سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

ایران وارد فضای جنگ و تقابل دیپلماتیک نمی شود

انتشار: پنج شنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۷ / ساعت ۲۳:۴۳:۲۸ |
کد خبر: 43505 |
بازدید: 17 views |
بدون دیدگاه


مشهد – ابتکارآنلاین: رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران بنا بر تصاعد بحران ندارد و سیاست خارجی خود را جزمی نمی بیند یعنی نه وارد فضای جنگ می شود و نه حتی به تقابل دیپلماتیک می پردازد بلکه تمام تلاش های ما تنش زدایانه بوده و در موقعیتی قرار گرفتیم که کشور در حوزه مقاومت متمرکز شده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حشمت الله فلاحت پیشه روز پنجشنبه در نشست اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در مشهد افزود: در برجام ما با زبان بین المللی صحبت کردیم و دنیا نیز به حقانیت ما پی برد.

وی اظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی به گونه ای عمل کرد که وارد فضای افراطی گری نشود اما طرف مقابل یعنی آمریکا در موضوع برجام، ناجوانمرد از کار درآمد و اکنون نیز سیاستش این است که می خواهد با تحریم به جنگ با ایران بپردازد.

این نماینده مجلس افزود: هنگامی که ۶ قطعنامه بین المللی علیه ایران تصویب شد، تمام کشورها موظف بودند هر سه ماه یک بار به سازمان ملل متحد اعلام کنند که در این سه ماه چه بلایی سر ایران درآوردند اما اکنون فقط برخی کشورها تحت تاثیر رابطه یا فشار با آمریکا به وزارت خزانه داری آن کشور گزارش می دهند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ بنایی برای ادامه تنش ندارد و بارها این موضوع را در گفت و گو با مقامات اروپایی اعلام کرده است.

فلاحت پیشه گفت: مجلس شورای اسلامی شرایط بین المللی را درک کرده و چهار کنوانسیونی را که معتقد بود ممکن است برای ایران بهانه سازی کنند، با دید روشن پذیرفته است، حتی کمیسیون امنیت ملی مجلس برای اولین بار در تاریخ همه مدیران عامل بانکها از جمله بانکهای خصوصی را دعوت کرد تا در باره کنوانسیون ها نظر دهند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: افق مناسبات سیاسی ایران با دنیا روشن بوده و سیاست کشور ما در قبال دنیا تنش زدایانه است.

وی اظهار داشت: فضای کنونی نگران کننده نیست و دولت و مجلس تنش زدایی را در سیاست های خارجی در پیش گرفته اند و معتقدیم سیاست های تحریمی هم زمان دارد و وقتی ترامپ می گوید با آقای روحانی در سازمان ملل مذاکره می کنم، می داند که ایران ابزارهایی در اختیار دارد که اگر بکار گیرد برای آمریکا گران تمام می شود.

وی با بیان اینکه نباید نگاه امنیتی به حوزه اقتصاد داشت، اظهار داشت: در قانون برنامه بودجه، اقتصاد بین المللی برای وزارت امور خارجه و دستگاه های اجرایی مرتبط با کمیسیون امنیت ملی مجلس تعریف شده است و بر اساس آن باید ۶۳ میلیارد دلار در سال جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم.

این نماینده مجلس گفت: در وزارت امور خارجه معاونت اقتصادی و در کمیسیون امنیت ملی نیز کمیته امنیت اقتصادی ایجاد شده است که پیگیر موضوع های اقتصادی هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کار ستون پنجم تحریم های دشمن، احتکار، شایعه، ضعف و زوال مدیریتی و ارعاب در جامعه است که باعث جنگ روانی در داخل کشور می شود.

فلاحت پیشه با بیان اینکه هر بار که دنبال مقصر بودیم، اشتباه کردیم گفت: سوالی که از رئیس جمهوری پرسیده شد حق نمایندگان مجلس بود، البته من سوال و امضایم را پس گرفتم زیرا به این نتیجه رسیدم که اگر عملی شاخص های اقتصادی را ارتقا ندهد، بی فایده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *