پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

حدود ۲ میلیارد دلار کالا از مرزهای کرمانشاه صادر شد

انتشار: دوشنبه, ۲۸ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۱۸:۴۳:۵۱ |
کد خبر: 45799 |
بازدید: 28 views |
بدون دیدگاه


کرمانشاه – ابتکارآنلاین: مدیرکل گمرکات کرمانشاه گفت: یک میلیارد و ۹۰۳ میلیون دلار کالا معادل ۶ درصد کل صادرات غیرنفتی کشورمان، از ابتدای سال جاری تاکنون، از مرزهای این استان صادر شده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – خلیل حیدری روز دوشنبه در کارگروه شورای صادرات غیرنفتی استان که در سرسرای امید استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: در این مدت صادرات از مرزهای استان از نظر حجم و وزن ۵۳ درصد و از نظر قیمت ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

او با بیان اینکه یک میلیون دلار گاز نیز از کرمانشاه به عراق صادر شده گفت: در هشت ماه گذشته فضای کسب و کار ۴۳ درصد در بازارچه ها و مرزهای استان رشد یافته است.

حیدری در ادامه خواستار کمک به راه اندازی ترانزیت و بارگیری یکسره کالا به بازار عراق از مرزهای استان کرمانشاه شد.

وی همچنین از پروژه یکسان سازی تعرفه کالا در همه گمرکات عراق خبر داد و افزود: اگر یکسان سازی تعرفه ها در گمرکات عراق اتفاق بیفتد با توجه به موقعیت مرزهای استان این فرصت مناسبی برای افزایش صادرات از مرزهای کرمانشاه است.

حیدری ، بیشترین کالاهای صادراتی غیرنفتی مرزهای استان کرمانشاه را ظروف پلاستیکی، فرآورده های سیب زمینی مانند چیپس، گوجه فرهنگی و محصولات کشاورزی، کاشی و سرامیک اعلام کرد.

مدیرکل گمرکات کرمانشاه ، همچنین بیشترین واردات از مرزهای استان را قطعات ماشین آلات و صنایع کارخانجات عنوان کرد.

حیدری در پایان از ممنوعیت صادرات برخی اقلام مانند سیب زمینی انتقاد کرد و گفت: عراق بازار بسیار مناسبی برای کالاهای ایرانی است نباید با تصمیمات لحظه ای ناشی از فضای روانی جامعه هم به تولیدکنندگان داخلی ضرر زد و هم بازار عراق را از دست داد.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *