شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

ورامین ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری استان تهران را دارد

انتشار: چهارشنبه, ۷ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۷:۳۲:۱۸ |
کد خبر: 46059 |
بازدید: 55 views |
بدون دیدگاه


ورامین – ابتکارآنلاین: فرماندار شهرستان ورامین گفت: ورامین با داشتن بیش از ۴۰۰ محوطه و اثر تاریخی، طبیعت بکر و دست نخورده، تالاب های فصلی و اراضی وسیع کشاورزی ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری استان تهران را دارد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – حسین کاغذلو روز چهارشنبه در جلسه همفکری با مسئولان سازمان میراث فرهنگی که در محل فرمانداری ورامین برگزار شد اظهار داشت: ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت ، ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت و یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع کویر که در حاشیه استان های سمنان ، قم و اصفهان واقع شده، یکی از مناطق مهم استان تهران به شمار می رود.

وی افزود: ورامین بیش از ۴۰۰ اثر و محوطه تاریخی دارد که از این تعداد ، ۷۵ اثر شاخص در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده که از این جمله می توان به مسجد جامع ، برج آرامگاهی علاءالدوله و مقبره امامزاده یحیی یاد کرد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از جاذبه های بسیار مهم طبیعی شهرستان ورامین ، تالاب فصلی بندعلیخان است که به عنوان یک عارضه طبیعی ، سد مستحکمی در برابر پیشروی کویر و ایجاد ریزگردها محسوب می شود.

کاغذلو گفت: هر چند که طی چند سال گذشته این تالاب به دلیل کاهش نزولات جوی و عدم ورودی آب ، با مشکل خشکی مواجه شده بود و سال ها پرندگان مهاجر به آن کوچ نمی کردند ولی طی ماه های اخیر با افزایش میزان نزولات جوی و ورودی آب، این تالاب حیات مجدد گرفته و با ورود پرندگان آبزی، به یکی از جاذبه های مهم گردشگری منطقه تبدیل شده است.

وی با اشاره به این که اقتصاد شهرستان ورامین بر پایه کشاورزی استوار است افزود: سالانه بیش از ۳۸ هزار هکتار از اراضی شهرستان ورامین زیر کشت انواع محصولات زراعی ، باغی و گلخانه ای می رود که این اراضی نیز می تواند در جذب گردشگر نقش به سزایی دارد.

فرماندار ورامین گفت: ۴۰ درصد از گوشت استان تهران و ۳۰ درصد از شیر مورد نیاز مردم استان در شهرستان ورامین تولید می شود.

وی تصریح کرد: برخورداری از ۴ شهرک صنعتی و فعالیت بیش از ۱۳۰ شرکت تولید چرم و سالامبور که در شهرک صنعتی چرمشهر مشغول به کار می باشند ، این شهرستان را به لحاظ اقتصادی و تولیدی نیز به یکی از مناطق مهم استان تبدیل کرده است.

کاغذلو افزود: ورامین با قدمتی بالغ بر ۶ هزار سال، علاوه بر آثار تاریخی، از هنرمندان صنایع دستی نخبه ای برخوردار است ، فرش میناخانی ورامین ثبت جهانی شده و آثار متعدد تولید شده در این شهرستان قابلیت صادرات به دیگر کشورها و جذب گردشگر برای خرید این آثار را دارد.

وی تأکید کرد: با حمایت از حوزه صنایع دستی و گردشگری می توان چرخه اقتصاد شهرستان به ویژه مناطق روستایی را با سرعت بیشتری به حرکت در آورد.

 

**استان تهران پایلوت فعالیت های جعادی حوزه میراث فرهنگی است

فرمانده مرکز مقاومت بسیج سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در این جلسه از استان تهران به عنوان پایلوت فعالیت های جهادی حوزه میراث تعیین شده است.

سرهنگ حسن اکبری افزود: رفع مشکلات حوزه میراث فرهنگی نیاز به اقدامات فرهنگی دارد که این مهم باید به صورت جهادی و همکاری تمامی مسئولان کشوری ، استانی و شهرستانی برطرف شود.

وی تصریح کرد: به منظور بررسی مشکلات حوزه میراث فرهنگی استان تهران، جلسات تخصصی با حضور مسئولان کشوری و استانی سازمان میراث فرهنگی برگزار می شود که ورامین، سومین شهرستان مقصد سفر مسئولان برای رفع مشکلات این حوزه است.

وی گفت: مسئولان میراث فرهنگی کشور و استان تهران به عنوان میز خدمت در شهرستان های استان تهران حضور پیدا می کنند تا از نزدیک مشکلات را بررسی و در همان مکان برای رفع این مسائل تصمیم گیری کنند.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *