جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

بازگشایی مرز خسروی مرهمی بر دل زلزله زدگان خواهد بود

انتشار: شنبه, ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ / ساعت ۰۰:۳۳:۳۱ |
کد خبر: 49413 |
بازدید: 64 views |
بدون دیدگاه


کرمانشاه – ابتکارآنلاین: استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بازگشایی مرز خسروی یکی از مطالبات جدی مردم این استان است، گفت: بازگشایی این مرز و فراهم شدن امکان تردد از این مسیر، مرهمی بر دل مردم زلزله زده خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – هوشنگ بازوند شامگاه شنبه در دیدار با علیرضا رشیدیان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان حج و زیارت که در مهمانسرای استانداری برگزار شد، اظهار داشت: قصرشیرین و پایانه مرزی خسروی از امکانات و زیرساخت های بسیار خوبی برخوردار هستند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری زیادی در مرز خسروی انجام شده، خاطرنشان کرد: بازگشایی این مرز علاوه بر برکات و دستاوردهای معنوی، تاثیرات اقتصادی چشمگیری نیز در استان و بخصوص منطقه خواهد داشت.

بازوند یادآوری کرد: مردم استان کرمانشاه همواره خادمان خوبی برای زائران امام حسین (ع) بوده اند و مهمانوازی خود را در سال های اخیر با استقبال و پذیرایی شایسته از زواری که در ایام اربعین راهی عتبات عالیات می شوند نشان داده اند.

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه پس از تعطیلی مرز خسروی و توقف تردد زائران، هتل داران قصرشیرینی متحمل زیان هایی شدند، افزود: برای کمک به آن ها تسهیلات دریافتی آن ها از بانک ها را تا ۲ سال امحال کردیم.

وی همچنین با اشاره به پرداخت ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات با سود چهار درصد به هتل داران قصرشیرینی، گفت: حدود ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات همچنان باقی مانده که در اختیار بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در منطقه اختصاص پیدا می کند.

بازوند گفت: دریافت این تسهیلات فرصت خوبی برای سرمایه گذاران است که در قصرشیرین و مرز خسروی با توجه به قوت گرفتن احتمال بازگشایی آن بتوانند حضور پیدا کرده و به رونق بیش از پیش منطقه کمک کنند.

استاندار کرمانشاه در پایان ابراز امیدواری کرد با کمک دولت و ادامه رایزنی و پیگری ها در آینده نزدیک شاهد بازگشایی مرز خسروی و تردد دوباره زائران باشیم.

شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.

مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد، کربلا، کاظمین و سامراست که این مرز رسمی تا بغداد پایتخت کشور عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد.

عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و این مجموعه در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

قصرشیرین با ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *