تحریم، داروهای جانبازان شیمیایی را نایاب کرده است | ابتکار آنلاین
چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸

تحریم، داروهای جانبازان شیمیایی را نایاب کرده است

انتشار: دوشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۷:۴۱:۲۴ |
کد خبر: 46435 |
بازدید: 26 views |
بدون دیدگاه


شیراز- ابتکارآنلاین: مدیر انجمن حمایت از جانبازان شیمیایی فارس گفت: کمبود داروی جانبازان شیمیایی به علت تحریم های همه جانبه علیه ایران به شدت محرز است و این مساله در بیست و سومین کنفراس منع گسترش سلاح های شیمیایی به جهانیان اعلام شده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمدرضا حاجی پور دوشنبه ۱۹ آذر در نشستی خبری با اشاره به حضور انجمن های مردم نهاد در بیست و سومین کنفرانس منع گسترش سلاح های شیمیایی در لاهه هلند که از ۲۸ آبان ماه تا ۹ آذرماه برگزار شد گفت:سازمان جهانی منع سلاح های شیمیایی با نام اختصاری OPCW در دو بخش دولتی و مردمی فعالیت می کند که فارس نیز در این سازمان از یک کرسی برخوردار است و در نشست سال جاری چهار جانباز به نمایندگی از این استان در این اجلاس حضور یافتند.

وی عنوان کرد: جانبازان شیمیایی در این اجلاس بر حق خود به دسترسی به دارو تاکید کردند و تحریم دارویی را در جمع ۱۹۶ کشور جهان اعلام کردند و به آن واکنش نشان دادند.

حاجی پور ادامه داد: در این کنفرانس اثبات کردیم که با تحریم های بانکی موجود امکان خرید دارو میسر نیست و امروز در فارس بیش از همه کمبود قطره چشمی آرتلاک وجود دارد.

حاجی پور اعلام کرد: در مجموع ۱۰ سازمان مردم نهاد در کشور در حوزه مشکلات مربوط به جانبازان و همسران آن ها فعالیت می کنند که در فارس انجمن حمایت از جانبازان شیمیایی این وظیفه را بر عهده دارد.

مدیر انجمن حمایت از جانبازان شیمیایی با اشاره به اینکه استفاده از سلاح های نامتعارف علیه بشریت از سال ۱۹۲۵ ممنوع شده است و جنایت جنگی محسوب می شود، افزود: صدام پس از جنگ جهانی اول، اولین فردی بود که به وفور از سلاح های شیمیایی و از چندین نوع از گاز شیمیایی از جمله گاز اعصاب و سیانور استفاده کرد که منجر به شهادت ۶۰۰ نفر از رزمندگان اسلام شد؛ افزون بر این در بمباران شیمیایی حلبچه پنج هزار نفر کشته شدند.

وی عنوان کرد: جانبازان شیمیایی که در معرض گاز خردل قرار گرفته اند بیش از دیگران در رنج اند چراکه مولکول گاز از مولکول های هوا ریزتر و سنگین تر است و از این رو خردل در عمق ریه، چشم نفوذ می کند و پس از آن در قسمت های مرطوب بدن به اسید کلریدریک تبدیل می شود و باعث بیماری های بیشتری می شود که هیچ نوع درمان یا بهبودی ندارند.

حاجی پور با اشاره به اینکه انجمن حمایت از جانبازان شیمیایی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۵ آغاز کرده است، گفت: این انجمن در هفت بخش دارویی، درمان و پزشکی، پژوهشی و حقوقی و محیط زیست فعالیت می کند.

وی تعداد جانبازان شیمیایی فارس را بالغ بر پنج هزار و ۵۰۰ نفر برشمرد و افزود: فارس پس از تهران، اصفهان و خراسان رضوی در رتبه چهارم از لحاظ تعداد جانبازان شیمیایی کشور است که بیشتر آنها از لشکر ۱۹ فجر و تیپ ۳۳ المهدی (عج) فارس بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *