شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

هفته فرهنگی شهرستان ورامین آغاز شد

انتشار: پنج شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۲۸:۳۶ |
کد خبر: 46308 |
بازدید: 25 views |
بدون دیدگاه


ورامین – ابتکارآنلاین: هفته فرهنگی شهرستان ورامین با افتتاح نمایشگاه کتاب و هنرهای تجسمی امروز فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – در این نمایشگاه که روز پنجشنبه و با حضور فرماندار و مسئولان محلی شهرستان ورامین برپا گردید ، هنرمندان این شهرستان در ۲۰ غرفه آثار خود را در حوزه های مختلف صنایع دستی ، معرق ، منبت ، خاتم کاری ، شیشه گری ، چرم ، سوزن دوزی و گل آرایی در معرض دید علاقمندان قرار دادند.

علاوه بر این بیش از ۳۰ ناشر از سراسر کشور تازه های نشر را در قالب نمایشگاه کتاب و با ۱۰ تا ۱۵ درصد تخفیف به علاقمندان به کتاب و کتابخوانی عرضه کردند.

فرماندار شهرستان ورامین در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: هفته فرهنگی با هدف بیان دستاوردها و ظرفیت های این شهرستان در حوزه های مختلف فرهنگی ، هنری و اجتماعی برپا شده و طی آن برنامه های شاخص فرهنگی در مناطق مختلف شهر برگزار می شود.

حسین کاغذلو افزود: برنامه های هفته فرهنگی ورامین با هدف برجسته سازی هویت فرهنگی و معرفی ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی شهرستان ورامین ، ایجاد نشاط اجتماعی در قالب ۴۰ برنامه تا ۲۱ آذرماه برگزار می شود.

وی اظهار داشت : نمایشگاه کتاب، برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی، برپایی موزه آثار تاریخی شهرستان ورامین، برپایی ایستگاه قصه گویی، اجرای تئاتر خیابانی، برپایی نمایشگاه خوشنویسی، پخش فیلم و راه اندازی رادیو کتاب مهمترین برنامه های هفته فرهنگی ورامین است.

نام شهر تاریخی ورامین در کتب مختلف به صورت ‘ور’ ،’ورنه’،’وارنا’ ، ‘وروین’ ،’ وارم ‘ و ‘ورامین’ ذکر شده ‌است که شکل ورامین نام تثبت شده این شهر از قرن سوم هجری می‌باشد.

کلمه ˈرامˈ و ˈرامنˈ واژه‌هایی پهلوی و نام فرشته‌ای که در بیست و یکم هر ماه به او سپرده می‌شود و ورامین یعنی شهری که بهتر از رامین می‌باشد که مولف کتاب ‘ریاض العما و حیاض الفضلا’ در صفحه ‎ ۲۳۲می‌گوید: در زمان حیات شیخ رشیدالدین حسن ابن عبدالملک ابن عبدالعزیز مسجدی، نام ورامین ،’رامن’ بوده ‌است.

صاحب کتاب ‘ مجالس المومنین’ شهر ورامین را دارالمومنین ذکر کرده ‌است و در کتاب الانساب سمعانی که در سال ‎ ۵۵۵هجری تالیف شده از ورامین به عنوان شهری آباد و دارای اصحاب یمن یاد کرده ‌است.

صاحب کتاب ‘المعجم’ ورامین را نام شهری از ملک ری خوانده که اهالی آن همگی شیعه مذهب بوده که دارای تاریخی بسیار کهن و قدیمی و دارای آثار گوناگون تاریخی قبل و بعد از اسلام می‌باشد.

کاوش‌های اخیر صورت گرفته توسط باستان شناسان، سابقه سکونت در ورامین را به پیش از هشت هزار سال می‌رساند.

در کتاب ‘وندیداد’ جلد اول فرگردیکم، بند ‎ ۱۸آورده شده که چهاردهمین کشور با نزهت من – اهورامزدا- ‘وارنا’ نام دارد که زادگاه فریدون، قاتل ضحاک می‌باشد.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *