شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

آغاز بکارهشتمین جشنواره جابربن حیان با ۱۹۰ طرح در شهرستان دماوند

انتشار: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۵۱:۳۱ |
کد خبر: 40980 |
بازدید: 19 views |
بدون دیدگاه


دماوند

دماوند – ابتکارآنلاین: رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند از آغاز بکار هشتمین جشنواره جابربن حیان با ۱۹۰ طرح در زمینه های طراحی، ساخت و آزمایش از۴۰ مدرسه مقطع ابتدایی شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – مهرداد پورفتحی روز دوشنبه درحاشیه جشنواره جابربن حیان در جمع خبرنگاران بیان کرد: طرح جابر یک پروژه علمی مخصوص دانش آموزان ابتدایی است و با توجه به اینکه این طرح هشت سال است که در کشور اجرا می شود، طی سال های قبل تنها مشارکت حدود ۴۰ درصد مدارس را داشتیم ولی امسال همه مدارس ابتدایی شهرستان حتی دورافتاده ترین مدارس در این طرح شرکت می کنند.

وی طرح هایی این دوره از جشنواره را شامل طراحی، ساخت و آزمایش دانست و گفت: پایه های سوم و چهارم دبستان در زمینه آزمایش های علمی و پایه های پنجم و ششم در زمینه طراحی و ساخت شرکت می کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه شعار این جشنواره «من یک برنده ام چون یک پروژه دارم» می باشد، اضافه کرد: دانش آموزان شرکت کننده، منتخب مدارس بود و این طرح در تمامی مدارس اجرا می شود که از هر ۵ طرح یک طرح به جشنواره راه می یابد.

پورفتحی با بیان اینکه ۳۰ درصد طرح ها مربوط به دانش آموزان روستایی است، گفت: دانش آموزان از محفوظات محوری باید به سمت پروژه و پژوهش محوری تشویق شوند و از سنین نوجوانی بیاموزند که تمام طرح ها به صورت پژوهشی باشد.

رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان دماوند تصریح کرد: یکی از اقدامات مهمی که در این زمینه انجام شده، شناسنامه دار کردن طرح ها است و تمام ایده های دانش آموزان در پرونده تحصیلی آنان ثبت خواهد شد.

وی در خصوص راهیابی طرح های دانش آموزان به مراحل استانی و کشوری عنوان کرد: تعداد زیادی از طرح ها در سال گذشته به مرحله استانی راه یافت و همچنین طرح کشوری نیز داشتیم و می توان گفت شهرستان دماوند در طرح جابر بن حیان عملکرد بسیار خوبی داشته است.

این مقام مسئول در ارتباط با تعداد طرح های شرکت داده شده در این جشنواره بیان کرد: در این جشنواره ۱۹۰ طرح منتخب از دانش آموزان ۴۰ مدرسه مقطع ابتدایی شهرستان وجود دارد ولی با توجه به اینکه کل طرح های مدارس ۸۰۰ طرح بود، به دلیل محدودیت تنها ۵ طرح برتر هر مدرسه در این جشنواره شرکت کردند و از بین ۱۹۰ طرح، ۳۰ طرح داوری خواهد شد.

لازم به ذکر است از ۴۰ مدرسه شرکت کننده در این جشنواره با حضور مسئولان شهری و شهرستانی تقدیر شد.

شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر ۱۰۰هزار نفر در ۴۵ کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، ازجنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است که این شهر از۲بخش مرکزی و رودهن تشکیل می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>