پنج شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸

بر شرایط تحمیلی به کشور غلبه می کنیم

انتشار: یکشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۱۲:۵۵ |
کد خبر: 45536 |
بازدید: 58 views |
بدون دیدگاه


تهران – ابتکارآنلاین: وزیر کشور، شرایط کنونی در حوزه اقتصادی را خاص توصیف کرد و گفت: در توفیق ملت تردیدی وجود ندارد و ما حتما می توانیم براین شرایط تحمیلی غلبه کنیم چراکه در ۴۰ سال گذشته با وضعیتی سخت تر از این مواجه بوده ایم.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش استانداران سراسر کشور که با حضور وزیران صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و رییس کل بانک مرکزی در این وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه اقتصادی با شرایط خاصی مواجه هستیم؛ در ماه های اخیر با نوساناتی در بازار روبه رو شدیم که بر قیمت ها و فضای عمومی بازار تاثیر گذاشت که با برنامه ریزی ها و اقدامات انجام شده هم اکنون با شرایط نسبتا آرامی مواجه هستیم، اما بایستی مستمرا در جهت حفظ این ثبات نسبی و بلکه اصلاح آن به نفع مردم حرکت کنیم.

وزیر کشور افزود: شرایط خاصی است، اما در توفیق ملت تردیدی وجود ندارد و ما حتما می توانیم براین شرایط تحمیلی غلبه کنیم؛ چون در ۴۰ سال گذشته با شرایطی سخت تر از این مواجه بوده ایم.

وی تصریح کرد: کشور از تحریم هایی که از پشتوانه شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایت کشورهای همپیمان آمریکا برخوردار بود با پیروزی و سربلندی عبور کرد اما پشتوانه تحریم ها و حمایت ها از آن با روی کار آمدن ریاست جمهوری دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید، رفع شد. درنتیجه وضعیت کنونی با شرایط آن زمان بسیار متفاوت است.

رحمانی فضلی بیان کرد: اکنون موضوع اجماع جهانی علیه ایران را نداریم و این مزیت بسیار مهمی است؛ به علاوه؛ در داخل آمریکا هم فضای حمایت از رییس جمهوری آن کشور پیش نمی رود و بروز اختلاف و تفاوت رای و نظر در حاکمیت آنها بسیار جدی است.

وزیر کشور در این همایش از زحمات استانداران به ویژه در ماه های محرم و صفر تشکر کرد و گفت: در این مدت مجموعه مسائل استان ها از جمله در عرصه های امنیتی و انتظامی و احیاناً موارد خاصی که در برخی از استان ها داشتیم، به لطف خدا و تلاش های استانداران به خوبی مدیریت شد.

رحمانی فضلی افزود: همچنین برنامه راهپیمایی با شکوه اربعین نیز با مدیریت خوب ستاد مرکزی اربعین و مدیریت میدانی دستگاه های مسؤول و استانداران، در مجموع به صورت مطلوب و بهتر از سال های قبل به فرجام رسید.

وی با یادآوری این که «در حوزه سیاسی کشور فضایی آرام و در عین حال فعال و پویا داریم»، خاطر نشان کرد: احزاب، رسانه ها و مطبوعات فعالیت خود را ادامه می دهند و وزارت کشور نیز جلسات متعددی در این زمینه داشته است. همچنین برخی از استان ها در زمینه منشور گفت و گوهای سیاسی بسیار فعال بودند و به خوبی پای کار آمدند.

وزیر کشور بیان کرد: در حوزه سیاسی، در همان حال که احزاب و گروه های سیاسی فعال هستند، درعین حال کمترین هزینه را داده ایم.

رحمانی فضلی با بیان این که در تجربه های جهانی، در شرایط خاص امنیتی و سیاسی همواره گروه های سیاسی به دنبال کسب منافع خود هستند و لذا مستعد انحراف از منافع ملی هستند، گفت: در کشور ما در جریان تحولات ماه های اخیر، گروه ها و احزاب با پختگی، درایت، شعور و فهم بالا عمل کردند و نگرانی و مشکلی در این زمینه نداشته و نداریم؛ البته ما هم باید همچنان و مستمرا مدیریت و تعامل معقول، منطقی و قانونی را در ارتباط با فضای سیاسی کشور دنبال کنیم.

وی به برنامه ها وفعالیت های وزارت کشور در حوزه اجتماعی اشاره کرد و گفت: در جلسات شورای اجتماعی کشور اولویت های اعلام شده از سوی رهبرمعظم انقلاب را پیگیری و به صورت ایجابی شرایط اجتماعی را در جامعه دنبال می کنیم. با این وجود بایستی در حوزه اجتماعی جدی تر از گذشته عمل کنیم. در مجموع، بهبود فضای اجتماعی بسیار مهم است و در این زمینه باید اقدامات مؤثرتر و وسیعی تری انجام شود.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: نگاه دولت، نگاه واگذاری مسئولیت ها از مرکز کشور به استان هاست؛ رهبر معظم انقلاب هم از ابتدا بر این موضوع تاکید داشتند و اخیراً موارد روشن، امید بخش و دقیقی در این عرصه و مشخصاً تقویت استان ها ابلاغ کرده اند که باید بر اجرای آن نظارت داشته باشیم.

رحمانی فضلی با بیان این که اکنون زمان انجام اقدامات بزرگ است، گفت: وزارت کشور و استانداری ها باید برای حل مشکلات برزمین مانده اعلام آمادگی کنند، تمام این مشکلات را باید از سر راه برداریم.

وی همچنین با یادآوری محول شدن وظیفه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور به وزارت کشور گفت: تاثیر این ستاد را در یک ماه اخیر در جامعه می بینید. ستاد تلاش می کند، مانع از این باشد که فضای تبلیغاتی و رسانه ای دشمنان و رسانه های معاند، شرایط جامعه را تحت الشعاع قرار دهد و آثار روانی و تبلیغاتی تحریمها را بیش از خود موضوع القاء کند.

وزیر کشور تاکید کرد: ظرفیت این وزارتخانه بیش از این هاست، اما با نگاه های بخشی و بدون هماهنگی با مجموعه دستگاه ها و نهادهای مسؤول نمی توان مسائل را پیش برد. همچنین بخل و تنگ نظری، پرداختن به مسائل سطحی و حاشیه ای و مسائل حزبی و جناحی را نباید در هیچ یک از سطوح وزارت کشور و همچنین سایر دستگاه ها و بخش ها از مرکز تا عمق استان ها دخالت داد، بلکه، فقط منافع ملی و حمایت از مردم باید مدنظر باشد.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: مردم با عزت و هوشیار ایران اسلامی، اثبات کردند که همواره، پشتیبان کشور هستند و در شرایط حساس، بموقع و بلکه جلوتر از نظام حرکت می کنند و ۱۳ آبان امسال هم ثابت کردند که هماهنگی و حمایت ویژه ای از مواضع نظام و دولت دارند.

وی همچنین گفت: مردم اربعین را به عنوان پدیده بسیار بزرگ دینی و مذهبی به جهان معرفی می کنند و ۱۳ آبان را به حادثه مهم ایرانی ضد استکباری تبدیل می کنند. این مردم به وظیفه خود عمل می کنند پس ما با پشتیبانی این ملت غیور، نباید نگرانی داشته باشیم و با تلاش و کوشش پیوسته، باید کاستی ها و کمبود ها را جبران کنیم. البته من به استانداران ایمان و اعتقاد دارم و می دانم که می توانند کارها را انجام دهند.

رحمانی فضلی بیان کرد: مردم و رضایتمندی مردم برای ما بسیار مهم است و برخورد مسؤولانه مدیران با مردم نیز همواره مورد تأکید است. هرگز در مقابل آنها تکبر نکنید و در انجام وظایف کم نگذارید.

وی خطاب به استانداران گفت: به مردم خدمت کنید و مسیر کار قانونی مردم را هموار کنید. تکریم ارباب رجوع یک اصل مهم برای وزارت کشور است. مردم شرایط کشور را به خاطر اسلام و ایران، انقلاب اسلامی، شهدا، امام راحل و رهبر معظم انقلاب، تحمل می کنند و این امر تکلیف همه ما را در زمینه خدمت رسانی بیش از پیش، افزون تر می کند.

وزیر کشور ضمن تاکید بر حفظ وحدت و انسجام در کشور خطاب به استانداران گفت: باید تلاش کنید میان مسئولان و بخش های مختلف استان ها هماهنگی و تعامل خوب برقرار کنید. تعصب های نابجا را کنار بگذارید اما از اصول و قوانین عدول نکنید.

وی همچنین به استانداران توصیه کرد: منافع مردم را به مصالح فرد و جناح خاص ترجیح دهید، از حواشی پرهیز کنید و محور همه کارها، خدمت به مردم باشد.

وزیر کشور ادامه داد: آمار و ارقام را درست، صحیح و شفاف اعلام کنید، چراکه آمار غلط موجب تصمیم گیری غلط در سطح کلان می شود. آمارها را به روز کنید. ما زمانی می توانیم به خوبی عمل کنیم که استانها به روز و دقیق عمل کنند.

وزیر کشور در پایان سخنان خود در جمع استانداران به ابلاغ و لازم الاجراء بودن قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و اتمام دوران مسئولیت برخی استانداران اشاره کرد و گفت: استانداران همکاری خوبی داشتند و روزهای سخت را به خوبی پشت سر گذاشتیم، از روند، فرآیند و جمع بندی کار رضایت دارم و برای همه شما آرزوی عاقبت بخیری و توفیق دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *