شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

رونمایی از نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی کشور در رفسنجان

انتشار: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۰۴:۵۲ |
کد خبر: 41034 |
بازدید: 24 views |
بدون دیدگاه


کرمان

کرمان – ابتکارآنلاین: نخستین دستگاه هوشمند آب و هواشناسی در کشور که به همت محققان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان طراحی و ساخته شده است امروز (سه شنبه ) با حضور رئیس اداره هواشناسی کشاورزی کشور و جمعی از دانش آموختگان و محققان این دانشگاه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا- عضو ملی نخبگان کشور و مدیر این طرح در حاشیه رونمایی از این اختراع در حوزه کشاورزی به خبرنگار ایرنا گفت: این دستگاه به همت محققان دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان طراحی و ساخته شده و برای نخستین بار در کشور رونمایی شده است.

معین ملامحمدی افزود: مطالعات، طراحی و ساخت این دستگاه به مدت چهارسال توسط ۳۰نفر از پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه ولیعصر رفسنجان و با هزینه ۹۰۰میلیون تومان انجام گرفته است.

کرمان1

معین ملامحمدی افزود: با توجه به وجود بحران آب و کمبود منابع آبی، بارندگی کم و تبخیر زیاد آب و همچنین افت سطح سفره های زیرزمینی آب در این شهرستان و در کنار این معضلات، بروز سرمازدگی و گرمازدگی های دو سال اخیر ، می طلبید در رفع این معضلات دستگاهی طراحی شود.

وی بیان کرد: امسال بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از پوکی پسته در رفسنجان داشتیم لذا طرح های هوشمند در راستای مدیریت صحیح منابع آبی نیاز است تا محصول احیا شود و رونق اقتصادی را شاهد باشیم.

ملامحمدی خاطرنشان کرد: نحوه استفاده از این دستگاه هوشمند آب و هواشناسی به این شکل است که کشاورز می تواند مزرعه خود را به این دستگاه معرفی و موقعیت را ثبت کند و مزرعه هر دو ساعت پایش می شود و سنسورهای دما، رطوبت، باد و … که به این دستگاه وصل هستند به طور لحظه ای تغییرات و اطلاعات مزرعه را ثبت و اعلام می کند.

وی ادامه داد: وقتی مزرعه به سیستم معرفی می شود کمبود آب را مشخص و محاسبه بهترین زمان آبیاری را اعلام می کند، همچنین اندازه گیری سطح آب چاه کشاورزی، مدیریت هوشمند باغداری، اعلام حمله آفات از یک هفته قبل، تشخیص پوکی پسته، پیش بینی سرمازدگی و پیش بینی سرعت وزش باد، اعلام بهترین زمان برداشت محصول پسته، تشخیص بیماری های برگ پسته به صورت آنلاین، توصیه های فصلی کارشناس تغذیه و … از دیگر مزایای این دستگاه است.

وی با اشاره به اینکه این دستگاه یکی از شگفت انگیزترین خدمات دنیای تکنولوژی امروز است افزود: این پدیده مدیریت کشاورزی از راه دور در انواع چاه های کشاورزی، قنوات، انواع مزارع کشاورزی، به ساده ترین روش ها ارایه می نماید .

ملامحمدی همچنین گفت : قیمت هر دستگاه بین ۱۵میلیون تا ۲۰میلیون تومان می باشد که برای یک چاه کشاورزی جواب می دهد .

به گفته ملامحمدی این دستگاه که به تولید انبوه هم خواهد رسید را می توان علاوه بر استفاده در دیگر نقاط کشور به خارج صادر کرد.

وی تاکید کرد: بحران آب را در رفسنجان جدی بگیریم.

شهرستان رفسنجان با بیش از ۸۰ هزار هکتار یاغات پسته اقتصادش بر پایه این محصول صادراتی قرار دارد.

رفسنجان بیش از ۳۱۱ هزار نفر جمعیت است و در ۱۱۰ کیلومتری کرمان قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>