شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

تغییر کاربردی اراضی کشاورزی استان تهران را نابود می کند

انتشار: دوشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۸:۱۹:۴۲ |
کد خبر: 46210 |
بازدید: 42 views |
بدون دیدگاه


ورامین – ابتکارآنلاین: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: تغییر کاربری ، اراضی کشاورزی استان تهران را در معرض نابودی قرار داده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – کریم ذوالفقاری روز دوشنبه در همایش حفاظت از خاک که در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران ، مستقر در شهرستان ورامین برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تغییرکاربری های متعدد و پی در پی، اراضی کشاورزی مرغوب را در استان تهران تهدید می کند و بهترین و حاصلخیزترین این اراضی مورد بی مهری قرار داده است.

وی افزود: تهدید جدی اراضی کشاورزی استان تهران، شهرسازی و افزایش محدوده روستاها و شهرهاست چرا که این افزایش محدوده فقط در اراضی کشاورزی صورت می گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران گفت: به دلیل ارزش افزوده ای که تغییر کاربری ها دارد ، حرص وصف ناپذیری در توسعه و افزایش محدوده شهرها و روستاهای استان تهران به چشم می خورد که این امر باعث شده تا محدوده شهری و روستایی استان تهران ، ۵۰ درصد بیش از نیاز جمعیتی باشد.

ذوالفقاری تصریح کرد: مرغوب ترین اراضی کشاورزی استان تهران ، در حاشیه شهرها قرار دارد و این امر باعث می شود تا بیش از ۷۰ درصد از نیروی وزارت جهاد کشاورزی صرف مبارزه با تغییر کاربری ها و تبدیل اراضی مرغوب کشاورزی به باغ ویلا شود.

وی با اشاره به میزان تولیدات کشاورزی در استان تهران گفت: سالانه ۶ میلیون تن محصولات کشاورزی در استان تهران تولید می شود که از این میزان ، ۶۰۰ هزار تن مربوط به محصولات گلخانه ای است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران یکی دیگر از مشکلات اراضی کشاورزی را استفاده از ابزارآلات نامناسب یاد کرد و افزود: امروز از گاوآهن هایی استفاده می شود که خاک سطحی مرغوب را ۵۰ سانتی متر زیر زمین برده و خاک مرده را بالا می آورد.

وی گفت: تلاش می شد که استفاده از این نوع گاوآهن در سطح استان تهران ممنوع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *