دفاع از حقوق عمومی را دادستان ها جدی بگیرند | ابتکار آنلاین
شنبه ۳ فروردین ۱۳۹۸

دفاع از حقوق عمومی را دادستان ها جدی بگیرند

انتشار: شنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۱۹:۳۲:۵۹ |
کد خبر: 40333 |
بازدید: 52 views |
بدون دیدگاه


خرم آباد – ابتکارآنلاین: دادستان کل کشور گفت: یکی از وظایف دادستان ها ، بحث دفاع از حقوق عمومی بوده که دادستان ها باید دفاع از حقوق عمومی را جدی بگیرند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت الاسلام والمسلمین جعفر منتظری روز شنبه در جلسه شورای قضایی لرستان اظهار کرد : اساس حکومت قضاوت است و بخش های دیگر جنبه اجرایی دارد، برای قاضی در شریعت مقدس اسلام شرایطی گذاشته شده که برای هیچ صنف دیگری دیده نشده است.

وی افزود: اگر عهدنامه مالک اشتر را که منشوری از حکومت حقه الهی است را ملاحظه کنید، آن جا که امام علی(ع) کارگزاران را تقسیم بندی می کند به انواع مختلف، به امر قضا که می رسد مطالب عجیب و کوبنده ای دارد.

به گفته وی امروز در مسئولیت قضایی تنها به امر قضاوت شرعی و قانونی بسنده نمی شود، بلکه در قانون یک مسئولیت ها و وظایفی به عهده دستگاه قضایی گذاشته شده است.

دادستان کل کشور همچنین گفت: سازمان بازرسی که یک سازمان اثرگذار در سلامت دستگاه ها است ،سبقه قضایی ندارد اما به موجب قانون مسئولیت اش با قوه قضاییه است.

وی تصریح کرد: دادستانی یکسری مسئولیت هایی دارد، از جمله دفاع از حقوق عمومی که سبقه قضایی ندارد اما به عهده دستگاه قضا است، حضور و تاثیرگذاری دادستان کل در مسائل اقتصادی کشور، حضور در شورای پول و اعتبار و شورای عالی بورس از جمله این وظایف است.

وی با بیان اینکه امروز دستگاه قضایی ما صرف مسئولیت امر قضا را عهده دار نیست بلکه مسائل بیشتری را عهده دار است، افزود: ما در مدیریت کشور می توانیم بصورت ، نظارت، پیگیری و مراقبت نقش داشته باشیم.

دادستان کل کشور در بخشی از سخنانش یادآور شد: هر چند لرستان، استان محرومی است اما محرومیت را تنها نباید در وضعیت اقتصادی ببینیم، این استان امتیازات فراوانی هم دارد، آنها را نباید نادیده گرفت.

حجت الاسلام منتظری همچنین گفت: خداوند همه نعمت ها را یکجا نمی دهد و نعمت ها را بین مناطق مختلف تقسیم می کند، یکی از ویژگی های لرستان یکدست بودن در ولایت پذیری و تبعیت از ولایت است، صفا و صمیمتی که در مردم استان است یک سرمایه بوده و خدمت به این مردم ارزش است.

دادستان کل کشور یادآور شد:۲ ملاک را امام علی(ع) برای مدیر خوب معرفی کرده و این ۲ شاخص از مهم ترین شاخص های مدیریت خوب است، مدیریت اجرایی و قضایی در هر سطحی که باشد اگر این ۲ شاخص را داشته باشد مدیریتی مطلوب است.

وی افزود: نخستین شاخص برنامه ریزی است، مدیر باید با تدبیر و دوراندیشی تصمیم بگیرد و دومین شاخص دوری گزیدن از زیاده روی است، از حد و مرز هر کاری خارج نشدن، اگر انسان کم کاری داشته باشد در مدیریتش ضعف دارد اگر از حد و مرز هم فراتر رود بازهم در مدیریت ضعف دارد.

حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه از افراط و تفریط باید اجتناب کرد گفت: یکی از آسیب های جدی که در مدیریت های امروز می بینیم عدم توجه به افراط ها و تفریط هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *