یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷

بزرگترین تعزیه میدانی کشور در شوش برگزار شد

انتشار: پنج شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۲۶:۳۶ |
کد خبر: 43950 |
بازدید: 13 views |
بدون دیدگاه


دزفول- ابتکارآنلاین: بزرگترین تعزیه میدانی کشور ظهر امروز پنجشنبه همزمان با عاشورای حسینی در میدان امام حسین(ع) شهر شوش در شمال استان خوزستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – شهر شوش به عنوان کانون عزاداران و عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی، محل برگزاری بزرگترین تعزیه و شبیه خوانی کشور است.

در این آیین واقعه کربلا به صورت تعزیه و شبیه خوانی با حضور هزاران نفر از عزاداران و سوگواران حسینی از نقاط مختلف استان خوزستان و دیگر استان های کشور به تصویر کشیده شد.

این آیین که از سابقه ۱۰۰ ساله برخوردار است و در میراث ملی کشور نیز ثبت شده در روز عاشورا و به مدت هفت ساعت اجرا می شود.

در این آیین باشکوه، تعزیه خوانان در قالب اشعار فصیح فارسی و عربی به بیان وقایع عاشورای سال ۶۱ هجری می پردارند.

اجرای تعزیه در این آیین بیش از هفت ساعت طول کشید و در عصرتاسوعا به زبان عربی و صبح عاشورا به زبان فارسی با حضور هزاران نفر از شیفتگان مکتب عاشورا و شخصیت های مختلف جامعه از سراسر ایران برگزار شد.

حدود ۳۰۰ هنرمند در تعزیه شوش نقش آفرینی می کنند؛ این تعزیه از قدیمی ترین تعزیه های کشور است که از بیش از ۱۱۱ سال گذشته تاکنون در شوش اجرا می شود.

فرماندار شوش در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: همه ساله با شروع محرم در این شهرستان شور حسینی برپاست و شوش به کانونی ثابت برای عزاداران تبدیل شده است.

عدنان غزی افزود: در این آیین واقعه کربلا به صورت تعزیه و شبیه خوانی به تصویر کشیده می شود.

وی تعداد برگزارکنندگان آیین تعزیه و شبیه خوانی شوش را حدود ۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: نظیر چنین تعزیه ای در شهر حر، جریه سید محمد، جریه سید راضی، روستای شهید دانش، کوی ابوذر غفاری، شهر فتح المبین، هفت تپه، شهر الوان و کوی سلمان فارسی شهرستان شوش به زبان فارسی و عربی اجرا می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *