یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

اصناف از ضعف قوانین رنج می برند

انتشار: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۰:۱۲:۴۰ |
کد خبر: 42027 |
بازدید: 44 views |
بدون دیدگاه


ری – ابتکارآنلاین: رئیس اتاق اصناف کشور گفت: قانون نظام صنفی جدید که توسط نمایندگان مجلس تدوین شده است، کارا نیست و مشکلات زیادی را برای اصناف ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – علی فاضلی روز یکشنبه در مراسم کلنگ زنی ساختمان اصناف شهرستان ری افزود: بزرگترین مشکل اصناف کشور در حال حاضر مجموعه عملکرد قانونگذاران و تصمیم سازان کشور در حوزه بازار است.

وی تصریح کرد: قانون اولیه نظام صنفی اوایل انقلاب مترقی و پیشرفته بود که با تدوین قانون نظام صنفی جدید، مشکلات زیادی برای این قشر زحمتکش ایجاد شد.

وی با بیان اینکه دولت چه خدمات ویژه ای به اصناف داده است که از این مجموعه مطالبه گری می کند، عنوان کرد: قانون نظام صنفی کشور جز بازدارندگی برای اصناف چیز دیگری ندارد.

فاضلی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در سال های اخیر به شدت تاکید بر خصوصی سازی و مردم محور شدن امور کشور داشته اند، اظهار داشت: مسئولان اجرایی و مجلس در این زمینه اقدام خاصی انجام نداده است.

وی ادامه داد: امروز اصناف کشور با هشت هزار و ۳۰۰ اتحادیه صنفی و ۳۹۶ اتاق اصناف مدنی ترین بخش کشور است که باید مجلس و دولت قدر این بخش را بدانند و مسیر رشد آن را با وضع قوانین مترقی و به روز تسهیل نمایند.

فاضلی با بیان اینکه بسیاری اتحادیه ها دارای دانشگاه تخصصی هستند، اضافه کرد: کمسیون های تخصصی مجلس بدون وجود نمایندگان اصناف تشکیل نمی شوند.

وی گفت که امروز اتحادیه های اصناف، گام های خوبی در جهت تجارت الکترونیک برداشته اند و تمام این امور بیانگر این امر است که اتاق اصناف از حالت سنتی در حال به روز شدن است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۵۸ توسط مجلس خبرگان قانون اساسی در ۱۷۷ اصل تصویب شد که قوانین صنفی را نیز شامل می شد، در نتیجه این قانون مشتمل بر ۹۶ ماده و ۹۲ تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۲۴ اسفندماه ۱۳۸۲ مجلس شورای اسلامی دچار تغیراتی شد و به تصویب رسید و در تاریخ ۲۸ اسفندماه همان سال به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

به گزارش ایرنا، کلنگ ساختمان اصناف شهرستان ری در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۲۰۰ متر مربع زده شد و قرار است این ساختمان با زیربنای ۹ هزار و ۴۳۵ متر مربع در هفت طبقه تمامی ۴۴ اتحادیه صنفی فعال این شهرستان را پوشش دهد.

شهرستان ری (به مرکزیت شهرری) با برخورداری از ۵۶ اتحادیه توزیعی، تولیدی و خدماتی و جمعیتی بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر دارای چهار شهر شهرری، باقرشهر، کهریزک و حسن آباد و چهار بخش مرکزی، کهریزک، فشاپویه، خاوران و قلعه نو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *