دفاع تمام قد رئیس ارشاد دماوند از عملکردش در زمینه تئاتر | ابتکار آنلاین
دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

دفاع تمام قد رئیس ارشاد دماوند از عملکردش در زمینه تئاتر

انتشار: دوشنبه, ۱۸ تیر ۱۳۹۷ / ساعت ۲۳:۲۹:۴۵ |
کد خبر: 41844 |
بازدید: 188 views |
بدون دیدگاه


دماوند – ابتکارآنلاین: رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند از اختصاص بیش از سه هزار ساعت فضای تمرین برای گروههای نمایشی با هدف تقویت انجمن تئاتر شهرستان طی ماههای اخیر خبر داد و گفت: این نهاد طی چهار سال گذشته ۱۸۵ مجوز اجرا برای ۳۹ تئاتر دریافت کرده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – محمود پوردیوان‌بیگی‌مقدم این اقدامات را تنها بخشی از عملکرد این نهاد در حوزه تئاتر برشمرد.

وی به اهم فعالیت های این نهاد طی چهار سال گذشته اشاره و بیان کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دماوند به دلیل حوزه وسیعی که دارد، فعالیت‌های متعددی را با همکاری نهادهای عمومی و انجمن های فرهنگی و هنری انجام داده است.

 

این سخنان پوردیوان بیگی مقدم به نوعی پاسخ به انتقادهای مدیر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران به شمار می رود که چندی پیش درحالی که برای شرکت در یک آیین هنری به دماوند آمده بود، اداره های ارشاد در شهرستان ها ازجمله دماوند را به حمایت نکردن از جشنواره های نمایشی متهم کرد.

«امیرحسین شفیعی» که گفته بود بزودی جشنواره تئاتر استان تهران برگزار خواهد شد، اظهارداشت: همکاری نکردن روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی بزرگترین مشکل برگزاری اینگونه جشنواره هاست که شهرستان دماوند نیز از این مهم مستثنا نیست.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند اما این نقد مدیر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران را قبول ندارد و می گوید: ادارات ارشاد در شهرستان ها متولی امور فرهنگی و هنری هستند و مگر می شود از ظرفیت های موجود این نهاد برای مناسبت های مختلف بویژه اعتلای هنر ریشه دار و مهم تئاتر بهره نگرفت.

وی تاکید کرد: البته بضاعت ما در ادارات ارشاد مشخص است و هرکس می خواهد نقد و قضاوت کند باید با توجه به واقعیت ها باشد؛ باتوجه به داشته های موجود هیچ کوتاهی در هیچکدام از بخش ها رخ نمی دهد اما این نافی ضرورت حمایت سایر نهادهای کشوری، استانی و بویژه شهرستانی در این بخش های فرهنگی و هنری نیست.

این مسئول تاکید کرد که با حمایت و افزایش همکاری های سایر نهادهای فرهنگی مستقر در شهرستان در کنار اداره ارشاد، بی شک می توان گام های بیشتری برای اعتلای فرهنگ و هنر برداشت.

 

به گزارش ایرنا، مدیر انجمن هنرهای نمایشی استان تهران درحالی از عملکرد ادارات ارشاد انتقاد می کرد که برای حضور در افتتاحیه اجرای عمومی فصل تئاتر دماوند در سالن آمفی تئاتر سینما پرستو این شهر به عنوان یکی از رویدادهای فرهنگی و هنری شهرستان با همکاری فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور یافته بود.

این درحالی بود که «شهرام کرمی» مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که برای حضور در مراسم عمومی فصل تئاتر دماوند به این شهر سفر کرده بود در همین مراسم تاکید کرد: هدف ما در وزارت ارشاد حمایت از انجمن های هنری در سراسر کشور است ولی با توجه به بضاعت کم این وزارتخانه لازم است مسئولان شهرستان در همه دیگر بخش ها نیز پیشقدم شوند.

کرمی تاکید کرد: به همین منظور باید بین نهادهای فرهنگی و هنری همچون شهرداری، حوزه هنری، بنیاد شهید و امور ایثارگران و آموزش و پرورش تعامل و مشارکت ایجاد شود.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند در ادامه گفت وگو با خبرنگار ایرنا همچنین به حمایت مالی برای برگزاری کلاس های آموزش تئاتر و در اختیار قرار دادن بیش از سه هزار ساعت فضای تمرین گروههای نمایشی توسط این نهاد اشاره کرد و افزود: کسب پیاپی رتبه سوم و دوم جشنواره اردیبهشت تئاتر سال های ۹۴و ۹۵ استان تهران و مجوز ۱۸۵ اجرا برای ۳۹ تئاتر، میزبانی فصل تئاتر استان تهران و دیگر برنامه های مشابه از جمله افتخارات بخش تئاتر شهرستان دماوند است که نمی توان آنها را ندید یا کتمان کرد.

وی با بیان اینکه تئاتر تنها یکی از مجموعه های فعالیتی ما محسوب می شود و در سایر رشته ها نیز عملکرد ارشاد قابل دفاع است به تاسیس انجمن موسیقی، هنرهای تجسمی و خانه مطبوعات اشاره کرد.

وی افزود:برگزاری سه دوره نمایشگاه بزرگ کتاب شرق استان به میزبانی شهر دماوند، برگزاری سه دوره جشنواره آواها ونواهای رضوی، همایش قرآنی شرق استان تهران و تجلیل از خادمان قرآنی شهرستان از جمله دیگر برنامه های برگزار شده توسط این نهاد است.

پوردیوان بیگی مقدم همچنین اهدای بیش از هفت هزار جلد کتاب به نهادهای فرهنگی، تجلیل از پدید آورندگان و مولفان، افزایش مجوز فعالیت آموزشگاه های آزاد هنری از ۵ به ۱۴ عدد، برگزاری ۵۱ نمایشگاه هنری درحوزه هنرهای تجسمی، عکس و خوشنویسی را از دیگر اقدامات برشمرد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دماوند گفت: برگزاری بیش از یکصد دوره کلاس آموزش هنری در رشته های مختلف در فرهنگسراهای شهرستان، برگزاری نخستین طرح چله نشینی ادبیات در استان تهران، سه دوره سوگواره هنری عاشورائیان، افزایش ۲ سینما و صدور مجوز ۱۷ کانون فرهنگی هنری مساجد و افزایش آنها از ۲۰ کانون به ۳۷ کانون از دیگر اقدامات است.

شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر ۱۰۰هزار نفر در ۴۵ کیلومتری شمال شرق شهر تهران قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *