چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶

مرز چیلات یک ظرفیت برای توسعه همه جانبه استان است

انتشار: دوشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۸:۵۸:۴۰ |
کد خبر: 40400 |
بازدید: 17 views |
بدون دیدگاه


ایلام

ایلام – ابتکارآنلاین: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام گفت: این خروجی مرزی می تواند به عنوان یک ظرفیت برای توسعه همه جانبه استان مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت الاسلام و المسلمین محمدنقی لطفی روز دوشنبه در جریان بازدید از مرز چیلات اظهار کرد: ایلام طولانی ترین مرز را با کشور عراق دارد و نزدیک ترین استان به کربلای معلی ، شهر کوت و استان های واسط و میسان این کشور است.

وی با اشاره به روابط خوب سیاسی و قرابت مذهبی بین ملت ها و دولت های ایران و عراق افزود: زمینه برای گردشگری مذهبی و تردد زوار نیز با توجه به مرز گسترده ۲ کشور فراهم است.

امام جمعه ایلام به افزوده شدن تردد زوار در هر سال از مرز مهران اشاره کرد و یادآور شد: چیلات می تواند نقش موثری در کاهش این حجم و تسهیل در تردد زوار و کمک به مرز مهران داشته باشد.

حجت الاسلام لطفی اضافه کرد: زیرساخت های مرز چیلات از سمت استان فراهم است و طرف عراقی نیز تمایل به راه اندازی این مرز دارد و باید جلسات مسئولان ۲ استان ایلام و میسان هر چه سریع تر برگزار شود و امکانات لازم برای فعال شدن این مرز و گشایش آن در اربعین آینده را آماده کنیم.

امام جمعه دهلران نیز در این بازدید از توجه ویژه و بازدید نماینده ولی فقیه در استان ایلام از مرز چیلات تقدیر کرد و گفت: این بازدید می تواند نقطه عطفی در سرعت بخشی به برنامه های در دست اجرا بوده و زمینه ساز توسعه روابط ۲ کشور در این خروجی مرزی باشد.

حجت الاسلام سید محسن موسوی راه اندازی مرز چیلات را آرزوی دیرینه و خواسته به حق مردم مرزدار دهلران دانست و گفت: امیدواریم با همت مسئولان مربوطه شاهد بازگشایی این مرز در آینده نزدیک باشیم.

فرماندار دهلران نیز در این بازدید با اشاره به اهمیت مرز چیلات گفت: در اجرای دستورات مسئولان ارشد استان بخشی از زیرساخت های چیلات آماده و بخشی در دست اقدام است.

سید حسینعلی موسوی با اشاره به فراهم بودن زیرساخت های آب و برق ، جاده و فیبر نوری در این مرز گفت: جهت تامین آب آشامیدنی حفاری یک حلقه چاه در دستور کار است.

وی ابراز امیدواری کرد با پای کار آمدن طرف عراقی و جانمایی و تثبیت بازارچه، اربعین سال آینده شاهد راه اندازی این مرز باشیم.

بازدید از طرح احیای اراضی ۵۰ هزار هکتاری و دیدار با مردم دشت عباس از دیگر برنامه های نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام به دهلران است.

گستره در نظر گرفته شده برای بازارچه مرزی چیلات ۴۰ هکتار در نظر گرفته شده که تاکنون ۲ هکتار ان تسطیح شده است.

نوذری : چیلات نقش مهمی در توسعه منطقه و استان دارد

دراین خصوص معاون سیاسی امنیتی استاندار ایلام نیز به تازه گی از چیلات بازدید و بر نقش مهم راه اندازی این بازارچه مرزی در توسعه شهرستان مرزی دهلران و استان تاکید کرد.

به گزارش ایرنا،محمد نوذری در بازدید از مرز چیلات به خبرنگار ایرنا گفت: این مرز از نقاط مهم و کلیدی است که اقدامات خوبی در حوزه زیرساخت های آن انجام شده است.

وی با اشاره به زیرساخت،برق،فیبر نوزی و جاده دستزسی گفت: ۱۱ کیلومتر از جاده دسترسی جهت تکمیل شدن به مناقصه رفته است و به زودی عملیاتی و تکمیل می شود.

معاون استاندار ایلام نقش این مز در توسعه اقتصادی منطقه و استان متذکر شد و افزود: مدیریت ارشد استان و مسئولان استانی و شهرستانی به جد دنبال عملیاتی کردن آن هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>