جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

ایران پیروز اخلاق و پیوندهای سیاسی در معادلات جهانی است

انتشار: دوشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۲۲:۵۰:۲۰ |
کد خبر: 45569 |
بازدید: 34 views |
بدون دیدگاه


آبادان – ابتکارآنلاین: معاون اول رئیس جمهوری سیاستمداران آمریکا را ناقض عهدنامه های بین المللی و عامل تحریم های ضد مردم ایران معرفی کرد و گفت: ایران به جهان ثابت کرد که اهل گفت و گو، تعامل، اعتدال و منطق و پیروز اخلاق و پیوندهای سیاسی در معادلات جهانی است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – اسحاق جهانگیری عصر دوشنبه در نشست شورای اداری استان خوزستان در آبادان اظهار داشت: ۱۸ ماه در قالب برجام در خصوص مسائل هسته ای با ۶ کشور از جمله آمریکا مذاکره شد و بعد از توافق در شورای امنیت و سازمان ملل این توافق مورد تائید قرار گرفت.

وی با بیان اینکه امروز مردم ایران پیروز اخلاق و پایبندی به قوانین سیاسی و بین المللی هستند گفت: در دنیا فقط رژیم صهیونیستی و یک یا ۲ کشور منطقه از خروج یکجانبه آمریکا از برجام حمایت کردند و درمقابل ، همه کشورهای دنیا از دولت و ملت ایران حمایت کردند.

جهانگیری گفت: دولتمردان آمریکا فکر می کردند با ایجاد جنگ روانی می توانند شک، اضطراب و عدم اطمینان را در اقتصاد ایران وارد کنند و در چند ماه گذشته با هر تیری که در کمان داشتند ، اقتصاد کشور ما را هدف قرار دادند.

جهانگیری گفت: آمریکا در اردیبهشت ماه اعلام خروج از برجام کرد و در ۲ مرحله یکی در ۱۳ اردیبهشت خودرو سازی و فلزات کشور ودر ۱۳ آبان نیز صادرات نفت، کشتیرانی، نظام بانکی و جابجایی پول را مورد تحریم قرار داد و تلاش کرد با این روند اقتصاد کشور ما را مختل کند.

وی افزود: آمریکا با نهایت بداخلاقی برای ورود کالاهای اساسی و دارو که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد محدودیت ایجاد کرد و حتی برای واردات مواد اولیه دارو نیز محدودیت اعمال کرده که عملی غیر انسانی است.

معاون اول رئیس جمهوری اقتصاد ایران را یکی از اقتصادهای برتر جهان و جزو ۲۰ اقتصاد برتر دنیا معرفی کرد و اظهار داشت: سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار تجارت خارجی با کشورهای مختلف دنیا انجام می دهیم.

وی گفت: آمریکایی ها در روزهای اول اعمال تحریم ها اعلام کردند فروش نفت ایران را متوقف و آن را به صفر می رسانند و برخی از شرکای تجاری ما نیز واردات نفت را یک یا ۲ ماه متوقف کردند، اما با وجود فشار آمریکا و کاهش صادرات نفت به هر میزان که نیاز داشتیم نفت صادر کردیم.

جهانگیری گفت: مهمترین سیاست آمریکا علیه کشورمان ،اعمال تحریم های جدید با هدف جلوگیری از صادرات نفت کشور بود که شکست خورد و امروز به هر میزان که نیاز داریم نفت صادر می کنیم.

وی افزود: در بخش حمل و نقل نیز بخصوص در بخش دریایی مشکلی نداریم و امروز دهها میلیون تن کالا در بنادر مختلف کشور از جمله شهید رجایی و بندر امام در حال صادر و یا وارد به کشور است که یک نمونه بارز آن فعالیت تجاری در ۲ بندر خرمشهر و آبادان است.

معاون اول رئیس جمهوری تنها راه متوقف کردن زیاده خواهی های آمریکا را ایستادگی عنوان کرد و افزود: ملت ایران از مردم خرمشهر و آبادان یاد گرفته است در یک مبارزه ناجوانمردانه باید ایستادگی کرد و از آن سرافراز بیرون آمد، مقاومت در هشت سال دفاع مقدس پیامی است که مردم خوزستان، آبادان و خرمشهر به ملت ایران دادند.

 

**تامین آب آشامیدنی مناسب حق مردم آبادان و خرمشهر است

معاون اول رئیس جمهوری همچنین به اجرای طرح آبرسانی غدیر اشاره کرد و گفت: قبل از افتتاح طرح غدیر مردم در آبادان و خرمشهر به دلیل شوری بالای آب خیلی با مشکل روبه رو بودند که با پیگیری استاندار خوزستان و ائمه جمعه این استان ، دولت در یک سال گذشته ده هزار میلیارد ریال اعتبار به اجرای این طرح اختصاص داد.

جهانگیری گفت: با اجرای این طرح اکنون وضعیت آب آشامیدنی در شهرهای آبادان و خرمشهر رضایت بخش است ولی کیفیت آب در روستاها هنوز به سطح مطلوب نرسیده است.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر ساخت سدهای تنظیمی برای جلوگیری از نفوذ آب شور به زمین های کشاورزی آبادان و خرمشهر اظهار داشت: احداث ۲ سد تنظیمی جزء نیازهای ضروری آبادان و خرمشهر است که مجوز لازم برای تامین اعتبار آن اخذ شده تا مردم منطقه به خصوص کشاورزان دغدغه ای از این بابت نداشته باشند.

 

** پالایشگاه آبادان بازسازی می شود

جهانگیری در این نشست همچنین تسریع در بازسازی پالایشگاه آبادان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: ۳٫۵ میلیارد دلار اعتبار برای بازسازی و تکمیل پالایشگاه آبادان با مشارکت کشور چین هزینه می شود.

وی افزود:در بخش منابع انسانی نیز تاکید ما بر بکار گیری نیروی انسانی محلی و بومی در این پالایشگاه است.

 

** منطقه آزاد اروند قطب صنعتی منطقه است

معاون اول رئیس جمهوری از منطقه آزاد اروند به عنوان قطب صنعتی منطقه نام برد و گفت: منطقه آزاد اروند باعث گسترش تجارت بین ایران و عراق شده است و می تواند به یک قطب صنعتی در منطقه تبدیل شود.

جهانگیری گفت: خوزستان در دوران تحریم این ظرفیت را دارد که به استان مرزی تبدیل شود که می تواند فشار ناشی از تحریم و مشکلات اقتصادی کشور را کاهش دهد، این مهم از طریق گسترش مبادلات تجاری به خصوص با کشور عراق محقق می شود.

 

** لایروبی اروند برای عراق و ایران حیاتی است

معاون اول رئیس جمهوری در خاتمه روابط ایران و دولت عراق را خوب و صمیمانه توصیف کرد و بیان داشت : هرچند برخی می خواهند این روابط را برهم بزنند ولی عراق دولت دوست و برادر ماست و نخواهیم گذاشت روابط ۲ کشور مختل شود.

وی افزود: لایروبی اروند برای عراق و برای مردم آبادان و خرمشهر نیز حیاتی است و باید با نخست وزیر جدید عراق در این رابطه گفت و گو کنیم.

جهانگیری گفت:قبل از اربعین امسال تلاش شد تا راه آهن شلمچه به راه آهن عراق متصل شود تا زائران اربعین با سهولت بیشتری به عراق و عتبات عالیات سفر کنند که این امر محقق نشد.

وی افزود: در خصوص پل اروند نیز به دلیل برخی مشکلات فنی هنوز به توافق کامل با کشور عراق نرسیده ایم.

معاون اول رئیس جمهوری که وزیران نیرو و جهاد کشاورزی وی را همراهی می کردند ظهر دوشنبه برای افتتاح و آغاز عملیات اجرایی چند طرح صنعتی ، ورزشی و نیز طرح های آب و فاضلاب از جمله خط دوم طرح آبرسانی غدیر وارد آبادان شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *