یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

قطع درختان یک روستا

انتشار: شنبه, ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۱۲:۰۴:۳۴ |
کد خبر: 42541 |
بازدید: 47 views |
بدون دیدگاه


ری – ابتکارآنلاین: اجرای طرح عمرانی کمربندی روستای «اسلام آباد نظامی» شهرستان ری به ریشه کنی درختانی که در محل اجرای پروژه قرارداشتند انجامید.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – روستای اسلام آباد نظامی با جمعیت ۱۱ هزار و ۷۰ نفر در حاشیه جاده ورامین درمحدوده شهرستان ری واقع شده است.

مسئولان روستا و بخش مرکزی شهرستان می گویند که قطع درختان کار درستی برای اجرای این پروژه عمرانی بوده است زیرا این کمربندی روستا را از بن بست خارج می کند.

طول پروژه عمرانی سه و نیم کیلومتر اعلام شده است.

درختانی که قطع شده اند حدود ۶ سال قبل کاشته شده بودند؛ اگرچه مسئولان روستا تعداد درختان قطع شده را ۲۰ اصله اعلام می کنند اما برخی منابع از جمله بعضی اهالی تعداد درختان قطع شده را بیشتر از ۱۰۰ اصله اعلام می کنند؛مشاهدات خبرنگار ایرنا این تعداد را تایید نمی کند اما به نظر می رسد بیشتر از ۲۰ اصله باشد.

گفته شده این درختان به صورت شبانه با لودر از بین رفته اند.

خبرنگار ایرنا با حضور در روستای اسلام آباد ریشه کنی این درختان را از نزدیک مشاهده و در گفت و گو با اهالی منطقه و مسئولان علت قطعی درختان را بررسی کرد.

 

**برخورد نامناسب دهیار با خبرنگار

خبرنگار ایرنا پس از تماس و گزارش های مردمی در خصوص قطع درختان روستای اسلام آباد نظامی هفته گذشته برای تهیه گزارش به این محل مراجعه کرد که با برخورد نامناسب کارشناسان دهیاری و دهیار مواجه شد.

دهیار روستای اسلام آباد جاده نظامی با لحنی تند و پرخاشگرانه خبرنگار ایرنا را به خط گرفتن از افراد خاصی در روستا متهم و برای تهیه عکس و خبر مجوز کتبی درخواست کرد.

در ادامه، دهیار روستا وسیله ضبط صدای خبرنگار ایرنا را گرفت که اهالی روستا در حمایت از خبرنگار ایرنا برآمدند و موضوع ختم به خیر شد.

 

** نظر اهالی

محمد فراهانی از اهالی روستا با اشاره به اینکه درختان قطع شده از شش سال قبل توسط مردم کاشته شده است به خبرنگار ایرنا گفت: این درختان برای مقابله با ریزگردها و جلوگیری از گرد و خاک کاشته شدند.

وی تاکید کرد که درختان به منظور احداث کمربندی و معبر ۱۶ متری قطع شده است.

فراهانی افزود: زمانی که این درختان غرس شدند طرح هادی تعریف نشده بود، اکنون که این طرح برای روستا مشخص شده مسئولان شورا و دهیاری می توانستند با اندکی تغییر مسیر عبور کمربندی را تغییر دهند تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود.

وی یادآرو شد: درختان زیتون، توت، اقاقیا، سرو و کاج قربانی احداث کمربندی روستا شدند.

 

غلام رنجی یکی دیگر از اهالی قدیمی روستای اسلام آباد جاده نظامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مسئولان شورا و دهیاری مجوز قطع درخت از کمسیون قطع درختان فضای سبز فرمانداری را به کسی ارائه نکرده اند.

وی افزود: این درختان شبانه توسط لودر از بین رفتند.

رنجی با اشاره به موقعیت جغرافیایی روستای اسلام آباد جاده نظامی بیان کرد: روستای جاده نظامی نه کوهستانی است و نه محدودیت مکانی دارد لذا مسئولان می توانستند با کمی تغییر نقشه مسیر را تغییر دهند.

صدیقه فرزانه یکی از اهالی آذری زبان روستای اسلام آباد جاده نظامی و ساکن در کنار محل قطع درختان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: کودکان ما از نبود محل بازی رنج می برند و ایجاد بوستان و پارک مناسب مهمترین خواسته اهالی است.

 

** نظر مسئولان روستا

رئیس شورای اسلامی روستای اسلام آباد جاده نظامی در ادامه این گزارش تعداد درختان قطع شده را تنها ۲۰ اصله در مساحت ۴۸۰ مترمربع اعلام و بیان کرد: قطع درختان براساس مصوبه شورای روستا کاملا قانونی است و احداث کمربندی یک طرح ملی به شمار می رود که باید اجرا شود.

ناصر رضایی طول این طرح عمرانی را سه و نیم کیلومتر خواند و اظهارداشت: اجرای طرح کمربندی روستای اسلام آباد نظامی با هزینه ۱۰ میلیارد ریال تصویب شده است، از اولویت های اصلی بخش مرکزی محسوب می شود که روستا را از حالت بن بست کنونی خارج می کند و موجب رشد و توسعه منطقه می شود.

وی با بیان اینکه این درختان به صورت غیرکارشناسی و در هفت سال گذشته در مسیر کمربندی غرس شده اند گفت: این درختان باید ریشه کن می شدند تا طرح کمربندی اجرا شود.

رضایی افزود: شورای اسلامی روستا و دهیار تصمیم گرفته اند در روز درختکاری ۲۰ برابر درختان قطع شده در مناطق مختلف روستا، نهال غرس کنند.

 

** بخشدار: درختکاران مقصر هستند

بخشدار بخش مرکزی شهرستان ری نیز در ادامه این گزارش با بیان اینکه مسئولان گذشته دهیاری اسلام آباد نظامی به صورت غیرکارشناسی تعداد زیادی درخت را در خط هادی روستای غرس کرده اند به خبرنگار ایرنا گفت: این درختان بدون مطالعه و در وسط معبر طرح هادی روستا کاشته شده اند.

فاطمه فکوریان ادامه داد: تعداد محدودی درخت جوان توت، زیتون و خاربوته در اجرای طرح کمربندی روستا اسلام آباد نظامی برای ایجاد معبر ۱۶ متری که غرب به شرق روستا را به یکدیگر متصل می کند و باعث خروج روستا از بن بست می شود، قطع شده است.

وی ادامه داد: فاصله کاشت یک درخت ۱۶ مترمربع از درخت دیگر است که این فاصله رعایت نشده و به همین دلیل محل بسیاری از بزه های اجتماعی شده بود.

فکوریان با بیان اینکه هرگونه طرح درختکاری یا توسعه ای در روستاها باید بر اساس طرح هادی انجام شود تصریح کرد: سوء مدیریت گذشته در جانمایی کاشت و آبیاری درختان با آب های غیرمتعارف هزینه های مادی و معنوی زیادی برای مردم این روستا ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه احداث کمربندی، پوشش نهر فیروزآباد و تاسیس خانه بهداشت مهمترین خواسته مردم روستای اسلام آباد نظامی است، عنوان کرد: ۱۰ میلیارد ریال بودجه برای ایجاد کمربندی و بوستان و نیز پنج میلیارد ریال نیز برای ساخت خانه بهداشت و پوشش نهر فیروزآباد اختصاص یافته است.

بخش مرکزی شهرستان ری از شمال به بزرگراه آزادگان، از جنوب به تقاطع ایران ترانسفو و روستای فتح آباد در جاده قدیم قم، از غرب به اتوبان صالح آباد و از شرق به بزرگراه امام رضا(ع) منتهی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *