سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

نیمی از معادن مازندران روی خط قرمز خطر ناایمنی هستند

انتشار: سه شنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۳۸:۵۱ |
کد خبر: 41902 |
بازدید: 147 views |
بدون دیدگاه


ساری – ابتکارآنلاین: رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران با اشاره به اینکه وجود یک مسول فنی برای کنترل و نظارت ایمنی تجهیزات و فضای معادن ضروری است، گفت: کارگران حدود نیمی از معادن استان بدون حضور مسول فنی در این فضاها کار می کنند .

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – هادی حمیدیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از ۱۱۷ معدن فعال در مازندران ۶۰ معدن دارای مسول فنی هستند.

وی ادامه داد: با توجه به ریسک بالای کار در معادن و خطرات متعددی که این فضای کاری دارند اما وجود مسول فنی در معادن می تواند تاثیر زیادی در کنترل وقوع حوادث داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران که حقوق هر مسول فنی معدن را میانگین یک و نیم تا ۲ میلیون تومان اعلام کرد، گفت: درگیر بودن بهره برداران معادن با مسائل مالی و عدم کسب درآمد لازم باعث شده تا آنها از بکارگیری مسول فنی سرباز بزنند.

وی تاکید کرد: هرچند حضور مسول فنی نمی تواند مانع بروز حوادث در معادن و خسارت های جانی و مالی آن شود اما این افراد با اعلام نقاط و مسائل خطرآفرین می توانند در کنترل آن تاثیرگذار باشند.

 

**احتمال تکرار حادثه معدن ‘یورت’ در معادن زغالسنگ مازندران

رئیس سازمان نظام‌مهندسی معدن مازندران وضعیت ایمنی و تجهیزات معادن زغالسنگ یکی از شرکت های بهره بردار استان را زیر شرایط مطلوب توصیف کرد.

وی گفت: این شرکت بهره بردار پنج معدن زغالسنگ مازندران علاوه بر قدیمی بودن تجهیزات استخراج ، امکانات ایمنی و خود ایمنی کارگران را در معادنش ندارد.

وی اعلام کرد: تا جاییکه کپسول آتش نشانی معادن این شرکت شارژ نشده و از مدتهاست از موعد شارژ آنها گذشته است.

حمیدیان با تاکید براینکه در برخی از این معادن بالغ بر ۲۰۰ کارگر کار می کنند، هشدار داد: در صورت عدم توجه جدی و بموقع نسبت به این مساله تکرار حادثه ناگوار معدن ‘یورت ‘ دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: با توجه به حساسیت موضوع ایمنی معادن این شرکت، گزارش های لازم به دستگاههای اجرایی مرتبط ارائه شد تا در این خصوص تدبیری کنند.

اردیبهشت پارسال، حادثه انفجار معدن زغالسنگ یورت در استان گلستان رخ داد که در این حادثه ۴۳ کارگر جان باختند و بیش از ۷۰ نفر مجروح شدند.

حمیدیان تعداد معادن زغالسنگ مازندران را ۵۰ معدن اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۵ معدن فعال است و این استان از نظر معادن زغالسنگ در کشور جز رتبه های اول به شمار می رود.

مازندران ۲۴۰ معدن دارد که ۱۱۷ معدن با استخراج ۱۶ نوع ماده معدنی فعال هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *