شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸

سه موضوع مثلث نارضایتی را در کشور موجب شده است

انتشار: سه شنبه, ۶ آذر ۱۳۹۷ / ساعت ۰۰:۰۶:۴۱ |
کد خبر: 46047 |
بازدید: 70 views |
بدون دیدگاه


اهواز – ابتکارآنلاین: رییس امور سلامت اداری، صیانت از حقوق مردم و دبیر هیات عالی نظارت سازمان امور اداری و استخدامی کشور ، با بیان اینکه سه مساله در کشور موجب نارضایتی مردم شده گفت: این سه مساله میزان رضایتمندی مردم را کاهش داده و مثلث نارضایتی را در کشور ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – فردین خرازی عصر سه شنبه در شورای راهبری توسعه مدیریت خوزستان در سرسرای استانداری استان بیان کرد: یک ضلع نارضایتی مردم ،اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی کشور و مشکل بیکاری جوانان به ویژه دانش آموختگان است که بخشی از آن دلیل خارجی و بخشی دلیل داخلی دارد.

وی گفت: ضلع دوم نارضایتی مردم، اعتراض به پایین بودن ضریب سلامت اداری است، در حالی که هدف انقلاب اسلامی ایجاد نظامی سالم و روی کارآمدن دولتی پاسخگو است.

خرازی ادامه داد: شورای راهبری توسعه مدیریت سه کمیته دارد که یکی از این کمیته ها رسیدگی به وضعیت سلامت اداری و صیانت حقوق مردم است.

رییس امور سلامت اداری، صیانت از حقوق مردم افزود: ضلع سوم این مثلث اعتراض مردم به نحوه پاسخگویی دستگاه های دولتی و حاکمیتی نسبت به مطالبات قانونی آنها است.

خرازی با اشاره به نزدیک بودن سالگرد تشکیل حقوق شهروندی گفت:منشور حقوق شهروندی در آذر سال ۹۵ تهیه و تدوین شد و تمامی دستگاه ها ملزم هستند در سالگرد تشکیل این منشور عملکرد خود را در اجرای مواد این منشور ارایه دهند.

وی بیان کرد: منشور حقوق شهروندی نحوه ارتباط دستگاه ها و سازمان ها با مردم را مشخص می کند و اینکه برای رعایت حقوق شهروندان ادارات باید چه اصولی را رعایت کنند.

خرازی گفت: بررسی نحوه عملکرد دستگاه ها در استان ها در اجرای منشور حقوق شهروندی بر عهده استانداران است.

وی ادامه داد: بررسی نحوه اجرای منشور حقوق شهروندی و سنجش سلامت و فساد اداری در استان ها توسط استانداری در بخش های مختلف انجام می شود اما دستگاه ها بر هم پوشانی بودن پرسشنامه ها و دفعات پاسخگویی گله مند شده اند به همین منظور مقرر شدکه این بررسی ها به شورای راهبردی استان ها واگذار، تا بررسی ها منسجم تر انجام شود و پرسشنامه واحدی در این خصوص تهیه شود.

خرازی گفت:این کار باعث می شود که اطلاعات و گزارش ها از چند بخش جمع آوری نشود و با یکدیگر هم خوانی داشته باشند.

دبیر هیات عالی نظارت سازمان امور اداری و استخدامی کشور افزود: متاسفانه خوزستان رتبه مناسبی را در ارایه گزارش عملکرد دستگاه ها در رعایت حقوق شهروندی در سطح کشور کسب نکرده است.

وی گفت: به همین منظور در نظر داریم که ۲ طرح سنجش سلامت و فساد اداری و میزان رضایتمندی مردم از دستگاه ها را به صورت آزمایشی در خوزستان انجام دهیم.

خرازی بیان کرد: تحقیقات لازم برای اجرای این ۲ طرح انجام گرفته و به زودی در خوزستان با نظارت شورای راهبری این استان عملیاتی می شود.

 

** تاثیر میزان رضایتمندی مردم در انتخاب مدیران

وی ادامه داد: مقرر شده که میزان رضایتمندی مردم در استان ها و شهرستان ها از عملکرد دستگاه ها در رعایت حقوق شهروندی مشخص شود تا میزان رضایت و یا نارضایتی مردم از هر دستگاه تعیین شود.

وی افزود: با اجرای این طرح نحوه عملکرد مدیران دستگاه ها نیز معلوم می شود و برای انتخاب مدیران از میزان رضایتمندی مردم استفاده خواهد شد.

خرازی یکی از اهرم هایی که به دستگاه ها در رعایت حقوق شهروندی کمک می کند را سمن ها دانست و گفت: سازمان های مردم نهاد باید بیش از گذشته مورد توجه ادارات و سازمان ها قرار بگیرند؛ سمن ها می توانند در رعایت هر چه بیشتر حقوق شهروندان کمک کنند.

وی ادامه داد:در خوزستان ۶۰۰ سازمان مردم نهاد وجود دارد که کمتر استانی از این تعداد برخوردار است.

دبیر هیات عالی نظارت سازمان امور اداری و استخدامی کشور گفت:متاسفانه واحدهای بازرسی سازمان ها بر عملکرد دستگاه های خود به خوبی نظارت ندارند و اگر واحدهای بازرسی سازمان ها را تعطیل کنیم هیچ اتفاقی نمی افتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *