یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

تخم آرتمیا در دریاچه ارومیه کاهش یافت

انتشار: چهارشنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۱۱:۵۰:۲۶ |
کد خبر: 42495 |
بازدید: 26 views |
بدون دیدگاه


ارومیه- ابتکارآنلاین: رییس مرکز تحقیقات آرتمیا و جانوران آبزی کشور با اشاره به اینکه شوری آب دریاچه ارومیه به حالت اشباع رسیده، گفت: میزان سیست(تخم) آرتمیا در این دریاچه به صورت چشمگیر کاهش یافته و به ۰٫۱ عدد در هر لیتر رسیده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – علی نکوئی فر افزود: این میزان حدود ۳۰ روز قبل بیش از ۱۹ عدد در هر لیتر بود اما به دلیل کاهش آب دریاچه بر اثر تبخیر و افزایش شوری آن کاهش یافته است.

وی در خصوص تعداد سیست های موجود در ۲ ایستگاه ‘آق گنبد’ و ‘زنبیل’، بیان کرد: تعداد سیست های ایستگاه زنبیل در نیمه دوم تیرماه ۰٫۶۵ عدد در لیتر و ایستگاه آق گنبد ۰٫۱ عدد در لیتر بوده است.

وی با اعلام اینکه میزان نمک موجود در آب دریاچه ارومیه به بیش از ۳۳۰ گرم در یک لیتر رسیده است، اضافه کرد: آرتمیا تا شوری ۲۲۰ گرم در هر لیتر می تواند به زیست خود در دریاچه ادامه دهد و در وضعیت فعلی امکان حیات برای آرتمیای بالغ وجود ندارد.

وی همچنین با اعلام اینکه بانک سیست آرتمیای کشور تا پایان سال جاری راه اندازی می شود، گفت: ۵۰ درصد از فرآیند احداث این بانک به اتمام رسیده است.

نکوئی همچنین به راه اندازی بانک سیست ‘آرتمیا اورمیانا’ نیز اشاره کرد و افزود: هدف از راه اندازی بانک سیست و ژن آرتمیا یا میگوی آب شور حفظ ذخایر ژنتیکی و تحقیقاتی این آبزی است و در صورت راه اندازی آنها امکان ذخیره ژنتیکی آرتمیای کشور و دیگر کشورهای منطقه فراهم می شود.

به گزارش ایرنا، آرتمیا یا میگوی آب شور، موجود ظریف و کوچکی از رده سخت پوستان بوده که به زندگی در آب های شور عادت کرده اما طی یک ماه گذشته به دلیل بالا رفتن غلظت نمک، شرایط ایده آل برای حیات در دریاچه ارومیه را از دست داده است.

آرتمیا در صورت تولید انبوه می تواند موجب ایجاد صنایع تبدیلی برای بسته و شرکت های تجاری برای صادرات آن در منطقه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *