شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

۳۰ هزار بهورز در کشور فعالیت دارند

انتشار: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۰۴:۱۷ |
کد خبر: 41033 |
بازدید: 23 views |
بدون دیدگاه


مشهد

مشهد – ابتکارآنلاین: معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۳۰ هزار بهورز با هدف حفظ و مراقبت از سلامت مردم در کشور فعالیت می کنند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا- دکتر علیرضا رئیسی روز سه شنبه در حاشیه همایش تجلیل از بهورزان و مربیان نمونه کشور در مشهد طی گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون ۱۸ هزار خانه بهداشت روستایی در کشور دایر است که بهورزان در آنها فعالیت دارند.

وی با اشاره به تغییراتی که طی دهه اخیر در جمعیت روستایی و شهرنشین کشور ایجاد شده، اظهار کرد: در زمان طراحی و تاسیس شبکه بهداشت و درمان، ۷۰ درصد جمعیت کشور در روستاها و ۳۰ درصد در شهرها ساکن بودند اما اکنون این شاخص معکوس شده است.

وی گفت: باید تغییراتی در ارتباط با نوع آموزش بهورزان و شرح وظایف آنان اعمال شود.

رئیسی افزود: با توجه به پوشش فراگیر واکسیناسیون و کاهش بیماریهای واگیردار مانند سرخک و فلج اطفال در کشور، شیوع بیماریهای غیر واگیر مشکل اصلی حوزه سلامت است که بهورزان می توانند نقش اساسی در کنترل و پیشگیری از این بیماریها داشته باشند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به لزوم عملیاتی شدن طرح پزشک خانواده در کشور اظهار کرد: در سالهای گذشته زیر ساخت های فیزیکی مناسب برای اجرای این طرح ایجاد شده که فعالیت ۲۲ هزار مراقب سلامت و تاسیس و تکمیل بیش از شش هزار خانه بهداشت، پایگاه و مراکز جامع سلامت در کشور از این جمله است.

وی گفت: چالش اصلی ما علاوه بر رسیدن به الگوی واحد در اجرای طرح پزشک خانواده با استفاده از تجربیات کشورهای پیشرفته، کمبود اعتبار است بطوریکه در سالهای اخیر تخصیص اعتبارات پزشک خانواده از سوی مجلس شورای اسلامی روند نزولی داشته است.

در این همایش از بهورزان و مربیان نمونه کشور قدردانی شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>