سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

هرمزگان می تواند اقتصاد کشور را اداره کند

انتشار: پنج شنبه, ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۲۲:۴۰:۵۸ |
کد خبر: 42879 |
بازدید: 28 views |
بدون دیدگاه


کیش – ابتکارآنلاین: مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به قابلیت ها و ظرفیت های گسترده استان هرمزگان در توسعه کشور گفت:ظرفیت استان به تنهایی می تواند اداره کشور را تضمین کند و این شعار هم نیست.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – مرتضی بانک روز پنجشنبه در شورای اداری جزیره کیش افزود:استان هرمزگان با قابلیت های منطقه ای و داشتن مناطق آزاد قوی برای تامین نیازهای کشور به تنهایی کافی است.

وی اظهار داشت:اگر چه امروز در شرایط سختی هستیم اما اگر این موقعیت به طور صحیح مدیریت شود مشکل زا نخواهد بود زیرا محدودیتی که بخواهد ما را زمین گیر کند نداریم.

بانک گفت:از موقعیت ایجاد شده می توانیم برای ساخت کشور و توسعه برنامه ها استفاده کنیم . همان طور که با انسجام وحدت و استفاده از فرصت ها در ۴۰ سال گذشته توانستیم از فراز و نشیب ها عبور کنیم.

وی اضافه کرد: ۱۵ کشور در موقعیت های مختلف همسایگی کشور قرار دارند که بهترین فرصت برای ایران به شمار می آیند.

 

بانک ادامه داد: امروز شرایط ویژه ای داریم و دولتمردان کشور و مردم در مقابل این شرایط سر خم نمی کنند و هیچگاه مایوس نمی شوند.

مشاور رییس جمهوری افزود: با درایت دولتمردان و مسوولان و با وحدت , انسجام , همت و تلاش همگانی از شرایطی که دشمنان و مخالفان ایجاد کردند عبور خواهیم کرد. مهم این است که از ظرفیت ها برای حل و فصل مشکلات به خوبی استفاده کنیم .

وی با بیان اینکه مناطق آزاد یک یار کوچک برای سایر دستگاه ها هستند , یادآور شد :مناطق آزاد ظرفیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری هستند و یکی از برنامه ها و تلاش هایی که انجام دادیم این بود که در شرایط کنونی مدیریتشان را حفظ کنیم.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: ورود و خروج کالا و ارز موضوعی است که باید کنترل می‌شد و کسی مخالف این موضوع و ثبت سفارش نیست اما چارچوب مناطق آزاد بایستی رعایت شود.

مشاور رئیس جمهوری تاکید کرد: در شرایط سختی که وجود داشت ما در رابطه با حفظ قوانین و مقررات مناطق آزاد توفیقات خوبی از جمله ثبت سفارش داشتیم که به روز عمل می‌کند.

بانک اظهار داشت: هزینه گردشگری باید در کشور کاهش یابد و مقصد گردشگری تعریف کنیم تا ذینفعان ما این مقصد ها را هدف گردشگری خود قرار دهند.

وی گفت: شرایط کنونی به خاطر وضعیت ارزی کشور بهترین فرصت برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است و بدون تردید گردشگران ایرانی اقبال بیشتری پیدا خواهند کرد.

بانک افزود: استفاده از منابع مالی غیر مستقیم با احصا و فعال کردن آن با ورود به بازار پولی و مالی و استفاده از اوراق قرضه یکی از نیازهای جدی فعالیت در مناطق آزاد است.

وی اظهار داشت: ۱۵ هزار میلیارد ریال سرمایه در کشور وجود دارد که می توان از این فرصت های مالی و پولی نیز استفاده کرد.

بانک گفت: بورس نیز یک زبان بین المللی است که ظرفیت خوبی برای کیش و مناطق آزاد خواهد بود و در چهار ماه آینده اگر بازار بورس بین المللی در جزیره فعال شود می تواند شرایط جدیدی را برای کشور ایجاد کند.

وی در ادامه تصریح کرد: ایجاد پنجره واحد خدماتی از دیگر اقداماتی است که در دستور کار مناطق آزاد قرار گرفته است و ذینفعان باید وقتی وارد منطقه می شوند از یک شرایط یکسان بهره ببرند که امیدواریم تا یک سال دیگر این پنجره واحد عملیاتی شود.

به گفته بانک نباید اجازه داد اعتماد سرمایه گذاری که بر اساس قانون پا به عرصه گذاشته دچار خدشه شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی خاطر نشان کرد: امروز علاوه بر دستگاه‌های اجرایی برخی دستگاه‌های نظارتی و غیره نیز با شرایط مناطق آزاد آشنایی و آگاهی لازم را ندارند و گاهی برخی فکر می‌کنند مثلا قاچاق فقط در مناطق آزاد رخ می دهد.

بانک با بیان این مطلب تاکید کرد: با همه محدودیت ها مناطق آزاد موفقیت زیادی کسب کرده اند به طوری که ۱۴۰۰ واحد صنعتی با ۲۸۰ هزار نفر در این مناطق در حوزه خدمات ، تولید، کشاورزی و صنعت فعالیت دارند و تنها بخش کمی در حوزه تجارت و خرده‌فروشی عمل می‌کنند.

وی افزود: اما هر روز شاهد برخی تبلیغات منفی نسبت به مناطق آزاد هستیم و بعضی افراد نیز می‌خواهند آدرس غلط بدهند.

بانک اظهار داشت: ۸۶۰۰ کیلومتر مرز در کشور وجود دارد اما برخی فکر می کنند تنها در محدوده ۳۰۰ کیلومتری مناطق آزاد قاچاق وارد کشور می‌شود این در حالی است که همه دستگاه‌های نظارتی در مناطق آزاد مستقر هستند و در دیگر نقاط مرزی این میزان نظارت کمتر است.

مشاور رئیس جمهوری گفت: یکی از کارهای مهمی که در مناطق آزاد در حال شکل‌گیری است ایجاد صندوق حمایت و ضمانت است که تولیدکنندگان بایستی پای کار بیایند و آن را تشکیل دهند.

وی ایجاد اکوسیستم کسب و کار فعال در مناطق آزاد را از دیگر برنامه ها عنوان کرد و افزود: توسعه مراکز نوآوری و فناوری از دیگر اقداماتی است که باید در مناطق آزاد به آن توجه جدی شود.

بانک ،کارت گردشگری را کار بزرگی در رونق گردشگری داخلی برشمرد و اظهار داشت: با همکاری بانک مهر این مهم صورت گرفت و بر این اساس تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال به هر گردشگر کارمند و کارگر وام با کارمزد ۴ درصد پرداخت می‌شود که برای مناطق آزاد و مناطق گردشگری کشور قابل استفاده می باشد.

سالانه بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی از این جزیره مرجانی بازدید و از ظرفیت های مختلف طبیعی ،تفریحی و گردشگری آن استفاده می کنند.

جزیره کیش با مساحت ۹۱٫۵ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۴۰ هزار نفر در ۱۸ کلیومتری کرانه جنوبی ایران در محدوده شمالی آب های نیلگون خلیج فارس واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *