شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷

قرارداد نخستین نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی در پسابرجام

انتشار: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۲۳:۱۰:۴۷ |
کد خبر: 40952 |
بازدید: 13 views |
بدون دیدگاه


گر

گرمسار – ابتکارآنلاین: قرارداد ساخت نیروگاه برق خورشیدی میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت «کارلوماسکار» ایتالیا عصر امروز (شنبه) در تهران امضا شد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – عبدالرضا نادری؛ مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی گرمسار در آیین امضای قرارداد همکاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت «کارلو مارسکا»* ایتالیا در تهران افزود: بر پایه این قرارداد، مقرر است با سرمایه‌گذاری حدود ۱۰۰ میلیون دلاری شرکت ایتالیایی، ۱۰۰ مگاوات برق خورشیدی تولید و به شبکه سراسری برق تزریق شود.

وی ادامه داد: بخشی از سرمایه گذاری بر پایه این قرارداد، مربوط به ساخت پست برق ۲۳۰ کیلوولت در منطقه است و از آنجا که قرارداد به صورت اجاره تنظیم شده، بین ۲۰ تا حداکثر ۲۵ سال از آن بهره برداری می شود و سپس در اختیار شرکت منطقه ویژه اقصادی گرمسار قرار می‌گیرد.

نادری تصریح کرد: اگر این قرارداد امضا نمی‌شد، شرکت منطقه ویژه اقصادی گرمسار مجبور به سرمایه‌گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی برای ساخت یک پست ۲۳۰ کیلو ولت بود که توانایی مالی لازم برای آن وجود نداشت اما با اجرای این مهم از آن بی نیاز می‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی گرمسار، ساخت چنین واحدهای نیروگاهی را از نظر موضوع پدافند غیرعامل نیز مهم ارزیابی کرد و گفت: کشور به این دست نیروگاه ها برای تامین برق پایدار و دوری از خاموشی – Black Out- نیازمند است.

وی بیان داشت: شرکت ایتالیایی یاد شده بسیاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود را از شرکت‌های ایرانی تامین می کند که اشتغالزایی خوبی نیز برای منطقه به همراه خواهد داشت.

نادری تاکید کرد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با مشارکت سازمان منطقه اقتصادی ویژه گرمسار، برنامه ساخت پنل‌ها (صفحات) خورشیدی را نیز در برنامه دارد.

به گفته این مسوول، شرکت ایتالیایی از محل فروش برق تولیدی خود به سودآوری دست می‌یابد.

وی یادآوری کرد حدود سه ماه پیش نخستین واحد نیروگاه خورشیدی کشور به ظرفیت ۲۰ مگاوات در همدان به بهره برداری رسید اما نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی گرمسار، در نوع خود بی نظیر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>