جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

۴۲ و نیم درصد واحدهای روستایی کشور مقاوم سازی شده است

انتشار: سه شنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ / ساعت ۲۲:۱۰:۵۴ |
کد خبر: 49288 |
بازدید: 58 views |
بدون دیدگاه


پیشوا- ابتکارآنلاین: مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۴۲ و نیم درصد واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم سازی شده که این عدد در استان تهران به عنوان یک استان برخوردار، ۳۸ درصد است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – حمیدرضا سهرابی بعد از ظهر سه شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی نوسازی بافت فرسوده روستاهای پیشوا در روستای قاسم آباد، بیان کرد: سال‌ها بود که جای خالی نوسازی بافت فرسوده روستایی در استان تهران احساس می‌شد و اکنون خوشحالیم که این اتفاق در حال رقم خوردن است و امیدواریم این مهم روز به روز توسعه پیدا کرده و در سال‌های آتی شاهد مراسم اختتامیه نوسازی بافت‌های فرسوده روستایی در پیشوا باشیم.

 

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ایران کشوری سانحه خیز است و اکثر نقاط جمعیتی آن به ویژه روستاها در مناطق آسیب پذیر قرار داشته و هرساله نیز بلایای مختلف طبیعی در آن رخ می‌دهد.

 

وی افزود: متأسفانه واحدها روستایی کشور از ابتدا آسیب پذیر بودند و همواره خسارت‌های مالی و جانی بسیار زیادی به هموطنان وارد شده است.

 

سهرابی زلزله‌های طبس، رودبار منجیل، بم و اخیراً زلزله کرمانشاه را از جمله زلزله‌های قابل توجه در مقیاس جهانی دانست و گفت: از سال ۶۹ که زلزله رودبار و منجیل اتفاق افتاد، به دلیل حجم بسیار بالای خسارات، دولت طرحی را تحت عنوان بهسازی مسکن روستایی گذراند و این طرح از سال ۷۴ شروع شد و تا سال ۸۴ به مدت ده سال، کمتر از ۲۰۰ هزار واحد مسکونی مقاوم سازی شد.

 

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه داد: در اواخر سال ۸۳، طرح ویژه بهسازی تصویب و ابلاغ شد و دولت‌هایی که از سال ۸۳ تا به امروز روی کار آمدند، از این طرح حمایت کرده‌اند.

 

سهرابی افزود: در سال ۸۴ طرح با عنوان ۲۰۰ هزار واحد در سال شروع شد و این در حالی بود که در ده سال، کمتر از این میزان مقاوم سازی شده بود.

 

وی با بیان اینکه طرح مقاوم سازی جرو معدود طرح‌هایی بوده که همواره استمرار و تداوم داشته است، افزود: در حال حاضر حدود یک میلیون و ۶۸۰ هزار واحد مسکونی به بهره برداری رسیده، حدود ۴۰۳ هزار واحد نیز به واسطه بلایای طبیعی در روستاها تخریب و بازسازی و ۱۸۰ هزار واحد نیز از سال ۷۴ تا ۸۴ بازسازی شده که در مجموع ۲ میلیون و ۲۸۰ هزار واحد روستایی در کشور مقاوم سازی شده است.

 

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمار واحدهای مسکونی کشور را بر اساس سرشماری سال ۹۵، پنج میلیون و ۳۷۰ هزار واحد عنوان کرد و افزود: ۴۲.۵ درصد این واحدها مقاوم سازی شده است و این در حالی است که این عدد در استان تهران به عنوان یک استان برخوردار، ۳۸ درصد است.

 

سهرابی ادامه داد: در مجموع ۵۲۷ روستای بالای ۲۰ خانوار استان تهران، نزدیک ۱۵۶ روستا یک فقره تسهیلات هم دریافت نکرده و مقاوم سازی نشده‌اند.

 

وی آغاز عملیات اجرایی نوسازی بافت فرسوده روستایی در پیشوا را ارزنده دانست و افزود: حرکتی که امروز در روستای قاسم اباد شهرستان پیشوا صورت گرفته، قابل تحسین است و در حال حاضر ۱۶ پرونده در مرحله معرفی به بانک قرار گرفته و ۴۰ خانوار این روستا نیز اعلام آمادگی کرده‌اند که در نوع خود کار با ارزشی است.

 

مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: بنیاد مسکن کشور و استان تهران کمک می‌کنند تا این واحدها در سال آینده مورد افتتاح و الگویی برای دیگر مناطق قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *