سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

ابعاد حقوقی و اخلاقی طرح سوال از رییس جمهوری بررسی شود

انتشار: سه شنبه, ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۱۸:۳۹ |
کد خبر: 42814 |
بازدید: 29 views |
بدون دیدگاه


قم – ابتکارآنلاین: استاد حوزه و دانشگاه گفت: موضوع سوال برخی نمایندگان مجلس از رییس جمهوری، باید از جنبه حقوقی و اخلاقی مورد تحلیل قرار گیرد و نسبت به شرایط موجود و مصلحت بررسی شود.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت الاسلام والمسلمین سید رضا اکرمی خاطرنشان کرد: از نظر حقوقی قانون به نمایندگان مجلس شورای اسلامی این حق را داده است که در صورت نیاز برای سئوال، تحقیق و تفحص از دولت و رییس جمهوری اقدام کنند و قانون راه را برای مجلس باز گذاشته است.

وی ادامه داد: از نظر اخلاقی ممکن است، کسی بگوید در این شرایط حاد اقتصادی، بهتر است نمایندگان مجلس و دولت با همدلی و انسجام به سمت رفع مشکلات مردم بروند تا طرح سوال از مسئولان، بنابراین جنبه های حقوقی و اخلاقی باید با هم مورد توجه قرار گیرد.

اکرمی افزود: ملت ایران درطول ۴۰ سال گذشته به دلیل توطئه های دشمنان همیشه با این مشکلات مواجه بوده و فراغ بال نداشته است، باید با تدبیر و همدلی بر این مسائل فائق آییم و توطئه و نقشه شوم دشمنان را برطرف کنیم.

وی خطاب به دولت و مجلس گفت: درشرایط فعلی که به دلیل گرانی وافزایش بی رویه قیمت ها درهمه زمینه ها، باید دست به دست هم داده و بدون اینکه در کشور حادثه ای رخ دهد، آنها را برطرف کنند، باید اولویت نیازهای مردم و منافع ملی کشور باشد.

نماینده سابق مجلس بیان داشت: ما در کشور مساله خاصی نداریم ولی گاهی تحت تاثیر تبلیغاتی روانی دشمنان قرار می گیریم که این مساله آسیب زا است .

اکرمی خاطرنشان کرد: هنوز زمان حضور رییس جمهوری در مجلس مشخص نیست ولی امید است با تدبیر و همدلی، دولت و مجلس به سمت انسجام پیش بروند و جلو سوء استفاده دشمنان را بگیرند.

سوال ۸۰ نماینده از رییس جمهوری روز چهارشنبه هفته گذشته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پس از اعلام این موضوع با بیان اینکه رییس جمهور موظف است طبق ماده ۲۱۳ آیین‌ نامه حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند، گفت: پنج محور سوال از رییس جمهوری شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در باره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نیز در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام این که سوال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است، تاکید کرد: اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *