چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

گردش مالی مراکز رشد و پارک های فناوری ۳۰ هزار میلیارد ریال است

انتشار: دوشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۵۹:۱۹ |
کد خبر: 40401 |
بازدید: 17 views |
بدون دیدگاه


اراک

اراک – ابتکارآنلاین: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گردش مالی ۲۲۸ مرکز رشد و پارک های علم و فناوری کشور در سال جاری معادل ۳۰ هزار میلیارد ریال است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – مسعود برومند روز دوشنبه در آیین بهره برداری از سایت اصلی پارک علم و فناوری استان مرکزی در اراک، افزود: ۲۳۰ میلیون دلار صادرات در سال گذشته از محل دانش مراکز رشد و پارک های فناوری برای کشور حاصل شد.

وی اظهار کرد: توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در دهه اخیر در دستور کار قرار گرفته و اکنون ۳۰ هزار نفر در ۴۲ پارک فناوری و ۱۸۶ مرکز رشد مشغول کار هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشور ما با توسعه این بخش و همکاری مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید علم، رتبه یک منطقه و رتبه ۱۷ را در جهان به دست آورده است.

برومند افزود: دانش زمانی به ثروت می انجامد که با فناوری و تجاری سازی همراه شود و محل تحقق این مهم در پارک های علم فناوری و مراکز رشد کشور است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال در ۵۰ سال گذشته به شکل سنتی و با ایجاد زیرساخت های صنایع بزرگ مهیا می شد اما رویکرد اشتغالزایی کشور درحال تغییر و در این زمینه کمک گرفتن از مراکز رشد و پارک های فناوری محوری اساسی است.

برومند افزود: تکیه بر روش های نوین اشتغالزایی با استفاده از دانش روز، سرمایه گذاری کمتر و اشتغال بیشتری اصل مهمی است که در این راستا عنصر اصلی دانش و تخصص در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عمده مراکز علمی و دانشگاهی کشور در مقوله کارآفرینی با مراکز رشد و فناوری همکاری مطلوب دارند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز در این آیین گفت: فناوری اطلاعات در کشور به مرحله بلوغ رسیده و اطلاعات با سرعت سرسام آور رشد می کند و همسو با این روند، جایگاه علمی ایران نسبت به اوایل انقلاب تغییر اساسی داشته است.

حقیقی افزود: در سال های گذشته ۶۹۹ مقاله علمی در کشور نوشته و چاپ شده بود و امروز به برکت انقلاب اسلامی ۳۹ هزار و ۹۱۸ مقاله ثبت شده و رتبه علمی ایران در دنیا ۱۷ و در منطقه به جایگاه برتر رسیده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: مراکز رشد و فناوری باید بکوشند دانش و تخصصی را به ثروت تبدیل کنند تا از منافع آن درآمد برای کشور حاصل شود.

حقیقی، به رابطه اثرگذار دانشگاه و صنعت اشاره کرد و افزود: برقراری و تقویت این ارتباط باید به تولیدات کیفی و افزایش اشتغال منجر شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش از حضور پررنگ مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن تقدیر کرد.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز گفت: پارک علم و فناوری استان مرکزی سال ۸۱ با هدف ایجاد فضای مطلوب برای رقابت و تولید مراکز رشد و فناوری اطلاعات کلید زده شد.

محمد رفیعی افزود: با توجه به جایگاه استان مرکزی به عنوان مرکز مستقل، ظرفیت مطلوبی برای سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات وجود دارد.

وی اظهار کرد: راه اندازی مرکز رشد آی.سی.ای از برنامه های توسعه ای این مجموعه برای سال آتی است.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: ۱۶۵ شرکت دانش بنیان در سال جاری با گردش مالی ۶ هزار میلیارد ریال در استان مرکزی فعالیت دارند.

رفیعی افزود: صادرات شرکت های دانش بنیان استان مرکزی در سال جاری به کشورهای اروپایی یک میلیون و ۲۵۸ هزار دلار است.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: در برنامه ششم توسعه نیاز است تا ۶۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال شوند.

وی، ایجاد و تقویت دیپلماسی فناوری و توسعه ارتباطات بین المللی، ایجاد رویکرد عملیاتی اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در استان، ایجاد مرکز رشد تخصصی فناوری اطلاعات، ایجاد مرکز رشد علوم انسانی، ایجاد مرکز نوآوری، راه اندازی مرکز رشد در شهرستان ها و توسعه مرکز رشد جامع واحدهای فناوری را از جمله برنامه های آتی پارک علم و فناوری استان مرکزی عنوان کرد.

در این آیین سایت اصلی پارک علم و فناوری استان مرکزی با ۱۱هکتار وسعت با صرف ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.

۷۵ شرکت دانش بنیان در استان مرکزی فعالیت دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>