سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

حمایت دولت باعث افزایش درآمد چایکاران شده است

انتشار: چهارشنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۲۱:۰۰:۳۹ |
کد خبر: 41086 |
بازدید: 76 views |
بدون دیدگاه


لاهیجان – ابتکارآنلاین: معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: حمایت های دولت از بخش چایکاری باعث افزایش درآمد چایکاران، تولید برگ سبز، مساحت باغ های فعال، تولید، فروش و افزایش شاخص های ضریب خوکفایی در تولید چای شده است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمد علی طهماسبی افزود: حمایت های دولت تدبیر و امید بویژه با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت موجب رشد چایکاری در شمال کشور شده است و این حمایت ها ادامه می یابد.

وی اظهارداشت: ۹۱۲ میلیارد ریال وام به چایکاران و کارخانه داران از طریق سازمان چای کشور و با احتساب تسهیلات صندوق حمایت از توسعه صنعت چای از سال ۹۲ تا پارسال پرداخت شده است .

وی خاطرنشان کرد: با حمایت دولت از کشت چای ، میانگین قیمت خرید برگ سبز نیز از هشت هزار و ۷۵۰ ریال در سال ۹۲ تاکنون ۱۱۵ درصد رشد داشته است و تولید برگ سبز چای نیز با ۳۵ درصد رشد از ۸۰ هزار تن در سال گذشته با وجود تنش آبی به ۱۰۸ هزار تن رسیده است .

وی ادامه داد: مساحت باغ های فعال چای در آغاز کار دولت تدبیر و امید ۱۷٫۵هزار هکتار بود که با حمایت دولت این میزان هم اکنون به بیش از ۲۱هزار تن رسیده و درآمد چایکاران نیز در این مدت با ۱۹۰ درصد افزایش در سال گذشته به دو هزار و ۳۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

طهماسبی تولید چای خشک از سال ۹۲ تا ۹۶ را به ترتیب ۱۹هزار، ۱۴٫۵، ۳۱ و ۲۴ هزار تن ذکر و تصریح کرد: تولید چای خشک در این مدت از ۲۸ درصد رشد برخوردار بوده و آبیاری تجمعی نیز از ۲۵۰ هکتار در این مدت به ۸۲۸ هکتار و ضریب خودکفایی در صنعت چای نیز از ۱۷ به ۲۲ درصد رسیده است.

وی با اشاره به تشکیل صندوق حمایت از توسعه چای یادآورشد: این صندوق در آینده با خرید زنجیره ای چای فعالیت خود را گسترش خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تنش های کم آبی به حفر چاه در بخش چایکاری باید توجه شود که دولت تا ۸۵درصد هزینه آن را پرداخت می کند که این کار می تواند با افزایش اراضی به آبیاری تحت فشار چندین هزار هکتار از اراضی چایکاران را زیر پوشش آبیاری قرار دهد تا افزایش واحد سطح را بدنبال داشته باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: زمینه های مکانیزاسیون ، پرداخت تسهیلات آبیاری ، احداث جاده های بین راهی باغها و امور زیربنایی باید در برنامه های سازمان چای قرار گیرد که مسوولان استان گیلان بویژه مسوولان جهادکشاورزی، استاندار و فرمانداران می توانند به تحقق این برنامه ها کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *