جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

ارتقای سطح پارلمان با رویکرد تقویت احزاب از مزایای استانی شدن انتخابات مجلس است

انتشار: چهارشنبه, ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۵۶:۳۷ |
کد خبر: 49321 |
بازدید: 49 views |
بدون دیدگاه


قرچک – ابتکارآنلاین: نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: ارتقای سطح پارلمان با رویکرد ملی تقویت احزاب و دخیل شدن کل مردم استان در سرنوشت نمایندگان از مزایای استانی شدن انتخابات است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – مصطفی کواکبیان در همایش “نقش استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در تقویت همبستگی ملی” که در سالن اجتماعات فرمانداری قرچک برگزار شد، با تبریک ماه رجب در جمع فعالین سیاسی و اجتماعی این شهرستان افزود: مجلس گام مهمی برای انتخابات برداشت که مزیت هایی از جمله ارتقای سطح پارلمان، رسمیت یافتن و قانونمند شدن احزاب و عدم بخشی نگری و محدودنگری دارد که امیدواریم شورای نگهبان آن را تأیید کند.

وی با بیان اینکه لایحه جامع انتخابات از سوی دولت دیر ارسال شد اما در دست بررسی است، بیان داشت: طرحی که به منظور استانی شدن انتخابات مجلس کلید خورد به معنی این است که مراکز استان بعنوان حوزه های انتخابیه اصلی و حوزه های قبلی بعنوان حوزه های انتخابیه فرعی محسوب می شوند.

وی یادآور شد: هر شخصی که در حوزه انتخابیه فرعی ۱۵ درصد آرا را کسب کند و بالاترین رأی را در حوزه انتخابیه اصلی داشته باشد، بعنوان نماینده حوزه فرعی انتخاب می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: مردم پای صندوق دو رأی میدهند هم به اشخاص و هم به احزاب، که برای اولین بار بعد از ۴۰ سال از گذشت عمر انقلاب اسلامی رخ می دهد و البته مردم به لیستی رأی خواهند داد که مورد تأیید وزارت کشور است و به رسمیت شناخته شده باشد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه نماینده در برابر کل ملت مسئول است، افزود: گام بالاتر بحث تناسبی شدن انتخابات است، در دنیا انتخابات یا بر مبنای اکثریت، یا تناسبی یا تلفیق این دو است و البته این موضوع در حوزه هایی که تک نماینده ای هستند معنا ندارد ولی برای حوزه های دارای دو نماینده یا بیشتر معنادار میشود.

کواکبیان خاطرنشان کرد: به مشارکت گسترده مردم نیازمندیم و باید به این وضعیت اقتصادی که مردم را ناراضی کرده است، رسیدگی شود.

وی با اشاره به اینکه دولت در این یکسال می‌تواند زمینه ساز مشارکت مردم باشد، افزود: ما به دولت رأی دادیم، افتخار می کنیم و پشیمان نیستیم ولی انتقاد هم داریم و می گوییم دولت باید تکان بخورد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قیمت خودرو، گوشت و دیگر کالاهای اساسی نباید اینقدر گران شود و همه چیز را گردن ترامپ انداختن مشکل را حل نمیکند گرچه معتقدیم خروج آمریکا از برجام برای ما گرفتاری درست کرد اما بخشی از مشکلات فعلی به ناکارآمدی مدیران اجرایی ربط دارد.

وی با بیان اینکه برخی در داخل کشور بخاطر یک دستمال حاضرند قیصریه ای را به آتش بکشند، افزود: در خصوص FATF برخی به دنبال جوسازی بیهوده در کشور هستند در صورتیکه وزیر اقتصاد دولت دهم FATF را امضا کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: مردم باید متحد و منسجم همچون همیشه پای آرمان های نظام مقاومت کنند و فعالین هر حزب سیاسی هم باید با یکدیگر متحد باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کسانی که  بر طبل تحریم انتخابات می کوبند، اشتباه میکنند، گفت: انگیزه مشارکت مردم باید تقویت شود.

وی تأکید کرد: تصورم این است جریانات سیاسی به عقلانیت کافی رسیدند و قانونمداری آنها بیشتر شده و ما باید انتخاباتی در شأن ملت ایران برگزار کنیم.

کواکبیان اظهار داشت: باید طرح استانی شدن انتخابات را غنیمت بشماریم و این موضوع جناحی نیست و در مجموع هر دو جناح از آن حمایت می‌کنند و بعضی شاید به دلایل شخصی با آن مخالفت دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *