اجرای طرح ملی آمارگیری مسکن در ۱۲ روستای شهرستان دماوند | ابتکار آنلاین
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

اجرای طرح ملی آمارگیری مسکن در ۱۲ روستای شهرستان دماوند

انتشار: یکشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۸:۳۵:۰۴ |
کد خبر: 44671 |
بازدید: 43 views |
بدون دیدگاه


دماوند – ابتکارآنلاین: رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دماوند از اجرای طرح ملی آمارگیری مسکن در ۱۲ روستای این شهرستان خبر داد و گفت: نوسازی یک هزار و ۵۱۸ واحد مسکونی فرسوده روستایی شهرستان دماوند تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – محسن حاجی عزیزی با اشاره به اجرای طرح ملی آمارگیری مسکن روستایی اظهار کرد: با توجه به فقدان آمار رسمی و تخصصی مسکن روستایی از سال ۸۲ طرح آمارگیری از ویژگیهای مسکن روستایی آغاز شد که تعدادی از روستاها به صورت رندوم انتخاب میشود و کارشناسان از ویژگیهای مسکن آمارها و اطلاعاتی کسب میکنند و براساس آنها خدمات ارائه میشود.

 

وی افزود: در این طرح نقاط ضعف و قوت روستا مشخص شده و پیگیری میشوند که با آغاز آن در سال ۸۲، دو هزار و ۱۱۸ آبادی و ۴۶ هزار و ۴۱۳ واحد مسکونی با همکاری مرکز آمار و دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی به ثبت رسید.

 

حاجی عزیزی ادامه داد: دوره های طرح آمارگیری مسکن روستایی پنج ساله است و اطلاعات طبق زمانبدی این طرح بروزرسانی می‌شوند که در سال ۸۷ رقم آمارگیری به سطح ۸ هزار و ۲۵۷ آبادی که شامل ۱۶۵ هزار و ۱۴۰ واحد مسکونی بود، این میزان آمار را به ثبت رساندند.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین در سال ۹۲، رقم آمارگیری مسکن روستایی به سطح ۸ هزار و ۴۴۶ آبادی شامل ۲۰۹ هزار و ۴۴ واحد مسکونی انجام شد که در همان سال براساس آمارها تصمیم گرفته شد برای آبادیهای بیش از ۲۰ خانوار نیز طراحی هادی تهیه شود، این طرح قبلا برای روستاهای بیش از ۱۰۰ خانوار بود.

 

این مقام مسئول گفت: اجرای این طرح در سال جاری آبادی‌هایی که از ۲۰ واحد مسکونی بیشتر هستند در سطح ۴۲۹ شهرستان از ۳۱ استان در ۸ هزار و ۵۳۹ آبادی نمونه با ۲۲۹ هزار و ۳۲۸ واحد مسکونی آمارگیری انجام دادیم.

 

به گفته حاجی عزیزی هدف از اجرای طرح آمارگیری مسکن روستایی در سال ۹۷ طی گذشت پنج سال تا سال ۱۴۰۲، مقاوم سازی دو میلیون واحد مسکونی در کل کشور می باشد و به دلیل حوادث زلزله سال گذشته در مناطق بم، قصر شیرین و رودبار آمارگیریهایی شد که چه مشکلاتی در رابطه با بافت های فرسوده وجود دارد و نوع سازه ها چگونه است و این آمارگیری کمک بسیاری به تخریب و نوسازی آنها می‌کند.

 

وی با اشاره به اجرای این طرح ملی آمارگیری مسکن روستایی در شهرستان دماوند گفت: در این شهرستان ۱۲ روستا به عنوان رندوم مشخص شده تا ضعف و قوت روستا مشخص شود و براساس آن تصمیم‌گیری میشود.

 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دماوند اضافه کرد: ۱۰ روستای بخش مرکزی دماوند هاشمک، مغانک، زیارت بالا، خرمده، بیدک،‌کالدشت پایین، لومان،‌ وادان، جابان، سربندان به همراه دو روستای جورد و مهرآباد بخش رودهن دیده شده است.

 

حاجی عزیزی با بیان اینکه از سال ۸۴ تاکنون با همین طرح ملی آمارگیری مسکن روستایی یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور مقاوم سازی شدند، تصریح کرد: در این خصوص میزان آمار مسکن روستایی شهرستان دماوند باید مشخص شود و دو میلیون مقاوم سازی روستایی در کل کشور هدف است.

*وجود بیش از  ۷ هزار واحد مسکونی روستایی در شهرستان دماوند/ اجرای طرح نوسازی سالانه ۳۸۰ واحد مسکونی نامقاوم در روستاهای شهرستان دماوند

 

وی تعداد واحد مسکونی روستایی موجود در شهرستان دماوند ۷ هزار و ۵۴۸ مورد عنوان کرد و گفت:  براساس طرح نوسازی مسکن مسکن روستایی حدود ۵ هزار و ۶۱ واحد روستایی نامقاوم در سطح شهرستان دماوند و نوسازی ۳۰ درصد از بافت‌های فرسوده طبق برنامه ششم تا سال ۱۴۰۰، یک هزار و ۵۱۸ مورد است و نوسازی سالانه واحدهای نامقاوم تا پایان برنامه ششم ۳۸۰ مورد است.

*اجرای طرح هادی در روستاهای رودافشان، جابان و اوچونک

 

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان دماوند با بیان اینکه سه روستای بخش مرکزی دماوند اجرای طرح هادی روستایی را در دستور کار داریم، گفت: امسال برای نخستین‌بار پس گذشت ۴۰ سا در روستای رودافشان طرح هادی روستایی آغاز شده که پروژه سنگ فرش در حال اجراست.

 

حاجی عزیزی عنوان کرد: همچنین در روستای جابان پروژه‌های زیرسازی، آسفالت، جدول‌گذاری و سنگفرش و در در روستای اوچونک هم نیز زیرسازی، آسفالت و جدول گذاری نیز در حال اجرایی شدن می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *