پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

کشور نیاز فوری به همراهی فضای علمی با دولت دارد

انتشار: چهارشنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۳۹:۵۶ |
کد خبر: 49123 |
بازدید: 46 views |
بدون دیدگاه


ساری – ابتکارآنلاین: معاون امور حقوقی دولت تاکید کرد: کشور در شرایط ویژه ای در طول تاریخ انقلاب قرار دارد که به همکاری فضای علمی و دانشگاهی با دولت و دیگر مجموعه های نظام نیاز فوری دارد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – دکتر فریدون نهرینی روز چهارشنبه در نشست ‘استانداردهای بانکداری بین المللی و آثار عدم تطبیق نظام بانکی با آنها’ در دانشگاه مازندران افزود: امروز کشور در وضعیتی است که به کمک همه دانشگاهیان در مسائل متفاوت نیاز دارد.

وی با تاکید بر این که مسائل و مشکلات امروز کشور فقط با کار علمی و پژوهشی قابل حل است، گفت: دیگر دوره مدیریت غیرعلمی به پایان رسیده است و نمی توان بیش از این به کشور آسیب زد.

معاون امور حقوقی دولت افزود: دانشگاهیان نباید خود را از جمع مجموعه دولت کنار بکشند و لازم است به صحنه بیایند تا همه نظرات شنیده شود و دولت آمادگی دارد تا تمامی نظرات را بپذیرد.

 

** بستن دست سوداگران املاک ملی

نهرینی همچنین با بیان این که سیاست جدی دولت مقابله با سوداگران املاک ملی است، توضیح داد : دولت به صورت جدی به دنبال ساز و کاری است که نه فقط نهاد های غیردولتی، بلکه هیچ نهادی نتواند از این املاک و اموال سوء اسفاده کند یا انها را تغییر کاربری دهد.

وی با بیان اینکه این اموال بخش از میراث ماندگار و هویتی هر منطقه و کشور است، تاکید کرد: نه تنها مسئولان، بلکه مردم نیز موظف هستند در استان مازندران یا در هر کجای ایران که املاک و اموالی در معرض سوء استفاده قرار دارد، از آن حراست کنند.

این مسئول تاکید کرد: در معاونت حقوقی ریاست جمهوری تلاشی در حال انجام است که دست هر نهادی برای سوء استفاده از اموال میراثی و هویتی قطع شود و تمامی این اموال در سراسر کشور احصا و شناسایی شوند.

نهرینی افزود: سازمان میراث فرهنگی یکی از مراجعی است که حتما در این مسیر می تواند اطلاعات خوبی در اختیار دولت قرار دهد ، که باید این سازمان را نیز تقویت و حمایت کرد.

 

** قاطعیت دولت در اجرایی شدن لایحه شفافیت

معاون امور حقوقی دولت با اعلام این که دولت با قاطعیت به دنبال اجرایی شدن لایحه شفافیت است، گفت: لایحه شفافیت قانونی ناظر بر تمامی فعالیت مسئولان است و براساس این لایحه باید با شفافیت کامل به مردم اعلام شود که کشور در چه وضعیتی است .

وی افزود: بر پایه لایحه شفافیت هیچ کس در برابر پاسخ گویی به مردم مصون نیست و همه مسئولان و مقامات باید به صورت شفاف وضعیت، دارایی و فعالیت خود را در معرض دید مردم بگذارند.

او ادامه داد: این لایحه همچنین به مردم اختیار می دهد که از شایستگی مسئولان در تصدی مقام خود با خبر باشند.

نهرینی همچنین تاکیدکرد: لایحه شفافیت به مردم این اختیار را می دهد تا آزادانه درباره مسئولان نظر دهند و آنها را مورد قضاوت قرار دهند، بدون اینکه کسی در این قضاوت از مصونیت برخوردار باشد.

وی افزود: نظارت و نقد مردم بر ارکان حاکمیت و دولت از جمله اهداف لایحه شفافیت است، تمامی مراجع و مقامات باید در پایگاه های اطلاعاتی خود از میزان حقوق تا امتیازات خود را برای مردم به اشتراک بگذارند.

معاون امور حقوقی دولت گفت: درهای مجموعه دولت برای ورود دانشگاهیان و نخبگان علمی باز است و همه می توانند در کارگروه های دولت ورود کرده و نظرات خودشان را در اختیار دولت قرار دهند.

نهرینی همچنین تاکید کرد: باید همه بدون هیچ چشمداشتی به دولت کمک کنند، زیرا در غیر این صورت این کشور نمی تواند کمر راست کند.

وی افزود: باید همه منافع شخصی را برای منافع جمعی کنار بگذارند تا از این شرایط تاریخی عبور کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *