یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

مجلس در زمینه تایید صلاحیت یک اقلیت مذهبی پاسخگو باشد

انتشار: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۰۳:۱۰ |
کد خبر: 42148 |
بازدید: 42 views |
بدون دیدگاه


همدان – ابتکارآنلاین: رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در همدان گفت: مجلس شورای اسلامی باید درباره علت تایید صلاحیت یک اقلیت دینی پاسخگو باشد و این اشتباه را به نام شورای نگهبان نزند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت الاسلام جلال مرادی درباره عضویت اقلیت های مذهبی در شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت: شورای نگهبان تکلیفی در بررسی صلاحیت داوطلبان شورای اسلامی شهر و روستا ندارد.

وی یادآوری کرد: در چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اقلیت مذهبی نیز برای ورود به شورا داوطلب شده و با کسب حداکثر آرا، در شورای اسلامی شهر مشغول به فعالیت شد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در همدان بیان کرد: نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس شورای اسلامی است.

حجت الاسلام مرادی ادامه داد: با این وجود مجلس شورای اسلامی قبل از آغاز انتخابات شوراهای اسلامی دوره گذشته از شورای نگهبان استفساریه ای مبنی بر اینکه «آیا اقلیت های دینی می توانند در شورای شهر فعالیت کنند»، درخواست کرد.

وی افزود: فقهای شورای نگهبان در پاسخ به این استفساریه با استناد به قاعده ‘نفی سبیل «مبنی بر اینکه اقلیت دینی نمی تواند بر مسلمین مسئولیت داشته باشند»، به آنها اعلام کرد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در همدان اظهار داشت: اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در استان یاد شده، این استفساریه را رعایت نکردند.

حجت الاسلام مرادی ادامه داد: آنها یک اقلیت مذهبی را نامنویسی، تایید صلاحیت کرده و این داوطلب با شرکت در انتخابات رای آورد و حالا می گویند نظر شورای نگهبان اجرا نمی شود.

وی تاکید کرد: در این باره مساله روانی و جو علیه شورای نگهبان ایجاد کردند با این تفسیر که شورای نگهبان مانع ورود این فرد به شورای اسلامی شهر شده است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در همدان توضیح داد: مجلس از شورای نگهبان یک نظر خواهی کرد که پاسخ اش را نیز دریافت کرد، با این وجود چرا باید خلاف استفساریه عمل کنند.

حجت الاسلام مرادی گفت: این مساله در مجلس تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است که در صورت تصویب در این مجمع باز هم این موضوع شرعی نمی شود.

وی افزود: چراکه اگر مساله مورد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شود هم بر اساس حکم ثانویه که ولی فقیه می فرمایند «این مساله شرعی یا قانونی نبوده اما به اندازه ای می تواند انجام شود» عمل می شود.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در همدان تاکید کرد: شورای نگهبان شرعی نبودن حضور اقلیت مذهبی در انتخابات شوراها را قبل از آغاز فرایند انتخابات، اعلام کرده است.

حجت الاسلام مرادی ادامه داد: رعایت نکردن این موضوع از سوی مجلس، موجب نامنویسی و در ادامه کسب رای این فرد شد که هم اینک این اشتباه را می خواهند به نام شورای نگهبان تمام کنند.

به گزارش ایرنا، سپنتا نیکنام از اعضای منتخب شورای اسلامی شهر یزد نخستین بار در سال ۱۳۹۲ به عضویت در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر یزد انتخاب شد.

وی در سال ۹۶ با ۲۲ هزار رأی به عنوان نفر هفتم، بار دیگر به عضویت در این شورا انتخاب شد.

با شکایت علی اصغر باقری، نامزد شکست خورده انتخابات از نیکنام به دلیل زرتشتی بودن او، شعبه ۴۳ دیوان عدالت اداری در حکمی عضویت او را به دلیل مسلمان نبودن معلق کرد.

قانون انتخابات شوراها که در خرداد سال ۱۳۷۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و حدود سه هفته بعد، از سوی شورای نگهبان تایید شده، ماده ۲۶ شرایط انتخاب ‌شوندگان (نامزدها) در هنگام ثبت نام را تعیین می‌کند.

بر اساس بند ج ماده ۲۶، «اعتقاد و التزام عملی به اسلام و ولایت مطلقه فقیه» یکی از شرایط لازم برای انتخاب شوندگان است. همچنین بر اساس تبصره ۱ ماده ۲، «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند و…».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *