هیچ کشوری نمی تواند روابط ایران و ترکیه را خراب کند | ابتکار آنلاین
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸

هیچ کشوری نمی تواند روابط ایران و ترکیه را خراب کند

انتشار: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۲۲:۲۹ |
کد خبر: 42050 |
بازدید: 48 views |
بدون دیدگاه


تبریز – ابتکارآنلاین: سرکنسول جمهوری ترکیه در تبریز اعلام کرد : ترکیه و ایران در مواقع سختی در کنار هم قرار گرفته اند و هیچ کشوری نمی تواند روابط آنها را خراب کند .

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – چاغلار فاحری چاکر آلپ روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران به مناسبت سالروز کودتای نافرجام در ترکیه اظهار داشت : سه سال پیش که من به تبریز آمدم، تعداد شرکت های سرمایه گذاری ترکیه ای در آذربایجان شرقی ۳۲ مورد با ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری بود که این رقم اکنون به بیش از ۶۵ شرکت با ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است

وی با بیان اینکه تحولات ایران برای ترکیه و تحولات ترکیه نیز برای ایران حائز اهمیت است، گفت: منافع ایران و ترکیه درگروی امنیت ۲ کشور است و هیچ کشوری نمی تواند روابط این دو کشور را خراب کند.

وی با اشاره به اینکه تاریخ دوستی ایران و ترکیه به صدها سال می رسد، اظهار داشت : ترکیه و ایران با هم برادرند و در مواقع سختی دو کشور در کنار هم قرار گرفته اند.

وی در ادامه گفت : شعار سیاست خارجی ترکیه ‘صلح در وطن، صلح در جهان’ بر مبنای استراتژی بنیانگذار ترکیه نوین و در این راستا اولویت رابطه با همسایگان مان است و ایران هم به عنوان یکی از قدیمی ترین و قدرتمندترین همسایه ترکیه برای ما اهمیت استراتژیک دارد.

سرکنسول ترکیه در تبریز روابط ایران و ترکیه بر اساس حسن همجواری ادامه دارد، افزود : قبل از برجام تحریم هایی علیه ایران وجود داشت که ترکیه هیچکدام از اینها را قبول نداشت و روابط خود را در بالاترین سطح اقتصادی و سیاسی با ایران ادامه داد و از ایران حمایت می کند.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه منافع مشترکی در عراق و سوریه دارند، خاطر نشان کرد : تمامیت ارضی عراق و سوریه مورد تاکید ماست و این منطقه باید روی صلح و ثبات را ببیند.

فاحری چاکر در مورد روابط تجاری میان ایران و ترکیه نیز اظهار داشت: ترکیه مهم ترین شریک تجاری ایران در منطقه است و از سه سال پیش روابط تجاری و سرمایه گذاری را افزایش داده است.

وی با اشاره به برگزاری همایش تجارت و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی و ترکیه در تبریز اضافه کرد: در این همایش ۶۵ سرمایه گذار ترک از شهرهای بزرگ ترکیه در تبریز حضور یافته و نیز هیات هایی از اتاق بازرگانی ،انجمن های کار، اتاق بورس ،پیمانکاران و شرکت های گردشگری از تبریز و منطقه آزاد ارس بازدید کردند.

فاحری چاکر با بیان اینکه در دوره ماموریت اینجانب ۵۰ هیات ترکیه ای از ایران بازدید کردند، ادامه داد: برای افزایش تجارت و گسترش همکاری ها هر کاری انجام می دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *