سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

بیان مطالب سخیف از تریبون مجلس شایسته نیست

انتشار: دوشنبه, ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۱۱:۴۰ |
کد خبر: 42785 |
بازدید: 25 views |
بدون دیدگاه


همدان- ابتکارآنلاین: نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استیضاح ربیعی روز تلخی برای من بود، گفت: نوع برخوردها و بیان مطالب سخیف از تریبون مجلس شایسته کار نمایندگی نبود.

 

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا- «نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارشنبه گذشته (۱۷ مرداد ۹۷) با استیضاح ربیعی با ادامه فعالیت او در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مخالفت کردند و وی از همراهی دولت دوازدهم بازماند.

ربیعی در این جلسه ۱۲۹ رای موافق استیضاح، ۱۱۱ رای مخالف استیضاح و سه رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ آرای ماخوذه مجلس را کسب کرد.»

به گزارش ایرنا، محمد کاظمی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: در استیضاح علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ما نمایندگان خوب عمل نکردیم و اسباب سرافکندگی مجلس شدیم.

وی اظهار داشت: برخی نمایندگان به جای تلاش برای تقدیم طرح هایی که بتواند کشور را از این شرایط سخت نجات دهد، به دنبال جریان های فکری و جناحی هستند و این روند را مناسب مجلس نمی بینم.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شاید می توانستیم از نیروهای توانمندتری در مجلس استفاده کنیم که در این بزنگاه های حساس بتوانند فکر اساسی برای حل مشکلات کشور کنند.

کاظمی با اشاره به اینکه لوایح کنونی در مجلس به هیچ عنوان با منافع کشور در تضاد نیست و تصویب آنها یکی از ضرورت هاست، افزود: پس از خروج آمریکا از توافقنامه بین المللی برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، کشور در یک شرایط ویژه و حساس قرار گرفت.

«دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه جاری خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم های ضد ایرانی را طی دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه صادر کرد.»

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی استیضاح وزرا و طرح سوال از رییس جمهوری را سازگار با شرایط حساس کنونی کشور ندانست و ادامه داد: ما همانند یک خانواده هستیم که باید مسایل و مشکلات کشور را در داخل خانواده حل و فصل کنیم.

«سوال ۸۰ نماینده از رییس جمهوری روز چهارشنبه هفته گذشته در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پس از اعلام این موضوع با بیان اینکه رییس جمهوری موظف است طبق ماده ۲۱۳ آیین‌ نامه حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند، گفت: پنج محور سوال از رییس جمهوری شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در باره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری نیز در نامه ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با اعلام این که سوال تعدادی از نمایندگان، در چارچوب قانون اساسی و زمان و شرایط مناسب مطرح نشده است، تاکید کرد: اما برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای اسلامی، در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد.»

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی طرح سوال، استیضاح و نظارت را از وظایف قانونی نمایندگان عنوان و بیان کرد: این حق نمایندگان مجلس باید به موقع اعمال شود، نه اینکه در بوق و کرنا باشد.

کاظمی معتقد است: راهکار حل مشکلات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استیضاح وزیر نیست، بلکه تفکیک این وزارتخانه است و هر وزیری در راس آن قرار گیرد، با شرایط و تشکیلات فعلی نمی تواند کار را به سامان برساند.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای ادامه داد: این در حالیست که رییس مجلس شورای اسلامی ابتدای امسال در جمع نمایندگان محورهای مهمی همچون صندوق های بازنشستگی، تامین آب، منابع طبیعی و حقوق بازنشستگان را به نمایندگان مجلس تاکید کرد.

 

** در دولت روحانی شاهد برخورد با خبرنگاران نبودیم

عضو ارشد فراکسیون امید مجلس دهم گفت: در دولت حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی شاهد برخورد با اصحاب مطبوعات و رسانه نبودیم و نشریه و یا روزنامه ای تعطیل نشد.

کاظمی تاکید کرد: امروز خصوصیات قانون مطبوعات ما این است که اگر بخواهیم مسئول نشریه و یا خبرنگاری را محاکمه کنیم، باید در حضور هیات منصفه باشد و این یک کار مترقی است.

وی ابراز کرد: در کشور ما که در مسیر پیمودن راه دموکراسی است، حرفه خبرنگاری کاری سخت و زیان آور است.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح فعالیت مطبوعات از قبل از انقلاب تاکنون، گفت: قانون اساسی برای آزادی شغل خبرنگاری، نشر اطلاعات و فعالیت مطبوعات احترام قائل است و طبق اصل ۲۴ قانون نشریات در بیان مطالب آزادند.

کاظمی ادامه داد: در مقاطعی بعد از انقلاب شاهد بودیم خارج از چارچوب با مطبوعات و خبرنگاران به خاطر پیمودن راه دموکراسی در تمرین آزادی، آزادی بیان و بیان افکار و اندیشه برخورد و آنها محاکمه و زندانی شدند.

وی با اشاره به مشکلات فراوان خبرنگاران بویژه بیمه و پایین بودن دریافتی آنها، خود را معتقد به کار مطبوعاتی دانست و بیان کرد: با وجود مشکلات کنونی، نشریات و رسانه های ملایر سرآمد استان همدان هستند و نشریات محلی ما فعال تر و متنوع تر از مرکز استان عمل می کند.

 

** افتتاح ۲ واحد فروسیلیس ملایر با حضور جهانگیری

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی همچنین به سفر معاون اول رییس جمهوری در شهریور امسال اشاره کرد و گفت: ۲ واحد ۱۲ هزار تنی فروسیلیس در شهرک صنعتی جوکار ملایر افتتاح و عملیات اجرایی واحد تولید منیزیم نیز در این شهرک آغاز می شود.

کاظمی یادآور شد: اسحاق جهانگیری همچنین در این سفر از کارخانه ذوب آهن آلیاژی و نورد ملایر که به تازگی به چرخه تولید بازگشتند، بازدید می کند.

وی با اشاره به انجام اقدامات مثبت در حوزه های مختلف شهرستان، بهداشت و درمان را یکی از موفق ترین حوزه ها برشمرد و افزود: با موافقت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمارستان خیرساز ملایر تصویب شد و در حال اجرا و مرکز آنژیوگرافی نیز در حال تکمیل است.

وی بیان کرد: در بخش کشاورزی و باغداری نیز ۲ مرحله ثبت جهانی انگور دره جوزان ملایر انجام شد و مرحله سوم با بازدید کارشناسان سازمان فائو در مهرماه انجام می شود.

کاظمی ادامه داد: در اجرای باغداری نوین درصدد هستیم طرح فراز را در پنج هزار هکتار از اراضی باغ های انگور ملایر اجرا کنیم.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی به برداشتن گام های مهم در حوزه مبل و منبت ملایر اشاره و اظهار داشت: فعالان این صنعت در شهرک صنعتی مبلمان حاجی آباد برای واگذاری زمین مشکل وام و وثیقه داشتند که با پیگیری های انجام شده تاکنون برای ۵۰ واحد وام یک میلیارد ریالی تصویب شده است.

کاظمی یادآور شد: در جوکار نیز چنین اقدامی در دست اجرا است و سرمایه گذاری بسیار خوبی قرار است برای راه اندازی کارخانه چوب انجام شود.

وی بهسازی و اجرای طرح هادی روستایی را از جمله مهمترین محورهای کاری عنوان و بیان کرد: در این زمینه موفق عمل کردیم.

کاظمی ادامه داد: علاوه بر اختصاص بودجه لازم در کمیته برنامه ریزی شهرستان، ۲۵ میلیارد ریال اعتبار نیز از تهران برای بهسازی روستاهای ملایر جذب کردیم.

وی همچنین به تکمیل مسیر چهاربانده محورهای ملایر به بروجرد، ملایر به نهاوند و بروجرد و ملایر به توره اشاره کرد و افزود: با اجرای راه آهن همدان به ملایر و احداث ایستگاه در جوکار، ملایر کریدور غرب به جنوب کشور می شود.

عضو ارشد فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی گفت: شرکت کیان کرد که در فهرست سیاه بانک مرکزی قرار داشت، از این فهرست خارج و مشکل سرمایه در گردش آن حل شد.

کاظمی با بیان اینکه تا یکماه آینده تمامی مطالبات کارگران این شرکت پرداخت می شود بیان کرد: این شرکت بزرگ صنعتی هم اکنون مشکل تامین مواد اولیه دارد.

 

** سیاست ارزی دولت در حال اصلاح است

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسللامی همچنین تاکید کرد: شرایط کنونی کشور حاصل خروج آمریکا از برجام بوده و نمی توان آن را به بی سیاستی و بی تدبیری دولت تدبیر و امید نسبت داد.

کاظمی با اشاره به ارایه بسته ارزی دولت گفت: دولت در مواردی همچون سیاست ارزی و اقتصادی اشتباهاتی داشت که هم اکنون در حال اصلاح آن است.

کاظمی تاکید کرد: برخی فسادهای موجود در دستگاه های اجرایی حاصل نبود گردش آزاد اطلاعات و کاهش مداخله خبرنگاران در مسایل سازمان ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *