جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸

پاسگاه محیط بانی منطقه گردشگری تنگه واشی فیروزکوه افتتاح شد

انتشار: دوشنبه, ۲۱ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۲۲:۴۹:۱۹ |
کد خبر: 45548 |
بازدید: 31 views |
بدون دیدگاه


فیروزکوه – ابتکارآنلاین: با حضور فرماندار شهرستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و مدیران و مسئولان استانی و شهرستانی، پاسگاه محیط بانی منطقه گردشگری تنگه واشی فیروزکوه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – فرماندار فیروزکوه روز دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاحیه محیط بانی منطقه گردشگری تنگه واشی فیروزکوه گفت: بهره برداری از این پاسگاه محیط بانی زمینه ساز حضور موثرتر مسئولان حفاظت محیط زیست در جهت حفظ اثر طبیعی ملی تنگه واشی خواهد بود.

 

مهدی یوسفی جمارانی اظهار داشت: شهرستان فیروزکوه از لحاظ جغرافیایی بزرگترین شهرستان استان تهران است که از لحاظ اقلیمی نیز قابل توجه و دارای شکارگاه های ممنوع است که می توان به عنوان ذخیره گاه محیط زیست استان از آن نام برد.

 

وی گفت: فیروزکوه محل زیست بیش از ۲۰ نوع از حیوانات است که برخی از آنها نادر و خاص منطقه هستند، همچنین در حوزه گیاهان دارویی، محل رشد بیش از ۷۰ نوع گیاه است که برخی صرفاً در این شهرستان یافت می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حضور فاقد کنترل گردشگران در منطقه تنگه واشی، موجب عدم پاسخگویی زیرساخت های کنونی و برخی آسیب های محیط زیستی شده بود که در این راستا، احداث محیط بانی و برنامه های دیگر جهت بهبود زیرساخت های منطقه در دستور کار قرار گرفت.

 

فرماندار فیروزکوه تصریح کرد: اجرای طرح های سرمایه گذاری و بهره برداری از منطقه تنگه واشی باید منجر به توسعه و رونق روستای جلیزجند شود و روستائیان که ذینفعان اصلی منطقه هستند، بتوانند درآمد پایدار کسب کنند.

 

ایشان همچنین با تأکید بر تسریع اجرای طرح ها و احداث زیرساخت های منطقه تنگه واشی اظهار داشتند: عدم مدیریت حضور جمعیت بالای گردشگران در نیمه اول سال در این منطقه، می تواند خسارات جبران ناپذیری را بر جا گذارد، چرا که در مرداد ماه سال جاری نیز در حضور بیش از ۲ هزار گردشگر شاهد سیلابی بودیم که البته خسارت جانی بر جا نگذاشت.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در حاشیه مراسم افتتاحیه محیط بانی منطقه گردشگری تنگه واشی فیروزکوه گفت: پاسگاه محیط بانی منطقه گردشگری تنگه واشی فیروزکوه سومین پاسگاهی است که در سال جاری افتتاح شد و این آمار تا پایان امسال به ۹ پاسگاه خواهد رسید.

کیومرث کلانتری با تأکید بر عدم ایجاد محدودیت حضور محیط زیست در مناطق اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری نیروهای نظامی در جهت پایداری و توسعه محیط زیست برای آیندگان تلاش می کند.

 

وی خاطرنشان کرد: منطقه تنگه واشی با مساحت ۳۶۵۰ هکتار در سال ۱۳۹۰ به عنوان اثر طبیعی ملی در کشور به ثبت رسید؛ لذا حضور محیط بانان برای هدایت گردشگران و جلوگیری از سوء استفاده افراد سودجو و تخریب منطقه الزامیست.

 

کلانتری ابراز کرد: شهرستان های فیروزکوه، شمیرانات، دماوند و ورامین از بیشترین مساحت تحت کنترل سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران برخوردار هستند.

 

وی بیان داشت: کاوه ده از دیگر مناطق شهرستان فیروزکوه است که جزو بهترین مناطق در سطح کشور بوده و به مدت ۲۷ سال است تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 

مدیرکل محیط زیست تهران گفت: محور توسعه شهرستان فیروزکوه گردشگریست و اگر طرح های ارائه شده در این زمینه ساماندهی و مطالعه شده باشد و نظم و چشم انداز منطقه را تخریب نکند، از آن طرح ها استقبال خواهیم کرد.

 

احداث محیط بانی در تنگه واشی از ابتدای تابستان سال جاری با اعتبار ۱۴۰ میلیون تومان در فاصله ۹ کیلومتری روستای جلیزجند آغاز و امروز با استقرار ۳ نیرو به بهره برداری رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *