شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

تحقق حقوق شهروندی مهمترین وعده رئیس جمهوری است

انتشار: چهارشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۲۳:۵۷ |
کد خبر: 41070 |
بازدید: 20 views |
بدون دیدگاه


ارومیه

ارومیه – ابتکارآنلاین: دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی در پیامی به سومین همایش حقوق شهروندی، تحقق این امر را مهمترین وعده رئیس جمهوری به ملت ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – در متن پیام صادره از سوی شهیندخت مولاوردی که امروز/ چهارشنبه/ در سومین همایش حقوق شهروندی در ارومیه قرائت شد، آمده است: حقوق شهروندی به مثابه یک حوزه دانش، همواره نیازمند تحقیقات روزآمد و متأثر از تحولات جامعه انسانی است که با چنین چشم اندازی به همان میزان که جستجو در تجارب، دستاوردها و چالش های دیگر جوامع می تواند مفید و راهنمای ما باشد، نگاه بومی داشتن به حقوق شهروندی نیز ضرورتی غیر قابل انکار تلقی می شود.

وی افزوده است: اگر در پی ترویج، احترام، حمایت و تحقق و تضمین حقوق شهروندی در کشورمان هستیم و آن را نه تنها به مثابه یک آرمان، بلکه وظیفه ای ملی تلقی می کنیم، گام اساسی ابتدایی این خواهد بود که با رویکردی جهانی- بومی به تحقیقات در این خصوص بپردازیم.

وی ادامه داده است: تحقیقات و پژوهش های دقیق، علمی و میان رشته ای می تواند به شناخت جامعه هدف ما در عرصه حقوق شهروندی یاری رسانده و با بررسی چالش های پیش رو، گزینه های متعدد و راهکارهای آزموده شده ای را در پیش روی فعالان این حوزه قرار دهد؛ در اجرای حقوق منشور حقوق شهروندی نباید مسیر آزمون و خطا را طی کرد چرا که در این مسیر، اگر سیاست گزاران و کارگزاران حکومتی در دید شهروندان، پر خطا ظاهر شوند، ممکن است آسیب اساسی به حس امید و انگیزه مشارکت شهروندان وارد شود.

مولاوردی اضافه کرده است: گفتمان حقوق شهروندی باید ترویج و توسعه یابد، چراکه تحقق حقوق شهروندی مهمترین وعده رئیس جمهوری به ملت ایران است.

وی افزود: حقوق شهروندی باید به صورت تخصصی در دروس و سرفصل های مستقلی در قالب تربیت شهروندی، مهارت های زندگی، تربیت مدنی مسئولیت های اجتماعی و نظایر آن در کتب درسی مدارس و دانشگاه ها افزوده شود.

به گزارش ایرنا، در ۲۹ آذر ۱۳۹۵ منشور حقوق شهروندی ایران به امضای رئیس جمهوری رسید و ابلاغ شد.

حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، کرامت و برابری انسانی، آزادی و امنیت شهروندی، مشارکت در تعیین سرنوشت، اداره شایسته و حسن تدبیر، آزادی اندیشه و بیان، دسترسی به اطلاعات، دسترسی به فضای مجازی، حریم خصوصی، تشکل، تجمع و راهپیمایی، تابعیت، اقامت و آزادی رفت وآمد، تشکیل و برخورداری از خانواده، برخورداری از دادخواهی عادلانه، اقتصاد شفاف و رقابتی، مسکن، مالکیت، اشتغال و کار شایسته، رفاه و تأمین اجتماعی، دسترسی و مشارکت فرهنگی، آموزش و پژوهش، محیط‌زیست سالم و توسعه پایدار،صلح، امنیت و اقتدار ملی، سرفصل های حقوقی است که در این منشور آمده است.

سومین دوره همایش ملی تبیین حقوق شهروندی به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و باحضور پدر علم حقوق عمومی و اساسی کشور پروفسور سیدمحمدهاشمی امروز در ارومیه در حال برگزاری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>