شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

حکم قاضی باید دور از منافع شخصی و جناحی باشد

انتشار: دوشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۸:۲۱:۱۴ |
کد خبر: 46232 |
بازدید: 25 views |
بدون دیدگاه


قم – ابتکارآنلاین: رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه قاضی نباید بر اساس سفارش افراد حکم صادر کند، گفت: این حکم باید بر اساس عدالت و به دور از هر گونه منافع شخصی، گروهی و جناحی باشد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – آیت الله محمد یزدی روز دوشنبه در «همایش دوره تکمیلی حقوقدانان تراز انقلاب اسلامی» در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم، افزود: قاضی باید در مسیر قضاوت، تنها خداوند و تحقق عدالت را در نظر بگیرد، چراکه تلاش آنان عدالت اجتماعی را در جامعه رقم می زند.

وی با بیان اینکه اعتبار هر نظام حکومتی وابسته به دستگاه های قضایی است، گفت: اعتبار و اهمیت دستگاه های قضایی نیز وابسته به قضات و شخصیت هایی است که احکام به دست آنهاست و در حقیقت کسانی که آخرین تصمیم را در رابطه با حق افراد می گیرند، بزرگترین پشتوانه اعتباری هر نظام هستند.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه حقوق دانان و قضات باید بدانند که در حساس ترین جایگاه در نظام مقدس جمهوری اسلامی مشغول به فعالیت هستند، تصریح کرد: باید به گونه ای عمل کرد که وقتی آیندگان عملکرد ما را مورد ارزیابی قرار می دهند، دارای کارنامه ای قابل قبول باشیم.

آیت الله یزدی، آبروی اشخاص را امانتی بزرگ دانست و گفت: حفظ آبروی افراد از هر چیز دیگری مهمتر است و باید از آن مراقبت کرد و هیچ قاضی حق ندارد اسرار پرونده ها را برخلاف قانون فاش کند.

وی در ادامه با انتقاد از اطاله دادرسی در کشور گفت: در یکی از پرونده ها با وجود ۲ شاهد معتبر، این پرونده پنج سال به طول کشیده و آخرین ایرادی که قاضی پرونده از آن گرفته، کهنه بودن پوشه این پرونده بوده است که چنین رویه ای باید اصلاح شود.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین پاسداری از حقوق مردم را نعمتی بزرگ دانست و گفت: دفاع از حق باید همواره مورد توجه قاضیان و حقوق دانان باشد، چراکه وسوسه شیطان همیشه انسان را تهدید می کند.

 

** ۲۰۰ هزار تن در کشور آموزش عمومی حقوق را فرا گرفتند

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان نیز در این همایش گفت: با اجرای طرح آموزش حقوقی در یک هزار و ۵۰۰ مسجد در سراسر کشور به بیش از ۲۰۰ هزار تن با اولویت خانواده ها آموزش حقوقی ارائه شده است.

مهدی بهرامیان با بیان اینکه ۴۵ هزار وکیل، کارمندان حقوق قضایی و حقوق دان در سازمان بسیج حقوق دانان کشور عضو هستند افزود: با اجرای «هر مسجد یک حقوق دان» تا کنون به بیش از ۱۰۰ هزار تن نیز مشاوره حقوقی ارائه شده است.

وی گفت: به منظور استفاده از ظرفیت های عظیم بسیج، ساماندهی ۲۵۶ انجمن تخصصی در سراسر کشور در دستور کار قرار دارد.

بهرامیان در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی محصول تفکر و مبارزات مکتب امام خمینی(ره) است گفت: امام راحل دستاوردهای فکری سیاسی مذهب را در قالب انقلاب اسلامی رقم زد که هدف آن اجرای احکام اسلامی است.

وی نظام اسلامی، دولت اسلامی، تمدن اسلامی و تدوین نظام بین المللی اسلامی را مسیر پیش روی نظام اسلامی دانست و گفت: امروز در مرحله دولت اسلامی هستیم که باید در این زمینه تمام قوا بر مبنای اصول اسلامی عمل کنند و ترویج سبک زندگی اسلامی از جمله مقدمات رسیدن به تمدن اسلامی است.

بهرامیان با بیان اینکه اولین حربه دشمن ناامیدی مردم از آینده کشور است گفت: نباید در مسیر پیشرفت کشور ناامید شد و تکلیف خود را فراموش کنیم.

رئیس سازمان بسیج حقوقدانان کشور همچنین گفت: تربیت نیروی انسانی همتراز انقلاب اسلامی با تاکید بر امید به آینده از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

وی، بسیج را مهمترین و بهترین الگوی مشارکت مردمی در شکل گیری پیشرفت و مقابله با تهدیدهای مختلف دانست و گفت: اسلامی سازی فضای حقوقی کشور، پیوند بین حقوق و فقه و مطالبه گری از جنس قانون اساسی برای اجرای درست حقوق مختلف مردم از جمله دغدغه های سازمان بسیج حقوق دانان است.

این مسئول در سازمان بسیج حقوقدانان کشور با تاکید بر اینکه بسیج در عرصه حاکمیتی، خدمت رسانی و بین المللی وظیفه دارد گفت: حقوقدانان با مطالبه گری از مسئولان از حقوق عمومی مردم پاسداری می کنند.

بهرامیان با تاکید بر اینکه بسیج وابسته به هیچ حزب و گروهی نیست افزود: بسیج حقوقدانان وظیفه خود می داند که در عرصه بین المللی نیز وارد میدان شود و در مقابل هجمه های حقوقی خارجی به دفاع از کشور بپردازد.

وی تحقق عدالت و مبارزه با فساد را دو اولویت بسیج حقوقدانان دانست و گفت: بسیج حقوقدانان با رویکرد جهادی و بسیجی به دنبال تحقق این آرمان ها و مطالبه گری برای خدمت به مردم است.

از ۱۱ تا ۱۶ آذر ماه شهر مقدس قم میزبان برگزاری دوره تکمیلی حقوقدانان تراز انقلاب اسلامی و دوره توانمندسازی مربیان آموزش همگانی حقوقی با همکاری سازمان بسیج حقوق دانان و مرکز بسیج قوه قضاییه در مجتمع یاوران مهدی(عج) است.

هدف از دوره تکمیلی حقوقدانان تراز انقلاب اسلامی، شناسایی، جذب، آموزش، تربیت و سازماندهی افراد در انجمن های تخصصی حقوق جهت بهره گیری در عرصه های مورد نیاز انقلاب(کادرسازی)، آشنایی با نظام مسائل و احصاء اولویت های حقوقی قضایی کشور و آموزش مهارت های لازم به افراد منتخب در جهت رفع این مسائل و همچنین آشنایی و توانمندسازی مخاطبان با اصول مبانی نظری اسلام در راستای دستیابی به تحلیل منطقی از لزوم و بایسته های نظام سازی و تمدن سازی اعلام شده است.

همچنین در دوره توانمندسازی مربیان آموزش همگانی حقوق، افزایش آگاهی های حقوقی مردم، توانمندساختن حقوق عامه و مطالبه گری و همچنین کاهش اطاله دادرسی مورد توجه قرار گرفته است.

تجلیل از برخی نخبگان حقوقی و قضایی بسیج حقوق دانان کشور با اهدای نشان و تندیس «مطالبه گری و فساد ستیزی» از جمله برنامه های این همایش بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *