امام رضا(ع) اهل مناظره و استدلال بود | ابتکار آنلاین
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

امام رضا(ع) اهل مناظره و استدلال بود

انتشار: پنج شنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۲۸:۲۷ |
کد خبر: 45436 |
بازدید: 33 views |
بدون دیدگاه


قم- ابتکارآنلاین: استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: ثامن الحجج(ع) دیدگاه های فلسفی و کلامی خود را با مناظره و استدلال به اندیشمندان عصر خود منتقل می کردند و این هم درس بزرگی است برای زمان ما که اهل گفت و گو و منطق باشیم.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – آیت الله محسن غرویان افزود: سیاست بخشی از زندگی بشر است و دین در واقع آیین زندگی است، طبیعتا وسعت آموزه های دینی فراتر از مسائل سیاسی است و شامل مسائل سیاسی هم می شود.

وی اضافه کرد: نسبت آموزه های سیاسی با آموزه های دینی عام و خاص مطلق است، یعنی همه آموزه های سیاسی آموزه های دینی هم هستند، اما همه آموزه های دینی مساوی با آموزه های سیاسی نیست.

وی گفت: امام رضا(ع) در زمان خودشان هم در مسائل سیاسی حکومتی وارد شدند، مساله ولایت عهدی را قبول کردند و هم به مسائل علمی پرداختند، برای این که بتوانند در جامعه تاثیر بگذارند.

آیت الله غرویان اضافه کرد: یکی از سجایای مهم امام رضا(ع) این بود که اهل گفت و گو و مناظره علمی بودند و با سران ادیان و مذاهب گفت و گو می کردند و حقانیت اسلام را به اثبات می رساندند.

امام رضا(ع) هشتمین امام شیعیان در یازدهم ذی القعده سال ۱۴۸ هجری قمری در خانه امام موسی کاظم(ع) و نجمه (تکتم) در مدینه منوره متولد شد. نام ایشان «علی» و لقب مشهورش «رضا» و کنیه معروفش «ابوالحسن» است.

پیشوای هشتم(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارش امام کاظم(ع) عهده دار مقام امامت شد و مدت امامت ایشان، حدود ۲۰ سال طول کشید و سرانجام در آخر صفر ۲۰۳ هجری قمری با دسیسه مامون مسموم شد و به شهادت رسید و پیکر مطهر آن امام همام در شهر مقدس مشهد به خاک سپرده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *