تمامیت خواهی عامل انزجار ملت ها از آمریکا است | ابتکار آنلاین
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

تمامیت خواهی عامل انزجار ملت ها از آمریکا است

انتشار: یکشنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۵۴:۱۸ |
کد خبر: 45307 |
بازدید: 51 views |
بدون دیدگاه


شیراز- ابتکارآنلاین: معاون امور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی تمامیت خواهی آمریکا را عامل انزجار ملت ها از این کشور دانست و گفت: حتی روس ها نیز به این رویکرد آمریکایی ها پی برده اند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – منوچهر متکی روز یکشنبه در جمع راهپیمایان ۱۳ آبان در شیراز افزود: بعد از فروپاشی شوروی سابق برخی از سران کرملین فکر کردند که تعاملاتی با آمریکا داشته باشند و آن را شروع کردند اما در یک دوره چند ساله متوجه شدند که آمریکایی ها فقط تمامیت خواه هستند.

وزیر خارجه پیشین ایران اظهار داشت: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم اگرچه ابرقدرتی دنیا را یدک می کشید اما هر سال از درون تهی تر شد.

وی ادامه داد: آمریکا که اگر روزی در صحنه بین الملل اراده می کرد رژیمی در یک گوشه دنیا تغییر می کرد امروز صدها هزار نیروی نظامی به افغانستان، عراق و دیگر مناطق جهان اعزام می کند اما به خواسته خود نمی رسد.

متکی گفت: هیات حاکمه آمریکا وقتی شکست های پی در پی آمریکا را مرور کرد به این نتیجه رسید که آمریکا قادر نیست به اهداف خود برسد و اوباما رییس جمهوری سابق آمریکا نیز وقتی بر سر کار آمد در نطق آغاز به کار خود گفت که باید بکوشیم که اعتماد را به ملت آمریکا و دنیا بازگردانیم، یعنی دنیا اعتمادش به آمریکا را از دست داده است.

متکی بیان کرد: همین ناکامی ها سبب شد که آنها به این فکر کنند که در این دوره ریاست جمهوری آمریکا یک چهره جدید از آمریکا به جهانیان نشان دهند.

او افزود: اینکه بگوییم ترامپ یک انسان دیوانه یا نیمه دیوانه است صورت مساله آمریکا را نشان نمی دهد، من معتقدم آنچه که امروز سیاست های آمریکاست و در معرض چالش جدی قرار گرفته خواست عمومی تمام جریان های حاکمه آمریکایی است.

وی ادامه داد: هیچ فرقی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان نمی توان متصور بود، دموکرات ها آمریکای با نقاب و جمهوری خواهان آمریکای بدون نقاب هستند.

متکی گفت: برخورد با ایران که ترامپ مدعی است امروز آن را به نهایت حد خود رسانده از قبل از روی کار آمدن جمهوری خواهان و ترامپ شروع شده بود و همه دولت های آمریکا این سیاست را داشتند اما الان می خواهند تصویر جدیدی از آمریکا به دنیا معرفی کنند و بگویند که ما می توانیم کاری را که شروع می کنیم به نتیجه برسانیم.

وزیر خارجه پیشین کشورمان افزود: سیاست ترامپ در مقابل ایران بحران آفرینی و تنش زایی برای بهره برداری های خاص بوده است.

وی گفت: به ظاهر یک قصه این بود که جان بولتون (مشاور امنیتی رییس جمهوری آمریکا) بگوید که بنای ما بود که صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم و بعد هم بگویند که صلاح دانستیم که چند کشور بتوانند نفت ایران را خریداری کنند.

متکی افزود: امروز ۱۳ آبان ۱۳۹۷ با روز گذشته و فردا برای اراده ملت ایران هیچگونه فرقی برای ایستادگی و مقاومت نخواهد داشت.

وی افزود: آمریکایی ها همواره می گفتند ما چون قدرت داریم بنابراین منطق ما باید پذیرفته شود یعنی منطق ما قدرت ماست اما امام راحل (ره) می فرمودند قدرت ما منطق ماست و قدرت ما از منطق ما سرچشمه می گیرد و به تایید اندیشمندان این نبرد در نهایت به پیروزی امام (ره) و راه امام ختم شد.

او ادامه داد: آنها می خواستند که راهپیمایی امسال ۱۳ آبان در کشور ما برگزار نشود اما امروز این راهپیمایی باشکوه ۲ پیام برای خارج از مرزها و پیامی برای داخل کشور و مسئولان نظام دارد.

وی گفت: پیام مردم به دوستداران انقلاب که امروز جبهه بزرگ مقاومت در سراسر منطقه را شکل داده اند این است که ما کماکان الهام بخشی انقلاب اسلامی را پاسداری خواهیم کرد و همراه با شما هستیم و پیام به دشمنان بیرونی هم این است که ما ایستاده ایم و آرمان های امام، انقلاب، رهبر انقلاب و شهدا را فراموش نخواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد که اوضاع به روال سابق بازگردد.

شرکت کنندگان در راهپیمایی ۱۳ آبان شیراز با در دست داشتن پلاکاردها و پارچه نوشته هایی ضمن سردادن شعارها مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر آل سعود، الله اکبر، لبیک یا خامنه ای و ملت عاشورایی سازش نمی پذیرد خشم و انزجار خود را از استکبار جهانی فریاد زدند.

سیزدهم آبان هر سال ، یادآور سه رخداد مهم در تاریخ ایران اسلامی است .تبعید حضرت امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش‌آموزان و دانشجویان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ .این روز به نام روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در تقویم رسمی کشور نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *