حبّ و بغض سیاسی؛ دلیل هجمه برخی به رئیس جمهور | ابتکار آنلاین
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸

حبّ و بغض سیاسی؛ دلیل هجمه برخی به رئیس جمهور

انتشار: یکشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ / ساعت ۱۹:۱۶:۲۲ |
کد خبر: 40982 |
بازدید: 71 views |
بدون دیدگاه


مقام ریاست جمهوری، از اصلی ترین و کاربردی‌ترین ارکان حکومت های جمهوری است و در کشور ما نیز ۴۲ اصل از اصول قانون اساسی در رابطه با رئیس جمهور و شرح وظایف وی بیان شده است.

 

در اصل ۱۳ قانون اساسی آمده است: پس‏ از مقام‏ رهبری،‏ رئیس‏ جمهور عالی­ترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور است‏ و مسئولیت‏ اجرای‏ قانون‏ اساسی‏ و ریاست‏ قوه‏ مجریه‏ را جز در اموری‏ که‏ مستقیماً به‏ رهبری‏ مربوط می‏ شود، بر عهده‏ دارد. رئیس جمهور با احراز این مقام عالی، طبعاً در موقعیت‌های مهم و برجسته قانونی در سطح داخلی و بین المللی قرار می‌گیرد.

 

در اصل ۱۱۴ قانون اساسی کشور ذکر شده است: رئیس‏ جمهور برای‏ مدت‏ چهار سال‏ با رأی‏ مستقیم‏ مردم‏ انتخاب‏ می‏ شود و انتخاب‏ مجدد او به‏ صورت‏ متوالی‏ تنها برای‏ یک‏ دوره‏ بلامانع است‏.

 

با این موارد جای سؤال است چرا عده ای در کشور مرتباً سعی دارند قوه مجریه را مورد هجمه قرار دهند، آیا منافع حزبی و شخصی آنها به مخاطره افتاده و یا شاید هم عده ای به مردم و رأی آنها پایبندی ندارند.

 

قبل از انتخابات اردیبهشت ماه، کسانی که هرگز نمی توانند وحدت میان آحاد جامعه و مردم و دولت را ببینند، سناریویی را طراحی کردند تا به وسیله آن مردم را از رأی به روحانی در سال ۹۲ پشیمان کنند اما ملت در حماسه اردیبهشت ۹۶ نشان دادند توطئه بدخواهان باعث نمی شود مردم پشت منتخب خود را خالی کنند همانطور که دکتر روحانی به رأی خود پشت نکرده است.

 

افراد اختلاف برانگیز بین دولت و مردم پس از انتخابات نیز برنامه جدیدی را طراحی کردند تا مردم را بار دیگر نسبت به رأی­شان ناامید سازند. طرح مبحثی جدید که هدفش تنها سرگرم کردن دولت به حواشی و مأیوس نمودن مردم است.

 

باید گفت هجمه به رئیس جمهور و بدنه دولت های یازدهم و دوازدهم به قدری آسان شده که افراد در هر جایگاهی انتقادات ناشی از حبّ و بغض های سیاسی دارند.

 

شخص رئیس جمهور بارها عنوان کرده اند که انتقاد سازنده را پذیرا هستند اما تفاوت هست میان انتقاد سازنده و هجمه مغرضانه. در واقع توهین به رئیس جمهور، اهانت به شعور و خرد جمعی یک ملت است.

(نویسنده: مسعود مرسلپور – مدرس دانشگاه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *