یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷

برخی از ویلاهای دماوند به کارگاه‌های تولید مواد مخدر و مشروبات الکی تبدیل شده است

انتشار: سه شنبه, ۱۷ مهر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۰۲:۲۸ |
کد خبر: 44518 |
بازدید: 12 views |
بدون دیدگاه


دماوند – ابتکارآنلاین: معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند با اشاره به اینکه برخی از ویلاهای خوش‌نشینان در دماوند به کارگاه‌های تولید مواد مخدر و مشروبات الکی تبدیل شده است، گفت: مناطق حاشیه‌ای شهرستان دماوند، محلی امن برای تخلف است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – شاهرخ جهانشاهی در نشست کارگروه تخصصی امور اجتماعی، فرهنگی و خانواده شهرستان دماوند در سالن جلسات فرمانداری دماوند با حضور مسئولان اظهار کرد: فقر، اعتیاد، طلاق، فساد، فحشا و مواد مخدر از مشکلات حاشیه‌نشینی است، نوع نگاه به شهرستان و آسیب‌ها را باید به صورت منطقه‌ای بررسی و پیگیری شود.

 

وی افزود: باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد تا جلوی مشکلات ناشی از عدم آموزش و فرهنگ‌سازی گرفته شود،‌ کدام دستگاه برای مقابله با ولع احتکار کالا اقدام کرده است و در شرایط فعلی همه وظیفه داریم.

*ضعف عملکرد مسئولان فرهنگی در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی

 

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند ادامه داد: مسئولان فرهنگی در این زمینه‌ها ضعیف عمل کرده‌اند و برخی خودخواهی‌ها و تجمل گرایی‌ها و هدر رفت منابع مجدداً بازگشته‌اند زیرا کار فرهنگی صورت نگرفته است و باید به دنبال این موضوعات باشیم.

 

جهانشاهی تصریح کرد: فرهنگ صرفه جویی و رانندگی و… مورد توجه قرار نگرفته و به حقوق یکدیگر تجاوز می‌شود،‌ عمده مشکلات ما فرهنگی و ناشی از کمبود آموزش لازم کم کاری‌های ادارات است،مدیری که مسئولیت می‌پذیرد موظف است که به مردم خدمت کند تا شاهد تعلل و بیکاری نباشیم.

*مناطق حاشیه‌ای شهرستان دماوند، محلی امن برای تخلف است

 

وی بیان کرد: براساس طرح کاهش آسیب‌های اجتماعی باید برنامه‌ریزی مدونی داشته باشیم و از حاشیه‌نشینی و ساخت و سازهای غیرمجاز گرفته تا مسائل دیگر همچون فروش مشروبات الکی و مواد مخدر جلوگیری کنیم.

 

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند تصریح کرد: مناطق حاشیه‌ای شهرستان دماوند، محلی امن برای تخلف است و متأسفانه فرهنگ نیز در این مناطق پایین‌تر است که باید متولیان فرهنگی اقدامات ایجابی و سلبی و برخوردی و آموزش را مدنظر قرار دهند.

 

جهانشاهی گفت: عمده آسیب‌هایی که بررسی شده متوجه مردم بومی نیست بلکه متوجه خوش‌نشینان و مهاجران و کسانی است که تردد دارند، به هر حال مردم دماوند از فرهنگ غنی برخوردارند.

 

وی خاطرنشان کرد: برخی خوش‌نشین هستند و ویلاها یکی از همین آسیب‌هاست که در آنها انواع آسیب‌ها در آنها ایجاد می‌شود، اتباع افغانی که به صورت غیرمجاز وارد شده و جرائمی را مرتکب می‌شوند یک آسیب شمرده می‌شوند.

 

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: در حاشیه‌نشینی و بافت‌های فرسوده، اعتیاد، طلاق، فساد اخلاقی و مشکلات زنان سرپرست خانوار در طرح مذکور مورد توجه قرار گرفته است.

*نهادهای متولی باید از زنان سرپرست خانوار حمایت بیشتری کنند

 

جهانشاهی بیان کرد: نهادهای متولی همچون بهزیستی و کمیته امداد باید از زنان سرپرست خانوار حمایت بیشتری کرده و برای آنها شغل ایجاد کنند تا توانمند شوند.

 

این مقام مسئول تصریح کرد: خانواده‌های زندانیان نیز از اقشاری هستند که باید مورد توجه باشند، باید برای فرد زندانی نیز تمهیداتی مؤثر اندیشید و آنها را وارد بخش اشتغال کرد،‌ دستگاه متولی اصلی و دستگاه همکار برای هر کدام از این حوزه‌ها مشخص شده است.

 

وی ادامه داد: آسیب‌ها و تهدیدات امنیت اجتماعی، اختلالات روانی و خودکشی، آسیب‌های متوجه کودکان و نوجوانان نیز از دیگر آسیب‌ها هستند که باید با آنها مقابله شود،‌ باید قدرت نه گفتن را به فرزندان آموزش دهیم.

 

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند تأکید کرد: آسیب‌های اجتماعی، جوانان و محیط‌های دانش‌آموزی نیز مطرح شده‌اند و آموزش و پرورش در حال پیگیری این مسائل است،‌ یک سوم جمعیت را دانش آموزان تشکیل می‌شود که این اهمیت موضوع را بیشتر می‌کند.

*تحصیل بیش از ۲۰ هزار دانشجو در ۸ مرکز دانشگاهی شهرستان دماوند/ متاسفانه قلیان‌سراهای اطراف دانشگاه‌ها در حال رواج یافتن است

 

جهانشاهی تاکید کرد: در هر جلسه شورای آموزش و پرورش باید یکی از آسیب‌های متوجه دانش آموزان مطرح و راهکار ارائه شود و مسائل اجتماعی فرهنگی محیط‌های دانشگاهی نیز خالی از آسیب نیستند، دماوند دارای ۸ دانشگاه و بیش از ۲۰ هزار دانشجو است و این قشر بزرگ باید تحت پوشش باشند،‌ بارها نسبت به قلیان‌سراهای اطراف دانشگاه هشدار داده‌ایم اما در حال رواج یافتن است که این یک نوع آسیب است.

 

وی بیان کرد: آسیب‌های فضای مجازی، نارضایتی از کارکرد نظام اداری و اجرایی و نیز بی‌اعتمادی اجتماعی نیز در جامعه وجود دارد، اعتماد در جامعه کاهش یافته و عدم توجه به دیگران یک مصیبت است.

 

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند خاطرنشان کرد: مصرف مشروبات الکی متولی اصلی وزارت کشور است و دستگاه‌های همکار مشخص هستند و تمام دستگاه‌های عضو کمیته ملی و دانشگاه‌ها نقش دارند. خوشبختانه وضعیت دماوند از این حیث مطلوب است و کمتر مبتلا به این موضوع هستیم.

 

جهانشاهی بیان کرد: در برخی از ویلاهای خوش‌نشین‌ها در دماوند، کارگاه‌های مشروب سازی دیده شده که چند مورد توسط نیروی انتظامی کشف شده است. مشروب‌های دست‌ساز غیر مشروع و مواد مخدر به راحتی توسط مردم ساخته می‌شود اما در گذشته مشروب وارداتی بود.

 

وی ادامه داد: پلیس در این زمینه اقدام می‌کند، اما گاهی باید کار فرهنگی صورت گیرد و از ظرفیت روحانیت، ادارات ارشاد، تربیت بدنی،آموزش و پرورش باید استفاده کرد تا هدایت شوند.

 

معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری شهرستان دماوند گفت: هر دستگاه متولی موضوعات هجده‌گانه مذکور است، باید جلسات ماهانه تشکیل و گزارشات داده شود و عملیاتی ورود کنیم و گاهی مصوبات مغفول می‌ماند و اجرایی نمی‌شود در حالی که حتماً باید عملیاتی شود و اگر دستگاهی اجرا نکند با قدرت قانون مواجه می‌شود.

 

سه هزار روحانی باید برنامه هایی را درباره خانواده در مساجد اجرا کنند، برنامه آموزش خانواده برای تمامی ائمه جماعت در نظر گرفته شده که باید انجام شود.

 

‌همچنین جلسه ای برای خانواده های دانش آموزان را تدارک دیده ایم که در مسجد حضرت ولیعصر با حضور یک سخنران مجرب برگزار خواهد شد.

 

یک شورای ناحیه داریم که هر ۴۵ روز  تشکیل شده و ۵ امام جمعه در آن حضور دارند، موضوع جدید درباره خانواده است که پنج شنبه برگزار میشود.

 

این شورا ۱۵ نفر عضو دارد که ۵ نفرامام جمعه، دو نفر مدیر و معاون ناحیه و ۸ نفر رابط بین محلات هستند،‌ دماوند، فیروزکوه، آبسرد و… هر کدام یک رابط دارند و حدود ۶ تا ۱۵ مسجد تحت نظر آنهاست.

 

بعد از اینکه در شورای ناحیه در مورد خانواده بحث شد این رابطان باید با تعداد ائمه جماعت تحت پوششان در مورد خانواده بحث کنند میطلبد درباره هر کدام از آسیبها یک جلسه تشکیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *