شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

ظرفیتهایی برای کلانشهرها در بودجه ۹۷ وجود دارد

انتشار: دوشنبه, ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۰۳:۴۷ |
کد خبر: 41228 |
بازدید: 18 views |
بدون دیدگاه


مشهد

مشهد – ابتکارآنلاین: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیتهایی برای کلانشهرها در قالب بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور وجود دارد که می توان از آنها برای توسعه در بخشهای مختلف نظیر حمل و نقل و نوسازی بافت های فرسوده استفاده کرد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – علی لاریجانی عصر دوشنبه در مراسم رونمایی ۲۱۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس جدید در مشهد افزود: شهرهای بزرگ دارای مشکلات بیشتری نسبت به سایر شهرها هستند که آلودگی هوا از آن جمله است لذا توسعه مترو و حمل و نقل عمومی برای کاهش این معضل ضروری است. پروژه های مترویی باید با سرعت بیشتری اجرا شوند و برای تحقق این مهم حمایت دولت و مجلس ضروری است.

وی ادامه داد: در چارچوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ امکاناتی برای کلانشهرها دیده شده که از آن جمله وجود ردیفی برای سه شهر زیارتی است که می توان از این ظرفیت برای تقویت زیرساختهای زیارتی استفاده کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه یارانه ها و منابع پرداخت آن را از مشکلات کشور اعلام و بیان کرد: امسال تصمیم بر آن شد منابعی در اختیار سازمان برنامه و بودجه باشد تا دسترسی به آن سهل تر شود و منابعی که برای پرداخت یارانه به مردم و سایر بخشها در نظر گرفته شده پایدار می شود. این اقدام مهمی می باشد که تاکنون اجرا نشده است.

وی گفت: فروش اوراق مشارکت نیز ظرفیت دیگری در اختیار کلانشهرها است که می توانند از این ظرفیت برای توسعه حمل و نقل عمومی و نوسازی بافتهای فرسوده استفاده کنند. امکان دیگر نیز فراهم شده که با اجرایی شدن آن در زمینه توسعه حمل و نقل ریلی گامهای بلندی برداشته می شود و آن در نظرگرفتن فاینانس تا سقف هشت میلیارد دلار است و ۱۵ درصد سهم دولت نیز از صندوق توسعه تامین می شود که مسیر جدیدی برای حمل و نقل ریلی است.

لاریجانی افزود: کلانشهر مشهد دارای موقعیت خاصی است و باید مشکلات آن در کنار کلانشهر تهران خاص تر بررسی شود. شهرداران کلانشهرها می توانند با راه اندازی دبیرخانه ای مشکلات خود را به طور جدی تر از طریق دولت و مجلس پیگیری کنند و اگر این اقدام محقق شود این دبیرخانه به مرکز پژوهشهای مجلس معرفی خواهد شد تا دستور کارهای مشخصی از آن برای حل معضلات کلانشهرها استخراج شود.

۲۱۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس با هزینه هزار و ۳۳۶ میلیارد ریال اعتبار در بازار خودروی مجیدیه رونمایی شد. از ابتدای امسال تاکنون ۱۱۲ دستگاه اتوبوس فرسوده در مشهد نوسازی شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>