الگو و نظام تعاونی ها در کشور جدی گرفته شود | ابتکار آنلاین
سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

الگو و نظام تعاونی ها در کشور جدی گرفته شود

انتشار: شنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۲۸:۴۸ |
کد خبر: 43570 |
بازدید: 24 views |
بدون دیدگاه


کرمان- ابتکارآنلاین: مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: الگو و نظام تعاونی ها بیش از پیش در کشور باید جدی گرفته شود و اقتصاد به سمت مردمی شدن سوق یابد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – مسلم خانی روز شنبه در سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر استان کرمان با گرامیداشت این روز افزود: با هم در کنار هم و همراه بودن و همکاری متقابل داشتن از شرایط یک کسب و کار تعاونی موفق است و در واقع به تعاونی ها هویت می بخشد.

وی مشارکت همگانی را در شرایط اقتصادی امروز، خروج آمریکا از برجام و بازگشت تدریجی تحریم ها ضروری دانست و گفت: اگر در کنار هم باشیم احتکار و گران کردن محصولات معنی نخواهد داشت.

مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم توجه به همه اقشار جامعه در شرایط کنونی تاکید کرد و افزود: داشتن الگوی اقتصادی شرکت تعاونی یک واجب است و دیگر توصیه نیست و این الگو بیش از سایر الگوها توانسته مسیری برای گذر از مشکلات و بحران ها را داشته باشد. پ

 

** وجود بیش از یکهزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان

خانی با بیان اینکه تعاونی ها می توانند اقشار مختلف جامعه را در کنار هم جمع و سرمایه های محدود آن ها را به سرمایه های بزرگ تبدیل کنند، تصریح کرد: بیش از یکهزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان در کشور وجود دارد که این نقدینگی بدون برنامه و مطالعه وارد هر بازاری که می شود، تخریب ایجاد خواهد کرد.

مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر امروز برای تجلیل از تعاونی ها دور هم جمع شده ایم باید بدانیم راه عبور از رکود در شرایط فعلی و استیلای اقتصادی و اجتماعی توجه به نسخه تعاونی ها است زیرا این نسخه شفا بخش را در دوران دفاع مقدس تجربه کرده ایم.

خانی تصریح کرد: پیام این جمع به مسئولان این است الگو و نظام تعاونی ها را بیش از پیش در کشور باید جدی گرفت و اقتصاد ‌را به سمت مردمی شدن پیش ببریم و اگر اقتصاد در دست مردم باشد برای ریال به ریال ان برنامه ریزی می شود.

وی با تاکید براینکه اجرای الگوی تعاونی ها سبب کاهش فساد در جامعه و افزایش کارآفرینی می شود ، افزود: وظیفه تعاونی تنها مسکن و مصرف نیست بلکه آنها در همه عرصه ها نقش آفرینی می کنند.

 

**تعاونی ها راه عبور از چالش اقتصادی است

مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه راه عبور از بحران های فعلی انتخاب یک مدل درستی که در شرایط سخت آزمایش شده است ،گفت: با الگوی تعاونی ها می توانیم به سادگی از شرایط سخت اقتصادی عبور کنیم.

وی استان کرمان را یکی از استان های پیشرو در عملیاتی سازی تعاونی ها در سطح کشور دانست و گفت: وجود بیش از پنجهزار تعاونی در این استان بیانگر این مهم است.

خانی از رقابت بیش از ۲۰ درصد تعاوتی استان کرمان در جشنواره ملی تعاونی های برتر خبرداد و گفت: این تعاونی ها داوطلبانه برای نشان دادن ظرفیت ها و توانمندی های خود در این جشنواره شرکت کردند.

مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های وازارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه این جشنواره برای شناسایی تعاونی های برتر به جامعه و الگو گرفتن از آن ها برای ایجاد اشتغال برگزار شد خاطرنشان کرد: در این جشنواره علاوه بر تعاونی های برتر، تعاون گران برتر دانش بنیان به جامعه نیز معرفی شدند.

 

**وجود بیش از ۲۰۰ تعاونی دانش بنیان در سطح کشور

وی از وجود بیش از ۲۰۰ تعاونی دانش بنیان در سطح کشور خبرداد و گفت: ۷۰۰ شرکت تعاونی در مرحله تبدیل شدن به تعاونی دانش بنیان هستند.

خانی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار سفیران استانی و ملی تعاونی ها معرفی شدند یادآورشد: سفیران نقش مهمی را برای اعتلای تعاونی ها و معرفی آنها در مجامع مختلف دارد.

مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: انتظار داریم در استان کرمان حداقل پنج شرکت تعاونی تخصصی صادرات ایجاد شود تا خدمات تخصصی را ارائه دهند.

وی با تاکید براینکه تعاونی ها نهضت خوشه سازی و شبکه سازی را در کسب و کارهای استان کرمان آغاز کنند، گفت : این طرح بدین منظور است که چند تعاونی یک گروه شرکت های تعاوتی تاسیس دهند که می توانند از این طریق نقش مهمی را در اقتصاد ایفا کنند.

خانی گفت: کلینیک تخصصی مشاوره کسب و کارهای تعاونی های استان کرمان راه انداری شود تا تعاون گران از این نهاد مشاوره بگیرند.

 

** صندوق های تامین مالی تعاونی در سطح استان ایجاد شود

وی تصریح کرد: صندوق های تامین مالی تعاونی در سطح استان ایجاد شود زیرا این مهم روشی است که تعاونی ها را از بانک ها بی نیاز می کند.

خانی گفت :تعاونی ها می توانند نسخه شفابخش عبور از رکود، فساد اقتصادی، رانت، مدیریت نقدینگی سرگردان در جامعه باشند و نقش مهمی برای عبور از مشکلات داشته باشند.

سیزدهمین جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر استان با حضور معاون امور تعاون و مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسئولان استان و جمعی از تعاون گران برتر استان در محل اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *