مرزهای ایران با همسایگانش، دوستی و تفاهم است | ابتکار آنلاین
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

مرزهای ایران با همسایگانش، دوستی و تفاهم است

انتشار: چهارشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۴۹:۳۸ |
کد خبر: 47368 |
بازدید: 24 views |
بدون دیدگاه


اردبیل – ابتکارآنلاین: فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران گفت: مرزهای ایران با همسایگانش مرزهای دوستی، صلح و تفاهم بوده و همانند برخی کشورها نیازی به دیوار کشی و انسداد مرزی نیست.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – سردار قاسم رضایی روز چهارشنبه در نشست مشترک فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی و جمهوری آذربایجان در بیله سوار مغان افزود: هیچگونه خصومت و تقابلی با همسایگان خود نداریم که نیاز به دیوار کشی داشته باشیم، مرزهای ایران بویژه با جمهوری آذربایجان مرزهای دوستی و همدلی و تفاهم است.

وی بیان کرد: نشست های مشترک بین مرزبانان دو کشور نیز بیشتر برای هماهنگی اموری است که پیوندهای دوستانه بین مردم ایران و جمهوری آذربایجان را تعمیق بخشد و این دیدارها به صورت برنامه ریزی شده انجام شده و نتایج مثبتی نیز تاکنون در پی داشته است.

سردار رضایی با بیان اینکه در راستای تعمیق هر چه بیشتر روابط و پیوندهای برادرانه بین مردم دو کشور قرار است جشن نوروز سال ۹۸ به صورت مشترک و با حضور مرزنشینان ، عشایر، مسئولان ایران و آذربایجان در نقطه صفر مرزی برگزار شود افزود: این نشست نیز با هدف هماهنگی و تعیین نقطه برگزاری این جشن بزرگ ترتیب داده شده است.

وی اضافه کرد: تعامل و هماهنگی بین دو کشور در تمام سطوح مثال زدنی است و مسئولان دو کشور بدنبال استفاده مرزنشینان دو طرف از فرصت های پیش آمده برای تعمیق هر چه بیشتر روابط هستند.

ژنرال ‘الچین قلی اف’ فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان نیز گفت: این نشست ها و نتایج مثبت آن نمونه و الگویی در مناسبات دوستانه بین دو کشور بوده و دیگر کشورها نیز می توانند آن را بعنوان مدلی موفق از یک رابطه مناسب بین همسایگان مورد استفاده قرار دهند.

او افزود: مایه خوشحالی است که امروز در مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان تعامل نه تنها بین مرزبانان بلکه بین مرزنشینان در تمام عرصه ها در نهایت صمیمیت وجود داشته و شهروندان دو کشور به هم علاقمند هستند.

قلی اف اضافه کرد: در سال میلادی گذشته فعالیت مرزها و گمرکات ایران و آذربایجان در شهرهای آستارا و بیله سوار شبانه روزی شده و این امر موجب افزایش تردد مسافران تا ۳۳ درصد و خودروها بین ۳۵ تا ۳۸ درصد شده است.

وی اضافه کرد: امنیت پایداری در مرزهای دو کشور حاکم بوده و مناسبات دوستانه باعث افزایش همکاری های اقتصادی و سرمایه گذاری ها بین دو طرف نیز شده است.

فرمانده مرزبانی جمهوری آذربایجان گفت: به خود می بالم که کشورم با یک کشور مسلمان و دوست همسایه و هم مرز است، آذری ها هم اکنون در سایه امنیت و فضای صمیمیت و همدلی با کمال آرامش به ایران سفر می کنند و در تلاش هستیم تا با برخی تعاملات با طرف ایرانی تردد و مسافرت اتباع دو کشور را تسهیل کنیم.

بیله سوار در شمال اردبیل و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *