انقلاب اسلامی ایران دارای حجمی فراتر از نگاه ابتدایی ماست | ابتکار آنلاین
چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

انقلاب اسلامی ایران دارای حجمی فراتر از نگاه ابتدایی ماست

انتشار: پنج شنبه, ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۲۰:۳۷:۲۶ |
کد خبر: 40249 |
بازدید: 34 views |
بدون دیدگاه


ری – ابتکارآنلاین: تولیت آستان مقدس امام خمینی(ره) گفت: انقلاب اسلامی ایران دارای حجمی فراتر از نگاه ابتدایی ماست و ایثار یکی از علل شکل گیری این حجم عظیم است.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – حجت الاسلام سید حسن خمینی در مراسم شب خاطره «مبشّر صبح» که شامگاه چهارشنبه در حسینیه جماران برگزار شد، اظهار کرد: برای این که ببینیم یک نفر چه تاثیری در جامعه دارد، لازم است میزان کارکرد افکار و رفتار او را مورد سنجش قرار دهیم یا ببینیم در چه جغرافیا و چه دوره زمانی این تاثیر وجود داشته است.

وی اظهار کرد: شاید به راحتی بتوان گفت که از این نظر تأثیرگذارترین فرد وجود مبارک پیامبر(ص) است. در روزگار خودمان نیز می توان به راحتی گفت که یکی از مصادیق این بحث حضرت امام است و به نوعی اگر این پاسخ را به اتفاقات را هم تسری دهیم انقلاب اسلامی بالاترین حجم را در تاریخ معاصر داشته است.

یادگار امام یادآور شد: میزان تاثیری که این انقلاب در جامعه ایران داشته و تحولی که در فراسوی مرزها ایجاد کرده است حجم این انقلاب را نشان می دهد.

وی گفت: بازگشت دین به عرصه جامعه و حیات اجتماعی انسان ها واقعیتی است که بعد از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته که از الهیات رهایی بخش در آمریکای جنوبی تا در جهان اسلام این تاثیر را می بینیم که تمام جریانات ناسیونالیستی تقریبا از بین می روند و تبدیل به جریانات اسلامی می شوند.

وی افزود: جریان فلسطین تا قبل از انقلاب اسلامی ایران یک جریان پان عربی است و بعد از آن تبدیل به جریان اسلامی می شود. حتی در افغانستان مبارزه ای که در مقابل روس ها شکل می گیرد جریان اسلامی است. امروز نیزدر کشورهای آسیای میانه رشد اسلام خواهی ادامه موجی است که از انقلاب ۵۷ شروع شده است.

سید حسن خمینی با طرح این سوال که چرا چنین حجمی برای چنین واقعیتی پدید آمد گفت: یکی از این علل «ایثار» است؛ البته ایثارگری همیشه ملازم با دفاع مقدس نیست. درست است اوج آن در دفاع مقدس دیده می شود اما حقیقت ایثارگری یعنی ‘ندیدن خود’.

یادگار امام با تأکید بر اینکه هویت انقلاب با ایثارگری گره خورده است، گفت: اگر می خواهیم این عامل موثر بماند، باید این بعد را در خودمان تقویت کنیم و از خودمان هم شروع کنیم.

سید حسن خمینی اظهار داشت: مشکل ما از آن جا شروع می شود که می خواهیم دیگران را سمت خوبی حرکت دهیم در حالی که لازمه این کار این است که خودمان را اصلاح کنیم.

وی یادآورشد: ما امام را باید به صفت ایثارگری معنا کنیم و اگر بخواهیم به غیر این معنا کنیم امام را نشناخته ایم.

یادگار امام گفت: انقلاب بسیار بزرگ است و این عظمت در نگاه کسی که از بیرون نگاه می کند به مراتب بیشتر از نگاه کسانی است که در درون آن حضور دارند. این بزرگی علت دارد و همین گونه به دست نیامده است. این بزرگی معلول این است که یک هویتی در درون انقلاب به نام ایثارشکل گرفت؛ این ایثار حقیقتی دارد و آن این است که از خود گذشتگی داشته باشیم.

وی یادآور شد: همین حقیقت است که باعث می شد همه جوان های انقلاب کشور خودشان را به امکانات غرب ترجیح دهند.

وی اضافه کرد: وقتی روح ایثار به جامعه دمیده می شود هر کسی به اندازه سهم خودش از آن برمی دارد.. امام(ره) کسی که این روح را در جامعه دمید و اگر این روح ایثار کنار گذاشته شود سر منشا همه رذائل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *