شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

سنگ تاریخی امامزاده یحیی در ورامین مفقود نشده است

انتشار: چهارشنبه, ۱۴ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۴۲:۵۹ |
کد خبر: 46277 |
بازدید: 45 views |
بدون دیدگاه


ورامین – ابتکارآنلاین: رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورامین گفت: با وجود اخباری که در برخی سایت ها و کانال های تلگرامی مبنی بر مفقود شدن سنگ قدیمی امامزاده یحیی(ع) ورامین درج شده، هیچ یک از شش سنگ قدیمی این بنای تاریخی مفقود نشده و موجود است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – بقعه متبرکه امامزاده یحیی (ع) در روستای کهنه‌گل جنوب ورامین و نزدیک مسجد جامع در میان صحن امامزاده واقع شده است.

این بقعه متبرکه مدفن امامزاده یحیی یکی از نوادگان امام‌زین‌العابدین (ع) است که از نظر معماری به عنوان یکی از بناهای مهم تاریخی این شهرستان محسوب می‌شود.

دو روز پیش در یکی از خبرگزاری ها خبری مبنی بر مفقود شدن یک سنگ دعای قدیمی از محل امامزاده یحیی (ع) انتشار یافت.

رئیس دفتر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ورامین با اشاره به قدمت ۷۰۰ ساله این سنگ گفت: در امامزاده یحیی(ع) ورامین شش سنگ قدیمی وجود دارد که تمامی این سنگ ها در محل امامزاده وجود دارد و خبر مربوط به مفقود شدن یکی از آنها کذب است.

ژیلا خدادادی افزود: این سنگ که خارج از بقعه، روی دیواره های بیرونی امامزاده نصب شده بود در دهه ۷۰ به دلیل اجرای طرح مرمت و بازسازی از محل نصب جدا شده و به داخل بقعه انتقال یافته است.

وی تصریح کرد: به منظور حفاظت از این اثر مهم تاریخی، دوربین های مداربسته توسط متولیان امامزاده در محوطه نصب شده و تمامی فعالیت های صورت گرفته در این مکان زیر نظر قرار دارد.

وی تأکید کرد: سنگ مذکور که به سنگ دعا معروف است اکنون بر روی دیواره داخل بقعه نصب شده و هیچ تعرضی به آن صورت نگرفته است.

بنای امامزاده یحیی (ع) ورامین به شماره ‎ ۱۹۹در فهرست آثار تاریخی ایران به ‌ثبت رسیده است.

در بخشی از این بنا کتیبه‌ای گچبری به‌ خط ثلث برجسته حاوی کلام‌ خدا و رسول اکرم (ص) در زمینه گل و بوته جلب نظر می‌کند که گرداگرد حرم دور می‌زند و تاریخ محرم سال ‎ ۷۰۷هجری و بانی بنا ‘ابومحمد زید’ یاد شده ‌است.

اثر نفیس و کم نظیر دیگر این امامزاده سنگ قبر محراب گونه کاشی آن است که امضای دو استاد کاشی ساز کاشانی را با خود داشته که تاریخ سال آن ‎۷۰۵ قمری است و در حال حاضر در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می‌شود.

براساس مستندات تاریخی از این بقعه جهانگردانی همچون مادام ژان دیولافوا در سال ‎ ۱۸۸۱میلادی و آندره‌گدار دیدن کرده‌اند.

ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران بیش از ۴۰۰ محوطه و اثر تاریخی دارد که از این تعداد ، بیش از ۸۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *