بودجه سال آینده عملیاتی است | ابتکار آنلاین
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

بودجه سال آینده عملیاتی است

انتشار: شنبه, ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ساعت ۰۰:۲۴:۰۹ |
کد خبر: 47239 |
بازدید: 27 views |
بدون دیدگاه


تبریز – ابتکارآنلاین: نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به خواسته‌های نمایندگان از بودجه سنواتی، گفت: آنچه که ما به آن تکیه داشتیم، عملیاتی بودن بودجه است که تا حدودی اتفاق افتاد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمدحسین فرهنگی روز شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط اقتصادی برای اداره کشور، افزود: لایحه بودجه سنواتی برای ادار مالی کشور در مقطع یک‌ساله و طبیعی است که در دولت و مجلس راهکارها و پیشنهادهایی برای اداره بهتر کشور ارائه شود و به دنبال آن بحث و گفت‌وگوهای مختلفی شکل بگیرد.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جار و جنجال‌ها در جریان بررسی بودجه سنواتی امری طبیعی است و هر سال با بررسی لایحه بودجه چنین فضایی در کشور ایجاد می‌شود.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر قطع وابستگی بودجه به نفت را انتظار داریم که این موضوع کج‌دار مریز پیش می‌رود.

وی تاکید کرد: در کنار همه این انتظارات باید به سمت کاهش هزینه‌های جاری و افزایش بودجه عمرانی حرکت کنیم که در این زمینه موفق نبوده‌ایم، بنابراین باید تمام اهتمام دولت و مجلس برای ارزان‌تر اداره کردن کشور و بردن منابع به سمت هر آن چیزی که جنبه توسعه‌ای، تملک دارایی سرمایه‌ای و عمرانی دارد، باشد.

فرهنگی، در این باره نیز که اتکا به بودجه نفتی در سال آینده حدود ۲۰ درصد کاهش یافته است، گفت: در بحث کاهش وابستگی به درآمد نفتی دو بحث وجود دارد، یکی سهم صندوق توسعه ملی است که باید افزایش پیدا کند و دیگر کاهش فروش نفت است.

این نماینده مجلس افزود: صندوق توسعه ملی درصدی از فروش را دریافت می‌کند که با کاهش فروش صادرات نفتی حتما صندوق کاهش ورودی خواهد داشت، بنابراین این کاهش به دلیل خواست مجلس یا دولت نیست، بلکه فروش کاهش پیدا می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره که نگرانی‌هایی برای مبتلا شدن صندوق توسعه ملی به سرنوشت صندوق ذخیره ارزی با کاهش ورودی به صندوق، گفت: شرایط صندوق ذخیره ارزی متفاوت از صندوق توسعه ملی است، صندوق ذخیره ارزی درصد مشخص و منظم سالانه نداشت.

وی اظهار داشت: اتفاقی که برای صندوق توسعه ملی رخ می دهد، این است که در ساز و کارهای اداری آن مشکلات زیادی وجود دارد و از سوی دیگر به دلیل نوسانات اقتصادی بخش خصوصی که از صندوق وام دریافت می‌کرد در بازپرداخت آن به مشکل بر می‌خورد که باید این مسائل بازنگری شود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۸ مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکلات صندوق توسعه ملی مهم و گاها اجتناب‌ناپذیر است، در خصوص جایگزین درآمد نفتی بیان داشت: دولت بیش از آنکه به دنبال جایگزین درآمد نفتی از طریق دریافت مالیات باشد، می‌خواهد هزینه‌های جاری کشور را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *