پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

طرح پیشگیری از خشونت اجرا می شود

انتشار: دوشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۲۲:۴۸:۱۱ |
کد خبر: 45549 |
بازدید: 42 views |
بدون دیدگاه


قرچک – ابتکارآنلاین: معاون مدیرکل پیشگیری های مردمی و نهادهای مدنی قوه قضاییه از اجرای طرح پیشگیری از خشونت با همکاری سازمان های اجتماعی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – امین همتی نژاد روز دوشنبه در نشست با مسئولان شهرستان قرچک گفت: خشونت آسیبی است که کشور به آن مبتلا است و به یک بخش یا نقطه خاص اختصاص ندارد و معاونت اجتماعی قوه قضاییه باتوجه به نقش موثر نیروهای مردمی در پیشگیری از آسیب ها و جرایم تصمیم گرفت با کمک سازمان دفاع از قربانیان خشونت و با استفاده از ظرفیت های محلی و مردمی دراین باره اقدام کند.

وی افزود: نهادهای دولتی و قضایی در اجرای این طرح دخالت مستقیم ندارند و کار به سازمان های مردم نهاد، ظرفیت های بومی و محلی، ریش سفیدان و معتمدان محل به طوری سپرده می شود که مردم خود مشکلات را رفع می کنند.

این مقام مسئول افزود: در این طرح آموزش و توانمندسازی توسط مردم انجام می شود. زیرا دستگاه های اجرایی و قضایی به تنهایی نمی توانند آسیب ها را کاهش دهند.

 

* قرچک پایلوت اجرای مدل مردم محور پیشگیری از خشونت

همتی نژاد گفت: یکی از برنامه های اداره کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی این معاونت، راهبری توانمندسازی ظرفیت های مردمی در خصوص پیشگیری از مظاهر اولویتی خشونت (ایراد ضرب و جرح عمدی، توهین، تهدید و تخریب) است که به همین منظور، مدل مردم محور پیشگیری از خشونت با همکاری سازمان های اجتماعی محور انجام می شود و یکی از دهستان های شهرستان قرچک پایلوت اجرای این طرح انتخاب شده است.

 

* خشونت های قبیله ای به دلیل فقر فرهنگی

حجت الاسلام احدالله سینکایی دادستان شهرستان قرچک هم در این نشست با بیان اینکه بیشتر خشونت ها در این شهرستان به صورت قبیله ای انجام می شود، گفت: معمولا نزاع ها، خانوادگی و قبیله ای و همه این ها به دلیل فقر فرهنگی موجود در این شهرستان است.

وی مهاجرپذیری این شهرستان را دلیل دیگر افزایش پرونده ها در قرچک دانست و گفت: با توجه به افزایش اجاره بهای ساختمان در تهران، بسیاری به سمت قرچک و دیگر شهرهای همجوار تهران مهاجرت کرده اند و همین امر نیز موجب افزایش پرونده ها در دستگاه قضایی می شود.

دادستان شهرستان قرچک افزود: با توجه به تعداد کم قاضی در این شهرستان رسیدگی به پرونده ها مشکل تر خواهد شد.

وی با بیان اینکه تهدید، نزاع، تخریب و توهین در صدر جرایم کشور قرار دارد، از پایلوت شدن قرچک برای اجرای مدل مردم محور پیشگیری از خشونت استقبال کرد و گفت: این کار نباید صرفا گزارش دهی باشد بلکه همه مسئولان شهرستان باید پای کار بیایند و مانع از بروز خشونت شوند.

 

** باورهای ناکارآمد به چالش کشیده می شود

سید احمدرضا سلامتی معاون توانبخشی سازمان دفاع از قربانیان خشونت با تشریح طرح پیشگیری از خشونت با همکاری سازمان های ا جتماعی برای مسئولان حاضر در این نشست گفت: طرح یک نمونه کاملا علمی ایرانیزه شده است.

وی با اشاره به حمایت نامحسوس دولت و قوه قضاییه و استفاده از ظرفیت های مردمی، اظهار داشت: دولت و قوه قضاییه در حقیقت وظیفه تسهیلگری را انجام می دهند و با این طرح قرار است علاقه اجتماعی با مشارکت مردم شناسایی و باورهای ناکارآمد به چالش کشیده شود.

 

* سکونت گاه های غیررسمی

حمیدرضا نعمتی رئیس اداره بهزیستی قرچک با اعلام وجود سکونت گاه های رسمی و غیررسمی این شهرستان گفت: ۲۴۵هکتار از زمین های قرچک سکونت گاه های غیررسمی است و ۱۱۴ هزار نفر هم در بافت های فرسوده زندگی می کنند.

وی دو آسیب نخست شهرستان را اعتیاد و طلاق برشمرد و ادامه داد:۵۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان را اتباع تشکیل می دهند که این خود آسیب های اجتماعی منطقه را دو چندان کرده است.

نعمتی با استقبال از مدل مردم محور پیشگیری از خشونت، خواستار ایجاد هماهنگی بین بخشی نهادهای دولتی و غیردولتی، حمایت به منظور ترویج گروه های همیار، آگاه سازی، تشکیل تیم محلی و شناسایی منابع محلی شد.

مهدی نیکبخت رئیس اداره آموزش و پرورش قرچک نیز بیشترین آسیب دانش آموزان این شهرستان را در مدارس با تراکم بالا اعلام کرد و گفت: به دلیل عدم حمایت روانی والدین از دانش آموزان، خطراتی نوجوانان را تهدید می کند از این رو کارگاه های توانمندسازی را برای آنان برگزار کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *