سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

منطق حقوق بر سیاست زورمدارانه امریکا غلبه کرد

انتشار: چهارشنبه, ۱۱ مهر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۵۱:۱۴ |
کد خبر: 44355 |
بازدید: 32 views |
بدون دیدگاه


بوشهر- ابتکارآنلاین: عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد بوشهر گفت: صدور قرار موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری لاهه در پرونده شکایت دولت جمهوری اسلامی ایران علیه ایالات متحده آمریکا بیانگر تفوق حقوق بر سیاست زورمدارانه است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – عباس برزگر زاده افزود:در ۳مرداد ۱۳۳۴ مصادف با ۱۵ اوت ۱۹۵۵ معاهده مودت، روابط بازرگانی و حقوق کنسولی فی مابین ایران و آمریکا منعقد شد.

وی یادآورشد:به استناد بند ۲ ماده ۲۱ این معاهده هرگونه اختلاف در خصوص تفسیر یا اجرای مفاد آن باید در دیوان بین المللی دادگستری مورد رسیدگی قرار گیرد و به عبارت دیگر طرفین صلاحیت اجباری دیوان را مورد پذیرش قرار داده اند.

وی بیان کرد: پس از شروع تحریم های جدید آمریکا مورخ ۸ می ۲۰۱۸ ، ایران در تاریخ ۱۶ جولای ۲۰۱۸ دادخواستی در دیوان با خواسته صدور دستور موقت دیوان بابت نقض معاهده مودت علیه آمریکا به ثبت رسانید.

برزگرزاده اضافه کرد: دیوان بین المللی دادگستری پس از بررسی مقدماتی در خصوص صلاحیت خودش رای را در ۲۹ صفحه و ۱۰۲ پاراگراف صادر کرد.

وی گفت: دیوان با بررسی مدارک و ادله طرفین به این نتیجه رسید که آمریکا معاهده مودت را نقض کرده و باید تمامی اقدامات ناشی از تحریم های یکجانبه علیه ایران در حوزه های کشاورزی ، بهداشت و سلامت ، هوانوردی ( تجهیزات ، تعمیرات و … ) متوقف نماید .

این استاد دانشگاه افزود: رای دیوان در هر سه بخش نهایی حکم با رای مثبت همه اعضا آن صادر گردید که این رای لازم الاجراست و اگر آمریکا از اجرای رای استنکاف بورزد دولت ایران می تواند به استناد بند ۲ ماده ۹۴ منشور اجرای رای را از شورای امنیت تقاضا کند .

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر یادآورشد: با توجه به موضع ضعیف آمریکا در شورای امنیت و عنایت به محرومیت آمریکا در استفاده از حق وتو در این خصوص موفقیت ایران در این شورا نیز قابل پیش بینی است .

برزگرزاده اضافه کرد: در خصوص آثار اقتصادی این رای نیز سخن بسیار است ولی از آنجاییکه در تخصص راقم این سطور نیست از اظهار نظر اجتناب می ورزم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *