 

همچنین نمایش تکه نیز از سنتهای قدیمی آذربایجان در روستای طرود نیز به اجرای برنامه پرداخت که مورد استقبال خوب همشهریان فیروزکوه قرار گرفت.

 

گفتنی است این جشنواره از ٢۵ اسفند لغالیت ٢٩ اسفند میزبان استانهای دیگر است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *