قیام 19 دی مردم قم نهضت انقلاب را به شهرهای دیگر کشاند | ابتکار آنلاین
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

قیام ۱۹ دی مردم قم نهضت انقلاب را به شهرهای دیگر کشاند

انتشار: چهارشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۴۹:۰۱ |
کد خبر: 47367 |
بازدید: 27 views |
بدون دیدگاه


قم- ابتکارآنلاین: آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید گفت: قیام ۱۹ دی مردم قم حرکت با عظمتی بود که نهضت انقلاب را به شهرهای دیگر کشور کشاند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – وی روز چهارشنبه در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، افزود: از سال ۴۲ که انقلاب آغاز شد، رژیم شاه سعی کرد به هر وسیله ای انقلابیون را ساکت کند، اما امام راحل هیچ وقت دست از مبارزه برنداشت و رژیم هم نتوانست امام و انقلاب را کنار بزند.

آیت الله نوری همدانی اضافه کرد: روز ۱۷ دی سال ۵۶ مقاله توهین آمیزی علیه امام به قلم احمد رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات چاپ شد؛ وقتی این روزنامه به قم رسید، بنده از فضلا و اساتید بزرگ حوزه دعوت کردم تا در منزل من جمع شوند، زیرا نمی توانستیم در برابر چنین توهینی ساکت باشیم.

وی اضافه کرد: تصمیم گرفتیم در اعتراض به این اقدام درس و حوزه تعطیل شود و روز ۱۹ دی مردم در منزل بنده جمع شدند که جمعیت زیادی بود.

این مرجع تقلید ادامه داد: آن روز در سخنرانی به آیه ۱۷ سوره رعد که محتوایی غنی و جالب دارد، اشاره و امام را به آب و دشمن را به کف روی آب تشبیه کردم.

ایت الله نوری همدانی بیان کرد: روز ۱۹ دی با سیل جمعیت حرکت کردیم، وقتی به چهارراه بیمارستان رسیدیم ایادی شاه ما را به گلوله بستند که عده ای شهید، زخمی و دستگیر شدند؛ من را هم دستگیر و فردای آن روز به شهر خلخال تبعید کردند.

وی ادامه داد: این قیام در قم به اندازه ای با عظمت بود که در تمام شهرها یکی پس از دیگری حرکت آغاز شد.

این مرجع تقلید گفت: زمانی که امام خمینی(ره) پس از پیروزی انقلاب به قم تشریف آوردند، اول به منزل ما آمدند و فرمودند انقلاب از اینجا آغاز شد.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر این که روز ۱۹ دی را باید گرامی داشت، گفت: این روز در تاریخ انقلاب از ایام الله بسیار مهم است و همین حرکت های عظیم در شهرها انجام شد تا انقلاب به ثمر نشست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *